Zioła moczopędne – na co pomagają, które wybrać
Zioła moczopędne kojarzą się większości ludzi ze schorzeniami związanymi z układem moczowym. Pomagają one w wyleczeniu wielu infekcji, a dodatkowo ze względu na to, że często oddajemy mocz, usuwa się również nadmiar nagromadzonej do tej pory wody w organizmie. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że przyjmowanie ziół moczopędnych może pomóc w odchudzaniu. Warto jednak wiedzieć, jakie zioła wybrać, by cieszyć się najlepszymi efektami.
Zioła moczopędne – na co pomagają
Zioła moczopędne pozwalają na częstsze oddawanie moczu, dzięki czemu zmniejsza się dyskomfort związany z bólem i uczuciem ciężkości brzucha podczas przechodzenia schorzeń układu moczowego.
Zioła moczopędne pozwalają na usunięcie z organizmu złogów kwasu moczowego oraz innych niekorzystnych dla zdrowia substancji.
Ponadto pomagają w usunięciu nadmiaru wody, dzięki czemu ciało staje się smuklejsze. W aptekach możemy znaleźć mieszanki ziół, które polecane są podczas leczenia kamicy nerkowej. Dodatkowo zioła pomagają w detoksykacji organizmu i dostarczają mu wielu cennych dla prawidłowej jego pracy witamin i składników mineralnych.
Zioła moczopędne – które wybrać?
Istnieje kilka moczopędnych ziół, które cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków. Pozwalają one na wyleczenie wielu chorób związanych z układem moczowym, dzięki czemu wizyty w toalecie przestają być koszmarem. Do najbardziej znanych ziół moczopędnych w naszym kraju należą:
- Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa, często uważana za chwast roślina to świetny środek w walce z chorobami układu moczowego. Picie naparu, soku czy nalewki z pokrzywy pozwoli na pozbycie się wszelkich infekcji, a nawet kamicy nerkowej. Charakteryzuje się ona właściwościami, które pozwalają na usunięcie z organizmu nadmiaru chloru i mocznika. Razem z moczem wydalane są także złogi kwasu moczowego. Do stworzenia napoju z tej rośliny możemy użyć zarówno jej liści, jak i korzeni. Najlepiej jest zbierać młode okazy, w okresie wiosennym – do lipca, kiedy pokrzywa zakwitnie.
- Nawłoć
Nawłoć to roślina, która charakteryzuje się szczególnie silnym działaniem moczopędnym. Dzięki temu odprowadza z organizmu nie tylko mocz, ale i wszelkie szkodliwe dla organizmu substancje, przez co może się on dogłębnie oczyścić. Nawłoć jest polecana przez lekarzy podczas leczenia wszelkich chorób dotykających układu moczowego, na przykład: zapalenia moczowodów, zapalenia miedniczek nerkowych, zatrzymania moczu. Jeżeli połączymy napar z nawłoci z innymi ziołami, stanie się on świetnym lekiem do walki z kamicą nerkową. Oprócz działania moczopędnego, roślina ma jeszcze kilka dobrze wpływających na stan organizmu właściwości, mianowicie: wzmacnia naczynia krwionośne – ponieważ zawiera sporo rutyny. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym.
- Mącznica lekarska
Mącznica lekarska nie charakteryzuje się tak silnym działaniem moczopędnym jak nawłoć czy pokrzywa zwyczajna, jednak również owe działanie posiada. W tym wypadku najważniejsze jest jednak, że stosowanie mącznicy charakteryzuje się działaniem profilaktycznym. Substancje zawarte w roślinie pomagają zapobiec wszelkim chorobom związanym z układem moczowym. Dodatkowo wyciąg z liści mącznicy stanowi wsparcie w wielu mieszankach ziołowych, które mają za zadanie pozbyć się różnych infekcji.
- Pietruszka
Pietruszka jest używana chyba w prawie każdej polskiej kuchni. Natka jest używana często jako przyprawa do różnych dań, świetnie urozmaici także smak sałatki. Z kolei korzeń możemy użyć jako bazę do bulionu warzywnego lub upiec w piekarniku i spożywać jako chrupiącą przekąskę. Mało kto wie jednak, że pietruszka charakteryzuje się silnym działaniem moczopędnym, dzięki czemu pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych. Dodatkowym atutem pietruszki jest to, że działa odstraszająco na komary.
- Rumianek
Herbatka z rumianku jest dostępna w wielu aptekach, a nawet hipermarketach. Większości osób napar z rumianku kojarzy się z właściwościami przeciwzapalnymi i łagodzącymi. Warto jednak wiedzieć, że picie co najmniej trzech szklanek herbatki rumiankowej przez kilka dni pod rząd, może pomóc w wyleczeniu stanów zapalnych układu moczowego.
Mało kto umie się oprzeć jego cudownemu zapachowi. W momencie, gdy okazuje się, że może on również pomóc nam w leczeniu nieprzyjemnych schorzeń, liczba jego zwolenników znacząco wzrasta. Do przygotowania naparu lub herbatki możemy wykorzystać zarówno kwiaty, liście jak i korę drzewa. Należy jedynie pamiętać, by przed zalaniem wrzątkiem dokładnie sprawdzić czy w szklance nie znalazły się szypułki, ponieważ mogą one zaszkodzić naszym nerkom.
- Jałowiec pospolity
Ta roślina to wspaniała broń do walki z zatrzymaniem moczu oraz kamicą nerkową. Zioło charakteryzuje się silnym, moczopędnym działaniem. Dodatkowo pomaga w pozbyciu się z organizmu wolnych rodników, rzez co go detoksykuje. Jałowiec posiada także właściwości wzmagające apetyt i poprawiające pracę układu trawiennego.
Zioła moczopędne
- Lubczyk ogrodowy
To kolejne zioło dobrze znane w kuchni. Świetnie komponuje się z mięsem, bulionem, uznawane jest również za afrodyzjak. Nie każdy wie jednak, że herbatka z lubczyku działa moczopędnie oraz oczyszczająco. W medycynie naturalnej zioło jest często stosowane do leczenia chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Dodatkowym atutem lubczyku jest fakt, ze charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybicznymi oraz uśmierzającymi ból, szczególnie menstruacyjny.
Z jego kwiatów wytwarza się miód. Z kolei liście można zachować do wysuszenia i przechowywania do czasu, aż któryś z naszych domowników zacznie uskarżać się na problemy z układem moczowym. Liście mniszka pozwolą odtruć organizm, wykażą się również działaniem moczopędnym. Ponadto zioło poprawia procesy trawienne i wzmaga apetyt.