Wrastające paznokcie

Wrastający paznokieć jest częstą przypadłością u dużego palca stopy. Zdarza się, że skłonność do wrastania jest na tyle duża, że pojawia się także na innych palcach. Róg lub krawędź paznokcia wrasta w mięso palca powodując duży dyskomfort oraz ból. Towarzyszy mu obrzęk oraz zaczerwienienie palca, a w konsekwencji jego zakażenie. Wtedy ostry ból rozprzestrzenia się i uniemożliwia poruszanie, a może doprowadzić nawet do większych komplikacji. Przy naturalnej skłonności do wrastania paznokci trzeba umiejętnie pielęgnować i dbać o swoje stopy, by nie dochodziło do nawrotu choroby. Istnieją na to zarówno domowe jak i specjalistyczne sposoby, które warto wypróbować, by poczuć natychmiastową i długotrwałą ulgę.

Objawy wrastającego paznokcia

Jeżeli zauważysz u siebie wymienione dolegliwości oznacza to, że może dotyczyć cię wrastanie paznokcia:

  • Ból i tkliwość palca wzdłuż jednego lub obu boków paznokcia
  • Zaczerwienienie paznokcia i skóry
  • Obrzęk palca wokół paznokcia
  • Zakażenie tkanek wokół paznokcia o czym świadczy ból i wyciek ropy przy uciskaniu

 Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie można leczyć na własną rękę. Przeciwwskazanie stanowi słabe krążenie krwi w nogach lub cukrzyca, które zwiększają prawdopodobieństwo powikłań wrastającego paznokcia. Profesjonalne leczenie wrastającego paznokcia to zajęcie dla podologa, którego trzeba poinformować o gorszym gojeniu ran i problemie z krążeniem krwi.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć to przede wszystkim moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem środka antybakteryjnego. Po każdym takim zabiegu należy posmarować tkliwe miejsce maścią z antybiotykiem (Tribiotic), która będzie zapobiegała rozwojowi zakażenia. Jeżeli ból nie mija, a my mamy wrażenie pogłębienia problemu należy zwrócić się do lekarza.

Polecana maść na wrastające paznokcie to maść propolisowa, która sprawdzi się zarówno w delikatnych otarciach jak i zakażeniu ropnym. Przyspiesza gojenie i regenerację naskórka, nawet gdy ten jest zdarty.

Leczenie wrastającego paznokcia można wspomóc płynami, tj. TO i Unia na wrastające paznokcie. Zmiękczają paznokcie, dzięki czemu nie wpijają się w skórę, a omijają ją. Płyny takie pomagają w uregulowaniu kierunku wzrostu paznokcia i zapobiegają uciskowi na tkankę.

Dobrym sposobem na długotrwałe pozbycie się problemu jest zastosowanie metody polecanej przez lekarzy i wykonywanej w gabinetach chirurgicznych, tzw. podnoszenie paznokcia. Umieść kawałek bawełny lub woskowaną nić dentystyczną pod krawędzią wrastającego paznokcia po każdym moczeniu. Zmieniaj nici i bawełnę do momentu aż ból i zaczerwienienie ustąpią, a paznokieć zacznie rosnąć nad skórą. Inne sposoby stosowane przez lekarzy są już bardziej ingerencyjne i mogą być przeprowadzone tylko przez specjalistę chirurga. Lekarz może zadecydować, że potrzebne jest:

  • Częściowe usunięcie paznokcia – po uprzednim znieczuleniu miejsca
  • Usunięcie paznokcia i tkanki – wykonywana laserowo lub z użyciem środków chemicznych. Dołącza się do tego ustne antybiotyki, które będą zapobiegały zakażeniom

f-aleksandra-legionowo-zel-do-wrastajacych-paznokci-9-ml
Żel na wrastające paznokcie

Przyczyny wrastających paznokci

  • Noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych i uciskających palce butów,
  • Złe obcinanie paznokci i skórek, które może prowadzić do zakażenia,
  • Uszkodzenie paznokcia,
  • Wadliwa budowa paznokcia,
  • Nadwaga,
  • Wrodzone predyspozycje do wrastania paznokci.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia

Wrastanie paznokcia ma skłonność do nawracania. W takich wypadkach lekarz może zadecydować, że potrzebny będzie zabieg. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o swoje stopy, gdy już raz doszło do wrośnięcia. Przede wszystkim trzeba moczyć nogi, by zmiękczać skórę i paznokieć. W tym celu można stosować także specjalne maści i wspomnianą metodę podnoszenia paznokcia. Na przyszłość wybierajmy wygodne obuwie, które nie uciska przy czubkach i unikajmy noszenia wysokich obcasów, które są źle wyważone i spychają stopę w dół buta. Wykonując pedicure przycinajmy paznokcie prosto i tak, by ich kształt pasował do kształtu palca. Paznokcie nie powinny być zbyt długie, ani zbyt krótkie. Jeżeli mamy z tym problem zgłośmy się do podologa. Leczenie wrastającego paznokcia jest długotrwałe i wymaga naszego stałego zaangażowania w higienę i pielęgnację stóp.

Do lekarza udaj się, gdy odczuwasz silny dyskomfort i domowe metody nie przyniosły rezultatu, chorujesz na cukrzycę lub cierpisz na osłabione krążenie w kończynach dolnych. W takich wypadkach potrzebna okazuje się fachowa pomoc specjalisty. Nieleczony wrośnięty paznokieć może zainfekować kość i doprowadzić do poważnego zakażenia. Każde skaleczenie czy uraz może w sprzyjających bakteriom warunkach prowadzić do rozwoju infekcji. Niski przepływ krwi sprzyja zatorom i gniciu tkanki grożącej gangreną. Powikłania są tym dotkliwsze, im bardziej osłabiony jest nasz organizm.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.