Wskaźnik pearla – co to jest i do czego służy przy antykoncepcji

Wybierając formę antykoncepcji zawsze chcemy, aby była jak najskuteczniejsza. Najczęściej skłaniamy się po prezerwatywy, ponieważ znamy wiele osób, które korzystają z nich i nie było jeszcze żadnej wpadki. Co jeśli chcemy mieć większą pewność przy antykoncepcji? Czym się kierować i jak wybrać? Do tego posłuży nam wskaźnik Pearla!

Co to jest wskaźnik pearla

Wskaźnik pearla wynalazł sam pan Pearl, biologi, który obliczył sposób na obliczanie tego, jak skuteczna jest stosowana antykoncepcja na 100 par. Drugą opcją jest liczenie na 100 lat, jednak jest to bardziej zawodna. Kiedy sprawdzamy w tabeli wynik należy kierować się jak najniższą liczbą, gdyż oznacza to mniejszą ilość kobiet, które zaszły w ciąże

Skuteczność antykoncepcji a wskaźnik pearla

W zależności od tego, na podstawie jakich wyników tworzy się tabelę. Stosuje się przeważnie wyniki kliniczne, jednak w rzeczywistości skuteczność metody antykoncepcji zależy od partnerów. Chociaż w założeniu przy idealnym stosowaniu najczęściej nie powinno dojść do zapłodnienia to zwłaszcza przy metodach hormonalnych należy liczyć się z czynnikiem ludzkim. Oznacza to, ze można popełnić błąd, a przypadku samych tabletek antykoncepcyjnych nie jest to tylko kwestia przyjęcia odpowiednio tabletki ale czasem też unikanie pewnych produktów jak grejpfrut czy dziurawiec.

Jak odczytywać wyniki z tabeli wskaźnika pearla

Kiedy patrzymy na tabelę widzimy przeważnie dwie opcje czyli stosowanie antykoncepcji w praktyce i idealny/zakładany wynik skuteczności. Przeważnie podawane dane są na sto lub tysiąc kobiet korzystających z danej formy antykoncepcji. Im niższa liczba w tabeli tym skuteczniejsza metoda. Dlaczego tak? To prosta matematyka! Jeżeli w tabeli liczone jest na tysiąc przypadków, a pożądana przez nas metoda ma cyfrę 3 oznacza to, że 3 na tysiąc kobiet zachodzi przy niej w ciążę. Z kolei im cyfra mniejsza na przykład 0,5 oznacza to, że statystycznie niecała (bo tylko pół) kobiety zachodzi w ciążę, co możemy również oznaczyć jako jedna na dziesięć tysięcy.

Co zrobić, aby metoda był skuteczna przy kierowaniu się wskaźnikiem pearla

Samo kierowanie się wskaźnikiem nie wystarczy. Oprócz tego, że warto się nim kierować przy doborze antykoncepcji warto pamiętać o prawidłowym jej stosowaniu. Tak więc warto przeczytać dokładnie ulotkę, a jeżeli takowej brak udać się do swojego ginekologa, który powinien chętnie odpowiedzieć na wszystkie pytania odnośnie antykoncepcji! Najtrudniejsze są formy hormonalnej antykoncepcji, gdyż jest dużo czynników, które może je zaburzyć. Z kolei lady-comp odznacza się wysokim stopniem zabezpieczenia przed ciążą – porównywalnym z tabletkami hormonalnymi przy tym nie powodując skutków ubocznych!

Valley electronics pearly mini lady comp 1 szt.

Tabela wskaźnika pearla

Metoda antykoncepcji

Uśredniony wskaźnik pearla na 100 kobiet

Prezerwatywa męska

3-14

Prezerwatywa żeńska

5-21

Tabletki antykoncepcyjne

0,1-0,5

Metoda objawowo-termiczna rotzera

9-25

Urządzenia typu Lady-comp

0,1-0,5

Plastry antykoncepcyjne

0,5-1

Wkładka domaciczna

1-3

Globulki i inne środki plemnikobójcze

5-40

Krążek antykoncepcyjny Nuvaring

0,5-1

Stosunek przerywany

10-40

Podwiązanie jajowodów

0,5

Podwiązanie nasieniowodów

0,1-0,15

Stosunek bez środków antykoncepcyjnych

80-95

Czy wskaźnik Pearla może zawieść

Niestety, ale tak. Jak już było wspomniane wskaźnik Pearla zakłada przede wszystkim to, że antykoncepcja stosowana jest w sposób idealny, co nie zawsze jest możliwe. Wskaźnik ten bywa krytykowany, gdyż może mieć różny wyznacznik i różne stopnie w zależności przede wszystkim od kultury oraz miejsca,w którym badano dany rodzaj antykoncepcji i jej skuteczności. Tak też inne jest podejście do antykoncepcji w innych krajach, ale nie tylko. Różny stopień edukacji seksualnej wpływa na umiejętność posługiwania się środkami antykoncepcyjnymi, ale również częstotliwości ich używania oraz prawidłowego podejścia do nich. Pod pojęciem podejście rozumiemy nie lekceważenie informacji w ulotce oraz zasad bezpieczeństwa, których pominięcie może doprowadzić do ciąży a zatem i zmniejszeniem skuteczności danego rodzaju antykoncepcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.