Zapalenie jądra – bezpieczna diagnoza i leczenie

Narządy męskie często są narażone na działanie zewnętrznych czynników.  Na pewno w codziennym świecie nie da się uniknąć kontaktu z bakteriami oraz wirusami, które powodują infekcje i osłabiają układ odpornościowy. Do  tego dochodzą choroby, których skutki rzutują na męskie jądra. Jedna z najbardziej znanych chorób dotykających męskie narządy rozrodcze jest zapalenie jadra. Tego problemu nie wolno zbagatelizować, gdyż może skończyć się nawet niepłodnością. Szczególnie niebezpieczne jest to dla młodych mężczyzn, którzy pragną mieć  w przyszłości potomstwo. Co więcej brak  leczenia może skutkować wytworzeniem się ropnia i spowodować zanik jądra.  Infekcja przenosi się na inne obszary powodując  niedrożność przewodów. Taki stan blokuje też właściwy przepływ krwi i w związku z tym dochodzi do martwicy tkanek. Wówczas nie pozostaje nic innego jak usunięcie jądra.

Na czym polega zapalenie jądra – objawy

Mężczyzna, który dozna zapalenia jąder powinien mieć jasny pogląd na całość sytuacji. Do problemu dochodzi na skutek zbierania się cieczy surowiczej między moszną, a jądrem. Objawy tego są bardzo bolesne dla mężczyzny. Przyczyną tego stanu są drobnoustroje, które razem z krwią przemieszczają się z innego ogniska zapalnego np. infekcji układu moczowego. Dlatego nieleczone inne schorzenia też mogą wpływać na powstanie zapalenia jądra. Na początku infekcja rozwija się w najądrzu po czym przenosi się na jądro. Zapalenie może być wywołane przez bakterie, wówczas do leczenia stosuje się kuracje antybiotykową. Pamiętajmy, że jest to konieczne, gdyż w innym wypadku następują komplikacje i konieczna jest interwencja chirurgiczna.  Oprócz infekcji bakteryjnej zapalenie może zostać  wywołane przebytymi chorobami. Zwłaszcza po śwince, którą wywołują wirusy. W drugim przypadku nie można stosować antybiotyków, a stan zapalny ustępuje razem z chorobą.

Wśród objawów zapalenia jądra znajdziemy:

  • Przeszywający ból jądra, który  może promieniować wzdłuż powrózka nasiennego do pachwiny, a następnie do krocza
  • Jądro jest nabrzmiałe, widocznie powiększone i twarde,
  • Towarzyszy temu zaczerwienienie moszny oraz powrózka nasiennego.
  • Zapalenie jądra powoduje wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza i współwystępujące, dreszcze  oraz poty.

W sytuacji, gdy zapalenie jądra wywołały inne schorzenia np. świnka, choroby weneryczne, gruźlica lub choroby dróg moczowych towarzyszą temu objawy charakterystyczne dla nich.

  • wydzielina z cewki moczowej przy infekcji układu moczowego,
  • śwince towarzyszy jednostronny ból jądra, połączony ze stwardnieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem.

Przyczyny zapalenia jądra

Przyczyną zapalenia jądra mogą być choroby nabyte, które rzutują na jego powstawanie. Duże znaczenie ma aktywność seksualna, która jest dosyć wysoka zwłaszcza  w młodym wieku. Zapalenie jąder zwykle jest najczęściej jednym z objawów chorób, które są przenoszone drogą płciową. Połowa przypadków dotyczy chlamydiozy. Do zakażenia bakteryjnego dochodzi u współżyjących, którzy nie używają prezerwatyw i  mają wielu partnerów.

Około 1/5 cierpiących na zapalenie jądra doznało go z powodu zakażenia rzeżączką, wywołanego bakterią Neisseria gonorrhoeae. Bakterie te lubią ciepłe i wilgotne otoczenie, a do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego. Trzeba również uważać w miejscach publicznych, gdyż dwoinki rzeżączki przeżywają do 4 godzin na desce klozetowej lub ręczniku.

Stan zapalny jąder u młodych chłopców jest jednym z  powikłań  świnki.  Choroba wirusowa wywołuje stan zapalny miąższu gruczołu jąder. W wyniku tego obserwuje się zwyrodnienie lub zanik kanalików nasiennych posiadających komórki plemnikotwórcze. Świnkowe zapalenie jąder daje również powikłania, do których należy zbyt mała liczba plemników w nasieniu lub ich brak. Ponad połowa chorych doznaje wyżej wymienionych skutków. Najgorszym objawem jest bezpłodność, gdy dojdzie do obustronnego świnkowego zapalenia jąder.

Jedną z przyczyn zapalenia jądra są żylaki powrózka nasiennego. Ich istotą jest poszerzenie, skręcenie oraz wydłużeniu naczyń żylnych, które odprowadzają  krew z jądra i budują w obrębie moszny splot wiciowaty będący częścią powrózka nasiennego. Schorzenie dotyka głównie młodych mężczyzn. Żylaki powrózka nasiennego blokują odpływ krwi żylnej i powodują jej zaleganie. Ma to nieodzowny wpływ na jądra, gdyż są one niedotlenione oraz przegrzane. Proces ten sprzyja powstawaniu zapalenia.

Zapalenie jąder jest też symptomem wrodzonych wad cewki moczowej. Układ moczowy w dużym stopniu ma wpływ na układ rozrodczy. Na skutek przepływu krwi następuje transport drobnoustrojów. Bakterie jelitowe przedostają się do układu moczowego, a następnie przyczyniają się do chorób. Podobnie jest, jeżeli chory cierpi  na przerost lub nowotwór prostaty.

Leczenie zapalenia jądra

Nim podejmiemy leczenie zapalenia jądra potrzebna jest trafna diagnoza. Wykonuje się w tym celu badanie krwi oraz moczu, czyli badanie mikroskopowe i posiew. Dodatkowo lekarz zaleca mikroskopowy wymaz z cewki moczowej i posiew wymazu z cewki moczowej. Jeżeli  współżyjemy płciowo lub jesteśmy związani na stałe badaniu powinien poddać się też partner. Uzupełnieniem diagnozy będzie USG dopplerowskie, które wykluczy problemy z unaczynieniem i krążeniem. Trzeba też wykluczyć te choroby, których objawem jest zapalenie jądra, czyli gruźlicę, choroby weneryczne lub świnkę, a także skręt i guza jądra.

Wcześniej wyróżniliśmy dwie przyczyny powstawania zapalenia jąder. Pierwszą są bakterie, a drugą wirusy. W zapaleniu bakteryjnym  do leczenia stosuje się antybiotyki. Natomiast w zapaleniu wirusowym zaleca się leki przeciwzapalne i niesterydowe. W trakcie kuracji chory powinien odpoczywać w łóżku, w pozycji, która umożliwia uniesienie i podparcie moszny w celu zmniejszenia zastoju krwi. Pomagają zimne okłady, które regulują temperaturę.  Podczas rekonwalescencji  trzeba zrezygnować ze stosunków płciowych.

W przypadku zapalenia jąder spowodowanego świnką stosuje się kortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Steroidy niwelują ból i obrzęk, ale nie pomagają w problemach z płodnością. Warto profilaktycznie szczepić chłopców przed  zachorowaniem na świnkę.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.