Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy, leczenie

Układ rozrodczy kobiety to niezwykle ciekawy mechanizm. Można powiedzieć, że jego funkcjonowanie jest uzależnione o prawidłowej pracy każdego z elementów. Można dodać, że pełnią one wręcz kluczową rolę, gdyż służą prokreacji gatunku ludzkiego. Ze względu na działanie hormonów i innych czynników zewnętrznych dotyka je wiele schorzeń i chorób. Częstą tego przyczyną są zakażenia bakteriami, grzybami i wirusami. Układ odpornościowy nie zawsze może stawić czoło inwazji patogenów. Konsekwencjami tego są częste zapalenia, infekcje oraz dolegliwości. Niewątpliwie zapalenie przydatków jest jedną z najbardziej podstępnych chorób układu rozrodczego, gdyż jej objawy na początku nie są jednoznaczne. Często przypominają one osłabienie, zespół napięcia przedmiesiączkowego, grypę lub zapalenie stawów.

Zapalenie przydatków – przyczyny

Zapalenie przydatków dotyczy zazwyczaj jajników, jajowodów oraz otaczających ich tkanek. Do zachorowania dochodzi na skutek przeziębienia w wyniku noszenia nieodpowiedniej odzieży. Czynnikami, które przyczyniają się do stanu zapalnego przydatków są:

  • przebywanie w zimnej wodzie,
  • noszenie mokrego kostiumu kąpielowego,
  • przemoczone buty,
  • ubieranie się nieadekwatnie do pogody.

Zakażenie może nastąpić na skutek wniknięcia patogenów z pochwy  przez szyjkę  macicy. W wyniku takich zdarzeń jak: miesiączka, poród, poronienie oraz zabiegi ginekologiczne. Innym sposobem jest krew, która przenosi bakterie z pozostałych obszarów ciała. Dzieje się tak, gdy inne organy mają stany zapalne i dochodzi do przerzutów na inne części. Krew i chłonka przemieszczają substancje razem z bakteriami z tkanek ciała do jajników. Zapalenie przydatków u osób aktywnych seksualnie w dużej mierze spowodowane jest odbyciem stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Wówczas do pochwy przedostają się : paciorkowce, gronkowce, chlamydie, a także pałeczki okrężnicy.

Często zapalenie powstaje na skutek innych chorób takich jak torbiele, przy których zdarza się, że jest potrzebna interwencja chirurgiczna. Występuje też opinia, że antykoncepcja w postaci wkładki wewnątrzmacicznej prowadzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania przydatków. Choroby zakaźne takie jak angina czy gruźlica też powodują problemy z przydatkami.

Zapalenie przydatków – objawy i skutki

Objawy związane z zapaleniem przydatków są skorelowane z innymi dolegliwościami. Dlatego często mylimy je z przeziębieniem lub PMS. Mogą się one nasilać i utrzymywać przez dłuższy czas, co powoduje spory dyskomfort. W skrajnych przypadkach, jeżeli zaniedbamy symptomy zapalenia przydatków może dojść do powikłań, czego konsekwencjami jest nawet bezpłodność, tworzenie się torbieli, zrostów jajowodów oraz macicy. Najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia przydatków są:

  • utrzymujące się bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym,
  • bóle podbrzusza o różnym nasileniu z nagłymi skurczami, które wynikają z aktywności jajników,
  • bóle promieniują w dół oraz w kierunku pachwin,
  •  gorączka i pogorszenie samopoczucia są połączone z zawrotami głowy,
  • bóle stawów, gdyż krew i chłonka jest transportowana do reszty ciała,
  • ból podczas stosunku seksualnego oraz badania ginekologicznego,
  • wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu w postaci upławów,
  • plamienia między miesiączkami,
  • częste oddawanie moczu i wzdęcia,
  • mogą pojawić się zaparcia lub biegunka.

Zapalenie przydatków – leczenie

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu zapalenia przydatków. Można tego uniknąć ciepło się ubierając oraz nosząc nieprzemakalne obuwie. Często zwłaszcza młode kobiety zakładają przewiewne bluzki, na skutek tego może dojść do przewiania. Dlatego ubieranie się zgodnie z pogodą jest wskazane szczególnie w zimne dni. Ponadto właściwa higiena okolic intymnych będzie zapobiegała namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Trzeba też zadbać o ogólną kondycję zdrowotną. Co najważniejsze trzeba wyleczyć się z innych stanów zapalnych, które utworzyły się w naszym organizmie np.: zębach, pęcherzu, migdałkach na skutek anginy lub na skutek grypy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy bakterie wraz z krwią są transportowane po całym ciele. Zapalenie przydatków ma też skłonności nawracające i z tego względu powinniśmy obserwować nasze ciało. Późna diagnoza daje większe trudności do wyleczenia.

Najczęściej udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu w przeświadczeniu, że jesteśmy przeziębione. Podejrzewając zapalenie przydatków powinien on wysłać nas do lekarza ginekologa. Diagnozy można dokonać wykonując morfologię krwi. Zapalenie przydatków wiąże się z podwyższoną liczbą leukocytów, czyli białych krwinek. Norma wynosi około 4,1–10,9 K/µl (G/l), natomiast przy zapaleniu przydatków poziom jest znacznie powyżej górnej granicy. Z kolei ginekolog wykonuje USG dopochwowe, na którym widać zmiany. Przy zapaleniu przydatków może dojść do komplikacji, które później przeszkadzają w zajściu w ciążę, gdyż komórka jajowa nie może wyjść z jajowodu i dochodzi do ciąży pozamacicznej niebezpiecznej dla zdrowia kobiety. Zrosty leczy się przy wykorzystaniu zabiegów borowinowych, chirurgicznego usunięcia zrostów lub naświetlania miejscowego.

Zapalenie przydatków leczy się farmakologicznie, czyli antybiotykami. Zaleca się wtedy wygrzewanie organizmu, wstrzemięźliwość od współżycia płciowego oraz gorące kąpiele z dodatkiem soli. Terapia powinna trwać około 2 tygodni. Ma ona na celu zmniejszenie zapalenia i udrożnienie jajników. Przyjmowane leki niszczą bakterie, drobnoustroje oraz mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy leczeniu zaleca się  lekkostrawną dietę i picie płynów w większej ilości, które pomogą wypłukać bakterie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.