Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie oczu
Zanieczyszczenie powietrza to coraz bardziej poważny problem na całym świecie. Unoszące się w powietrzu pyły i inne zanieczyszczenia fatalnie wpływają na ludzki organizm, nie tylko na układ oddechowy i układ krążenia, ale także na narząd wzroku. Jak chronić oczy i zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na ich zdrowie? Jest na to kilka sposobów.*
Zanieczyszczenie powietrza – globalny problem i zagrożenie dla zdrowia i życia
Według raportów WHO zanieczyszczone powietrze to coraz poważniejszy problem przyczyniający się do występowania chorób cywilizacyjnych i przedwczesnych zgonów [1]. Spaliny samochodowe i przemysłowe, dodatkowe zadymienie w sezonie grzewczym, lotne substancje chemiczne i inne zanieczyszczenia stanowią prawdziwe wyzwanie dla naszego organizmu, który nie jest w stanie poradzić sobie z ich zmasowanym atakiem. Pyły zawieszone PM2.5, dostają się do górnych dróg oddechowych i płuc, przyczyniając się do różnego typu infekcji, astmy i chorób nowotworowych, a co za tym idzie – do przedwczesnych zgonów [2]. Szkodliwe są zwłaszcza zawieszone w powietrzu dwutlenek azotu, benzopireny i dwutlenek siarki. Oddychanie zawierającym te substancje powietrzem zwiększa ryzyko udarów, zawału serca, choroby Alzheimera, cukrzycy i innych chorób [3]. Zła jakość powietrza przyczynia się też w znacznym stopniu do obniżenia odporności, a tym samym m.in. do zwiększenia ryzyka występowania alergii.
Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie oczu
Pył zawieszony w powietrzu zawiera różnego rodzaju związki chemiczne oraz alergeny, których wysokie stężenie może powodować u osób na nie uczulonych suchość oczu, co z kolej zwiększa ryzyko infekcji i zakażeń, w tym alergicznego zapalenia spojówek [4]. Zespół suchego oka przyczynia się do szeregu problemów ze strony narządu wzroku, w tym do uszkodzeń powierzchni oka i stanów zapalnych rogówki [5]. Oczy są podrażnione, zaczerwienione i zmęczone, pojawia się nadwrażliwość na światło i zaburzenia ostrości widzenia, charakterystyczne dla ZSO jest też uczucie obecności ciała obcego. Związki chemiczne zawarte w zanieczyszczonym powietrzu mogą dodatkowo nasilać te objawy.
Jak chronić oczy?
Warto śledzić raporty smogowe i w dni, gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, unikać wychodzenia na zewnątrz. Ochronę przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu zapewnią też do pewnego stopnia okulary, także te przeciwsłoneczne z filtrem UVA i UVB, które zaleca się nosić nie tylko latem. Również soczewki kontaktowe zapewniają ochronę przed kurzem i smogiem, ale osoby je noszące powinny pamiętać o profilaktycznym stosowaniu kropli nawilżających z kwasem hialuronowym, ponieważ noszenie szkieł kontaktowych może przyczyniać się do suchości oczu. Nawilżające krople do oczu z ektoiną, która tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną, zalecane są natomiast dla osób cierpiących na alergię, której objawy ze strony oczu może nasilać zanieczyszczone powietrze. Warto wybrać preparat z naturalnymi składnikami, bez konserwantów, na przykład nawilżające krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym Ektin**. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto, nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości [7]. Dodatkowo po powrocie do domu można przemyć oczy solą fizjologiczną, by oczyścić je z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń [6].
* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
** To jest wybór medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Bibliografia:
- WHO: How air pollution is destroying our health, https://www.who.int/news-room/spotlight/how-air-pollution-is-destroying-our-health, Ambient Air Pollution Database WHO 2016.
- Joanna Gładysz i in., Wpływ zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowia i spodziewaną długość życia ludzi, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(2): 178-180.
- EEA, Air pollution: how it effects our health, https://www.eea.europa.eu/themes/air/health-impacts-of-air-pollution
- Janusz Czajkowski, Robert Grabowski, Ochrona przed niekorzystnym działaniem
smogu na oczy, OptaTherapy ol. 6/Nr 1(21)/2019 (s. 5-8). - Smog – niebezpieczeństwo dla oczu [online: https://www.zdrowymokiem.pl/porady-i-pielegnacja].
- Jak chronić oczy przed smogiem? [online:] https://www.zdrowymokiem.pl/porady-i-pielegnacja/smog-niebezpieczenstwo-dla-oczu].
- https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin