Jak dbać o higienę intymną u kobiety?

Miejsca intymne kobiet narażone są na wiele czynników podrażniających, co może prowadzić do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Zadbaj o strefę intymną, by nie cierpieć z powodu nawracających stanów zapalnych. Z tym poradnikiem dowiesz się jak to robić na co dzień.

Higiena, pielęgnacja, prewencja i kontrola to najważniejsze i podstawowe sposoby zachowania zdrowia intymnego. Kobiety powinny zwracać na nie szczególną uwagę, ponieważ są biologicznie bardziej podatne na choroby sromu i pochwy. Oto kilka przydatnych porad.

Higiena to podstawa

Nigdy nie podmywaj się mydłem o zasadowym pH i wysuszającej formule. To nie tylko zaburza naturalną mikroflorę bakteryjną, ale prowadzi do podrażnień. Miejsca intymne są bardzo wrażliwe, dlatego w tej okolicy używaj tylko bezzapachowych płynów o niskim pH. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad możesz narazić się na infekcje dróg płciowych oraz moczowych. Do podcierania używaj chusteczek do higieny intymnej a w domu oddzielnego ręcznika. Przesada nie jest wskazana także w drugą stronę, dlatego nie podmywaj się częściej niż to konieczne (2 razy dziennie a w czasie miesiączki częściej). Nie zapominaj, że okres to czas, w którym szczególnie powinnaś przestrzegać zasad higieny. Aby uniknąć infekcji podczas „tych dni” często zmieniaj podpaski i tampony. Uważaj na te zapachowe – mogą wywoływać reakcje uczuleniowe!

Wygodna bielizna

Bawełna i inne naturalne materiały (nowością są majtki z oddychającego bambusa) są przewiewne, a więc nie dopuszczają do powstawania odparzeń, rzadziej też ocierają. Stringi i kuse figi sprzyjają za to przenoszeniu bakterii z okolicy odbytu do pochwy. Niewiele kobiet wie, że najzdrowsze jest spanie w luźnej, bawełnianej piżamie a nie w choćby najładniejszej, ale mało praktycznej bieliźnie. Równie ważne jest także to, co nakładasz na siebie. Elastyczne, sztuczne materiały modnych jeansów może ładnie układają się na ciele, ale nie zapewnią ci komfortu, a tylko utrudnią dostęp powietrza do okolic pochwy. Drobnoustroje obierają sobie za cel ciepłe i wilgotne części ciała, dlatego nie zapominaj, by po wyjściu z kąpieli czy wody wytrzeć się do sucha i zmienić dół bielizny na świeży. Bieliznę pierz w delikatnym proszku i wysokiej temperaturze. Niektóre kobiety doradzają także prasowanie.

Obserwuj i reaguj

Pierwsze objawy infekcji moczowo-płciowej są dla ciebie łatwe do przeoczenia? Zacznij wsłuchiwać się w swój organizm i to, co ma ci do przekazania. Reaguj na pojawiające się problemy:

  • Świąd, pieczenie, zaczerwienienie, bolesność sromu
  • Uczucie parcia na pęcherz, bolesne oddawanie moczu
  • Zmiana koloru, konsystencji i zapachu intymnej wydzieliny

Szybkie rozprawienie się z infekcją jest najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Na zapalenie pęcherza jedz dużo cytryny, żurawiny i pij moczopędne herbaty ziołowe. W aptece znajdziesz także tabletki z gotowymi kompozycjami składników leczących chorobę. Przy infekcji intymnej najrozsądniej umówić się na wizytę do lekarza, który określi rodzaj choroby i poprowadzi leczenie. Istnieją także testy pH, które same określą z jakim rodzajem infekcji się zmagasz. Postać grzybicza, bakteryjna lub mieszana dają się leczyć także lekami bez recepty, ale w przypadku gdy te sposoby zawiodą, jak najszybciej udaj się do ginekologa. Regularnie stawiaj się na wizytach kontrolnych i wykonuj potrzebne badania, bo niestety choroby intymne mają tendencję do nawrotów.

Probiotyki intymne

Antybiotykoterapia, choroby zakaźne, osłabienie odporności – to czynniki sprzyjające chorobie intymnej. Dlatego na co dzień, a szczególnie w wyżej wymienionych przypadkach koniecznie przyjmuj  probiotyki. To tabletki przyjmowane doustnie lub globulki dopochwowe z bakteriami probiotycznymi zachowującymi kwaśne środowisko pochwy. Pożyteczne bakterie chronią przed chorobami nie tylko intymnymi, ale wzmacniają cały organizm.

Nie zapominaj także, że duże niebezpieczeństwo niesie za sobą nieprzemyślany seks. Zadbaj o zabezpieczenie i odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. Suchość naraża kobietę na otarcia, a to sprzyja wnikaniu chorobotwórczych patogenów do nabłonka. Podczas następnej wizyty w aptece zwróć uwagę na preparaty nawilżające przeznaczone do stosowania przed stosunkiem.

Probiotyk wzmacniający okolice intymne

Zapobiegaj

Podczas wizyt ginekologicznych pacjentki często narzekają na nawracające infekcje grzybicze. Kolejno przepisywane leki tylko osłabiają układ immunologiczny, który przestaje się bronić przed chorobą. Lepszym sposobem zapobiegania nawrotom choroby jest unikanie cukrów prostych, które są pożywką dla drożdżaków. Znajdują się w słodyczach i sokach owocowych.

Nie przesadzaj także z depilacją. Choć usuwanie włosków pomaga zachować czystość okolic intymnych, to zbyt częste i nieumiejętne korzystanie z wosku powoduje podrażnienie naskórka. Bakterie mają wtedy ułatwioną drogę wnikania do ciała, a stąd już tylko krok do stanu zapalnego. Zakażenie skóry to jedno, ale wrastające włoski mogą powodować nieznośny ból.

Zadbaj o strefę intymną na co dzień a zobaczysz, że poczujesz się lepiej we własnym ciele. Zdrowie płciowe ma dla każdej osoby ogromne znaczenie i odgrywa ważną rolę w poczuciu atrakcyjności. Dzięki kilku zabiegom, które wejdą ci w nawyk, będziesz mogła cieszyć się siłą płynącą z kobiecości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.