Wypadanie macicy – objawy oraz leczenie
Okres ciąży i porodu to niezwykle ciężki czas dla kobiecego organizmu, jest on wystawiany na wiele prób nie tylko pod względem wytrzymałości żołądka, ale również wytrzymałości wielu mięśni, ścięgien i kości. Niewątpliwie największym wysiłkiem jest poród, który nie tylko nadwyręża kości, ale i mięśnie. W wyniku tych wszystkich przeciążeń pojawia się osunięcie, a nawet wypadanie macicy razem z pochwą co jest niezwykle nieprzyjemnym skutkiem ubocznym. Co każda kobieta powinna wiedzieć na temat możliwości wypadania macicy oraz czy może się to zdarzyć pomimo braku ciąży i naturalnego porodu o tym w dalszej części.
Czym jest wypadanie macicy a obniżenie macicy
Wypadanie macicy poprzedzone jest często obniżeniem się macicy. Praktycznie zawsze towarzyszy temu obluzowanie ścięgien i mięśni, które wraz z upływem czasu przy obniżeniu macicy zaczyna doprowadzać do wypadania nawet poza wargi sromowe wywijając się na drugą stronę. Całemu procesowi towarzyszą nieprzyjemne bóle, uciski, a nawet bóle promieniujące do pachwin, może pobolewać krzyż, a co więcej często zdarza się popuszczanie moczu czy nawet kału. Jest to przypadłość, która może dotknąć zasadniczo każdą kobietę.
Wypadanie macicy a wypadanie pochwy
Wypadanie pochwy może towarzyszyć wypadaniu macicy, ale nie musi. Zasadniczo dzieje się to w tym samym czasie, ponieważ macica opadając pociąga za sobą pochwę, przez co obie powoli się obniżają i zaczynają wypadać. Wypadanie pochwy i wypadanie macicy to terminy ściśle ze sobą połączone i bywają używane zamiennie.
Kto narażony jest na wypadanie macicy
Przyczyn wypadania jest wiele i niestety mogą one dotknąć zasadniczo każdą kobietę. Największym ryzykiem objęte są kobiety, które rodziły wielokrotnie lub mają za sobą tak zwane ciężkie porody (mogło być to duże dziecko powyżej 4 kilogramów, a może być to trudny i długi poród). Co więcej istnieje również ryzyko, że obniżenie się narządów rodnych ma podłoże genetyczne, to znaczy, że taka kobieta będzie miała skłonności do obniżania się i wypadania macicy. Grupa ryzyka jest zatem naprawdę duża i aby uchronić się przed takimi dolegliwościami warto stosować specjalne ćwiczenia i unikać innych o czym będzie niżej.
Przyczyny wypadania macicy
Jak już było wspomniane, przyczyn jest wiele jednak warto omówić każą poszczególną przyczynę, aby wiedzieć czy jesteśmy w rupie ryzyka czy możemy raczej spokojnie podchodzić do tematu. Wypadanie macicy i pochwy to bardzo bolesna i nieprzyjemna dolegliwość, zatem warto wiedzieć czy można na nią cierpieć i jak ewentualnie się chronić.
Pamiętaj! Co zrobić aby uniknąć wypadania macicy
Jeżeli obawiasz się tej choroby już dzisiaj zacznij trenować mięśnie kegla, zacznij od 30 skurczów w ciągu dnia i co tydzień zwiększaj o 10 skurczów aż do 100 dziennie!
Poród
Poród to najczęstsza przyczyna powstawania wypadania macicy i pochwy. Co gorsza, samo wypadanie macicy może pojawić się już w trakcie porodu, kiedy to dziecko wyjdzie na świat ze znaczną częścią macicy. Niestety w tych przypadkach często konieczne jest jej wycięcie lub natychmiastowa operacja odtwarzania macicy, jednak mimo operacji prawdopodobnie następna ciąża będzie bardzo niewskazana. Dzieje się tak dlatego, że podczas trwania ciąży obciążane są mięśnie i wiązadła podtrzymujące macicę i jeżeli nie są one wystarczająco silne mogą się rozciągnąć na trwale.
Menopauza
Menopauza to okres w którym kobiecy organizm przestaje produkować tyle estrogenu i innych składników, a wiązania kolagenowe zaczynają skrajnie słabnąć. Tym słabsze się stają im więcej było porodów, a dodatkowo w zależności od obciążenia genetycznego. W tym przypadku obniżenie przeważnie jest niewielkie i wystarczą specjalne globulki, żele i maści aby podtrzymać siłę wiązań.
Podłoże genetyczne
To najbardziej niezbadana przyczyna. Część kobiet szybciej zapada na tę chorobę, a w skrajnych przypadkach nie potrzebny jest poród aby pojawił się problem obniżenia. Często takie osoby mają również niebezpieczne i zagrożone ciąże.
Mechaniczne
Uprawianie wysoko wysiłkowych sportów może przyczynić się do poluzowania mięśni i więzadeł podtrzymujących, zwłaszcza jeżeli mowa tutaj o sportowym podnoszeniu ciężarów. Kobiety podnoszące więcej niż 50kg i trenujące tego typu sporty są dużo bardziej narażone na powstawanie wypadającej macicy nie tylko w okresie ciąży, ale również w wieku średnim.
Objawy wypadania macicy – po czym je prawidłowo rozpoznać
Objawy wypadania macicy można rozpoznać po różnych stadiach zaawansowania. Samo wypadanie nie pojawia się nagle, ale stopniowo i tylko ignorowane obniżenie macicy prowadzi do jej wypadnięcia.
Stadium obniżania macicy
To pierwsze stadium w którym zaczyna się często pojawiać luźność pochwy, ale przede wszystkim delikatne bóle i uciski zwłaszcza na pęcherz, ale również często na jelito grube co powoduje trudności z wypróżnianiem się. Jeżeli w porę nie zgłosimy się do lekarza ginekologa macica wraz z pochwą będą obniżać się co raz bardziej i będzie to co raz boleśniejsze. Częściej będą pojawiały się stany zapalne dróg rodnych lub nawet jelit!
Ważne! Kiedy zgłosić się do lekarza
Jeżeli czujesz nacisk na pęcherz i jelita oraz dziwne kłucie w dole podbrzusza jak najszybciej udaj się do ginekologa, gdyż może być to obniżanie się macicy!
Stadium wypadania macicy
Wypadania macicy nie da się pominąć, w tym czasie są częste silne bóle promieniujące do pachwin i nawet krzyża! Co więcej pochwa z macicą może się wysuwać poza wargi sromowe co jest nie tylko nieprzyjemne wizualnie ale równie bolesne! Towarzysz temu ciągły ucisk i częste zapalenia pęcherza.
Diagnostyka obniżenia i wypadania macicy
Diagnostyką i leczeniem powinien zająć się lekarz ginekolog, który może przypisać odpowiednie środki jeżeli obniżanie się jest mechaniczne lub zlecić wizytę u chirurga czyli operację podniesienia macicy. Diagnozuje się poprzez wywiad oraz często usg zewnętrzne aby nie sprawiać pacjentce większego bólu.
Naturalne sposoby leczenia wypadania macicy – wypadanie macicy a mięśnie kegla
Pierwszym co lekarz poleca jeżeli pojawia się obniżenie macicy i kanałów rodnych jest rozpoczęcie specjalnych ćwiczeń mięśni dna miednicy czyli mięśni kegla. Specjalne ćwiczenia są w stanie nie tylko ujędrnić i zapobiegać obniżaniu się macicy ale także zniwelować do naturalnego stanu łagodne obniżenie. Co więcej ich ćwiczenie pozwala na zmniejszenie i leczenie luźnej pochwy.
Drugim sposobem jest podawanie maści, zeli i globulek z estrogenami, które pozwolą na ujędrnienie i odbudowanie komórek kolagenowych narządów rodnych kobiety.
Elv silikonowe kulki gejszy
Operacyjne sposoby leczenia wypadania macicy
Są jeszcze inne metody jak operacyjne podniesienie macicy i pochwy. Polega ono na wszczepieniu specjalnej siateczki, która nie wchodzi w reakcje z ciałem, a zatem również nie powoduje alergii. Ma ona za zadanie zastąpić uszkodzone więzadła i ścięgna, jednak po takim zabiegu kolejne ciąże są bardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia kobiety. Z tego względu często też stosuje się zabieg wycięcia macicy, który jest jeszcze gorszy, gdyż zaburza gospodarkę hormonalną jeżeli kobieta nie przeszła pokwitania.
Co zrobić aby uniknąć wypadania macicy po ciąży i nie tylko
Jeżeli pragniemy się zabezpieczyć przed takimi nieprzyjemnościami jak obniżenie a w konsekwencji wypadanie macicy warto zacząć od delikatnych mięśni kegla. Następnie zacząć wykonywać je co raz intensywniej. Można je wykonywać również z użyciem kulek gejszy. Oznacza to, że przez pierwsze dni powtarzać ćwiczenia do 30 razy, a następnie zwiększać ich ilość nawet do 100! Niestety jest to bardzo wymagające ćwiczenie gdyż pierwsze efekty możemy zobaczyć nawet po 3 miesiącach. Dalej nie powinno się stosować ciężkiego wysiłkowego treningu jeżeli nie jest to konieczne, jednak śmiało można podnosić na sztandze nawet 20 i 30 kg! Jednak pamiętaj, aby zbytnio się nie obciążać!
Czego należy unikać jeżeli cierpi się na wypadanie macicy
Niestety podczas wypadania macicy stosunki seksualne zasadniczo są niemożliwe, gdyż mogą one uszkodzić same narządy rodne a także powodować poważne infekcje. Również po operacji trzeba zachować pewien czas bez kontaktów seksualnych.