Zatrucia są dość częstą przypadłością, która zdarza się u ludzi w każdym wieku, niezależnie od jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Dotyczyć mogą spożywania nieświeżych produktów, czy też produktów, których nasz organizm najzwyczajniej w świecie nie toleruje. Objawów zatruć może być wiele – począwszy od złego samopoczucia i nudności, a kończąc na poważnych powikłaniach i uszkodzeniach w obrębie narządów. Jednym z poważniejszych zatruć jest zatrucie jadem kiełbasianym, na które jest narażony każdy z nas. Ten typ zatrucia w swoich skutkach może doprowadzić nawet do śmierci. Dziś przyjrzymy się bliżej tematowi zatrucia jadem kiełbasianym – przyczyn, objawów oraz powiemy, jak wygląda leczenie zatrucia jadem.
Co może być przyczyną zatrucia jadem kiełbasianym?
Zatrucie jadem kiełbasianym jest dość często występującym schorzeniem, które najczęściej spowodowane jest spożywaniem nieświeżych, bądź nieszczelnie przechowywanych produktów konserwowych, takich jak ryby w konserwie, pasztety, czy mielonki. Data przydatności takiego produktu nie jest więc wyznacznikiem i gwarantem tego, że to co zjemy jest w pełni bezpieczne i nie wywoła zatrucia jadem kiełbasianym. Równie często do zatrucia jadem kiełbasianym dochodzi wskutek spożywanie nieświeżych mięs i wędlin, które zawierają zazwyczaj śmiertelną botulinę (jad kiełbasiany) najczęściej wskutek nieprawidłowego przechowywania mięsa, bądź przechowywania go w zbyt wysokich temperaturach.
Objawy zatrucia jadem kiełbasianym:
- ogólne osłabienie
- wymioty, nudności
- złe samopoczucie
- problemy z widzeniem
- trudności w wysławianiu się
- trudności w połykaniu śliny, oddychaniu
- skąpomocz
- wahania ciśnienia tętniczego
- zaczerwienienie spojówek
- suchość w gardle
Skutki zatrucia jadem kiełbasianym:
Zatrucie jadem kiełbasianym jest jednym z poważniejszych zatruć pokarmowych, które może w swoich skutkach przekładać się na wiele niebezpiecznych dla naszego życia chorób. Zdarza się, że zatrucie jadem kiełbasianym prowadzi nawet do zatrzymania akcji serca, co jak wiadomo – prowadzi do zgonu. Innymi, poważnymi skutkami zatrucia jadem kiełbasianym może być ostra niewydolność oddechowa, prowadząca do niedotlenienia organizmu. Zdarza się również, że zatrucie powoduje zapalenie płuc, zazwyczaj zachłystowe. Jak podają statystyki – około 10-20% zatruć jadem kiełbasianym kończy się zgonem.
Diagnostyka i leczenie:
Pierwszym badaniem, którego wykonanie zaleca się przy podejrzeniu zatrucia jadem kiełbasianym jest badanie surowicy krwi, które ma wykluczyć, tudzież potwierdzić obecność neurotoksyny. Neutoroksynę można wykryć również w badaniu stolca. Leczenie zatrucia jadem kiełbasianym jest etapem, który często rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem i płukaniem żołądka, czy nieco rzadziej – podaniem leków przeczyszczających w celu wydalenia z organizmu niebezpiecznej substancji obecnej w spożytym przez nas, zatrutym produkcie. Jednakże, przy poważniejszym zatruciu jadem kiełbasianym niezwłocznie należy podjąć radykalne kroki – niewydolność oddechowa doprowadzić może nawet do zgonu, dlatego też osoba z zatruciem jadem kiełbasianym w warunkach szpitalnych jest najczęściej podpięta pod respirator, który pełni funkcję pomocne w oddychaniu i utrzymaniu przy życiu osoby zatrutej.
Pierwsza pomoc przy zatruciu jadem kiełbasianym:
Zatrucie jadem kiełbasianym daje najczęściej objawy, które jesteśmy w stanie rozpoznać. Najczęściej jednak, pod wpływem ciężkiego stresu nie jesteśmy w stanie myśleć racjonalnie, a objawy, takie jak trudność w oddychaniu czy brak złożenia prostego zdania ze strony osoby zakażonej jadem kiełbasianym wywołują w nas uczucie strachu i bezsilności. Należy pamiętać, że tak naprawdę jedyną alternatywą pierwszej pomocy przy zatruciu jadem kiełbasianym jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego, lub przetransportowanie osoby, która się zatruła na szpitalny oddział ratunkowy. Przy tak poważnym zatruciu ważna jest każda minuta, więc ważne jest, aby widząc takie objawy niezwłocznie reagować, gdyż każda minuta jest na wagę złota i decyduje o życiu osoby, która uległa zatruciu jadem kiełbasianym.
Czy możemy uniknąć zatrucia jadem kiełbasianym?
Nie ma sposobem, który całkowicie uchroni nas przed zatruciem jadem kiełbasianym. Istnieje jednak kilka szczegółów, na które powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup produktów konserwowych i mięs. Jeśli chodzi o konserwy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wieczko produktu nie jest wypukłe – wypukłość najczęściej świadczy o nieświeżości danego produktu. Warto zwrócić również uwagę na to, czy podczas otwierania konserwy nie wydaje ona charakterystycznego, syczącego dźwięku. Najważniejsze jest jednak sprawdzanie terminów przydatności. Jeśli chodzi o mięso surowe i wędliny, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na warunki przechowywania mięsa. Wędliny powinniśmy przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 2-3 dni od dnia zakupu. Surowe mięsa należy przechowywać w zamrażarkach, a jeśli decydujemy się przechowywać mięsa surowe w lodówce nie powinno to trwać dłużej niż 2 dni.