Zespół cieśni nadgarstka – choroba zawodowa młodych ludzi

Zespół cieśni nadgarstka to choroba młodych ludzi spędzających długie godziny przed komputerem. Nie ulega wątpliwości, że problem będzie tylko przybierał na sile, odkąd surfowanie po internecie stało się społecznie uznawaną formą spędzania wolnego czasu. Niestety schorzenie może być przyczyną trwałego uszkodzenia a nawet wymusić decyzję o operacji. Dlatego sprawdź czy nie dotyczą cię pierwsze objawy, by w porę zapobiec komplikacjom.

Charakterystyczny ból nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka wywołuje ucisk na nerw pośrodkowy dłoni. Nadgarstek to skomplikowany system połączonych ze sobą kości i więzadeł, które umożliwiają ruch palców i dłoni, którymi wykonujemy zdecydowaną większość prac. Niestety natura nie przewidziała chyba, że gatunek ludzki będzie spędzał długie godziny wykonując szybkie urywane ruchy nad klawiaturą wymuszając na rękach pozostawanie w wymuszonej pozycji. Przeciążenie kanału nadgarstka powoduje jego zwężenie, co z kolei prowadzi do silnego bólu.

Przyczyny cieśni nadgarstka

Jeszcze do niedawna choroba była przypisywana osobom po 50 roku życia, natomiast trzeba powiedzieć jasno, że obecnie zespół cieśni nadgarstka to choroba młodych ludzi, rozpoznawana już wśród studentów. Wpływa na to kilka czynników, m.in.

  • sposób wykonywanej pracy i rodzaj uprawianego sportu
  • współistniejące choroby i stany podatności na zachorowanie
  • przebyte urazy oraz zwyrodnienia starcze
  • reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie ścięgien, przerost kości

W grupie większego ryzyka znajdują się cukrzycy oraz kobiety w ciąży. Jeśli w przeszłości przeszliśmy złamanie lub skręcenie, to możliwe, że doszło do przerostu tkanki kostnej lub ucisku włókien nerwowych na jeszcze innym tle. Także osoby starsze wykazują większą podatność na to schorzenie zwłaszcza, jeśli cierpią z powodu zmian reumatoidalnych stawów. Stałe nadwyrężanie nadgarstka może być wynikiem nie tylko pisania na klawiaturze, ale także uprawianych dyscyplin sportowych, np. tenisa, gimnastyki i kolarstwa, które naraża nas na ciągłe wstrząsy struktury stawów. Może się także okazać, że mamy naturalnie wąski kanał nadgarstka, co predestynuje nas do późniejszej choroby pomimo niewystępowania innych warunków do jej rozwoju.

Objawy, po których rozpoznasz chorobę:

  • ból nadgarstka przy wykonywaniu którejś z wymienionych czynności: otwieranie butelek, słoików, krojenie, szycie, pisanie na klawiaturze, gra w tenisa, mocne ruchy dłonią
  • drętwienie i mrowienie palców dłoni
  • pojawiające się nagle, głównie w nocy, ostre bóle
  • promieniujący ból z nadgarstka do barku
  • obrzęk ręki
  • zaburzenia czucia
  • osłabienie mięśni dłoni powodujące problem z chwytaniem

Przebieg leczenia

Zespołowi cieśni nadgarstka zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż później leczyć. Niestety już przy pierwszych objawach musisz unieruchomić nadgarstek i wstrzymać się od wykonywania niektórych prac, które mogłyby zakłócić proces gojenia. Odpowiedni będzie do tego bandaż elastyczny. Stosuj okłady z maści chłodzącej. Jeśli odczuwasz silny ból postaw na produkt o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pamiętaj, by uciskana kończyna znajdowała się na linii serca, w przeciwnym razie może dojść do zatrzymania krążenia.

Żel chłodzący i przeciwbólowy

Ruch po wyleczeniu

Choć wydaje się to nieco dziwne, zostało udowodnione, że niewielka dawka ruchu będzie wspomagała leczenie cieśni nadgarstka. To co wywołało ból czyli przeciążenie nie grozi nam w ćwiczeniach z fizykoterapeutą, który dobierze odpowiedni zestaw leczniczy i połączy z relaksacyjną terapią zimnem czy ciepłem bądź innymi dostępnymi metodami. Wśród nich znajdziesz także masaż, leczenie prądem i wodą. Dopiero w przypadku ich nieskuteczności lekarz decyduje się na operację lub zastrzyki ze sterydów, gdy pacjent jest jej przeciwny.

Zapobiegaj cieśniom nadgarstka

Oto kilka prostych zasad, które pozwolą ci zmniejszyć bądź uniknąć ryzyka bólu nadgarstka:

  • rozgrzewaj stawy nie zapominając o nadgarstkach
  • rób przerwy w pracy i daj odpocząć swoim rękom
  • odciążysz nadgarstki, np. zapisując się na basen
  • ćwicz nadgarstki, ale przestań, gdy tylko odczujesz ból
  • nie rezygnuj z ruchu jeśli rozpoznano u ciebie chorobę
  • rozciągaj mięśnie i ścięgna nadgarstków z pomocą ćwiczeń

Zespół cieśni nadgarstka to choroba młodych ludzi, a ci niestety zbyt często lekceważą dolegliwości. Nieświadomie pogarszają oni swój stan zdrowia i narażają na przykre konsekwencje w wieku dorosłym. Jeśli należysz do grupy ryzyka, m.in.. wykonujesz zawody związane z precyzyjną pracą dłoni, powinieneś zawczasu pomyśleć o ćwiczeniach zapobiegających cieśniom nadgarstka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.