Włosogłówka ludzka i spowodowana przez nią włosogłówczyca
Włosogłówka to rodzaj nicienia, który często atakuje młodzież i dzieci, ale równie często ofiarami padają dorośli. W pierwszej chwili możemy się nie zorientować, że zaraziliśmy się tymi robakami i możemy nie wiedzieć skąd dziwne objawy i problemy gastryczne. Warto wiedzieć w jaki sposób może dochodzić do zakażenia włosogłówką, jaką chorobę powoduje, jakie są skutki braku leczenia oraz przede wszystkim w jaki sposób bronić się przed tym pasożytem. O wszystkim tym i jeszcze więcej dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Czym jest włosogłówka ludzka
Włosogłówka ludzka to rodzaj nicienia czyli potocznie nazywany przez nas robak, który zamieszkuje przede wszystkim jelito grube w rzadkich przypadkach jelito cienkie. Żywi się on ludzką krwią i tylko dzięki niej jest w stanie się rozmnażać, oznacza to, że znacznie trudniej zarazić się od zwierząt gdyż znacznie częściej bytuje on w organizmie ludzkim. Jest długi od 3 do 5 centymetrów i jest w stanie namnożyć się w naszych jelitach do dziesiątek tysięcy co powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu oraz chorobę zwaną włosogłówczycą.
Zarażenie włosogłówką ludzką
Do zarażenia się włosogłówką dochodzi poprzez wprowadzenie jaj włosogłówki ludzkiej do naszego przewodu pokarmowego. Oznacza to, że można się zarazić nie tylko poprzez zabrudzone jajami włosogłówki posiłkami ale równie dobrze wprowadzeniem brudnych rąk (w jajach włosogłówki) do ust. Z tego powodu najczęściej chorują dzieci i młodzież, które nie zważają aż tak na higienę. Jeżeli jaja dostaną się bezpośrednio do naszej krwi również raczej nie dochodzi do zakażenia. Niestety jaja włosogłówki są na tyle nieduże, że trzeba je badać pod mikroskopem stąd też nie można ich zauważyć gołym okiem na owocach czy warzywach ani innych produktach.
Pamiętaj! Jak uniknąć zarażenia włosogłówką
Aby uniknąć zarażenia pilnuj aby po kontakcie z kałem czy miejscem gdzie mógł on być (w łazience) dokładnie myć ręce najlepiej mydłem w płynie, które jest bardziej higieniczne.
Jak dochodzi do zarażenia włosogłówką ludzką
Ważne jest, aby pamiętać, że jaja włosogłówki ludzkiej znajdują się w kale wydalanym przez zarażonego osobnika, stąd też zaleca się dokładne mycie rąk po korzystaniu z toalety, jednak nie tylko po oddaniu kału, ponieważ jaja mogą zostać na desce klozetowej czy umywalce. Z tego względu zawsze należy pamiętać o dokładnym myciu rąk!
Choroba wywoływana włosogłówką ludzką – włosogłówczyca
Duże namnożenie się robaków zwanych włosogłówką ludzką powoduje chorobę objawową najczęściej zwaną włosogłówczycą. Medycyna zna również jej drugą nazwę, mianowicie trichuriozę. Objawia się wyraźnymi problemami z oddawaniem kału, może być on wodnisty, luźny lub w ostrych stanach krwisto – śluzowy. Często może być mylony z innymi chorobami gdyż na prześwietleniach może być widoczne wyraźne owrzodzenie jelita grubego w którym zasiedlają się robaki, rzadziej jelita cienkiego. Nieleczona włosogłówczyca może prowadzić nie tylko do anemii ale również wygłodzenia i wychudzenia, a w najgorszych przypadkach nawet zgonu.
Kto jest narażony na zarażenie się włosogłówką
Na zarażenie włosogłówką najczęściej narażone są małe dzieci, które niechlujnie wkładają rączki do buzi niczym się nie przejmując. Jednak znacznie większą zakażalność tym robakiem odnotowuje się w krajach gdzie temperatury są wysokie, a klimat raczej suchy. To w takich rejonach jaja włosogłówki ludzkiej przeżywają najdłużej, tam też przeważnie jest znacznie ciężej o wodę przez co warunki sanitarne mogą być nieco gorsze. Z tego powodu jadąc do gorących krajów warto zabrać ze sobą żele odkażające, którymi będziemy przemywać dłonie, ale także najlepiej dokładnie myć posiłki, które przygotowujemy.
Ważne! Dzieci częściej zarażają się włosogłówką
Pilnuj, aby Twoje dzieci nie wkładały brudnych rąk do buzi, gdyż w ten sposób zwiększa się ryzyko zachorowania nie tylko na włosogłówczycę, ale wiele innych chorób!
Objawy zarażenia włosogłówką
Objawy zarażenia się włosogłówką ludzką są właściwie tymi samymi objawami po których wnioskuje się włosogłówczycę. Można je podzielić na dwie fazy: fazę kiedy robaki się namnażają oraz fazę choroby kiedy jest ich już tak wiele, że organizm przestaje sobie z nimi radzić. Im szybciej udamy się do lekarza z objawami zarażenia jakimikolwiek robakami tym lepiej dla nas, gdyż pojawi się mniej skutków ubocznych.
Faza zarażenia:
- bóle podbrzusza
- bóle brzucha
- niestrawności
- nudności
- bóle głowy
- zaburzenia błędnika
Medicaline probiotyk 15 kaps
Faza włosogłówczycy
- omdlenia u osób drobnych i słabych, najczęściej u dzieci
- rozwijająca się anemia
- zapalenie wyrostka robaczkowego
- ostre niestrawności
- znaczne osłabienie organizmu
- mogą występować napady drgawek
Skutki nieleczenia włosogłówczycy
Nieleczona włosogłówczyca czyli ciężkiej inwazji robaków może doprowadzić do poważnego zachwiania gospodarki naszego organizmu. Mowa tutaj o zaburzeniu absolutnie całej harmonii naszego ciała. Organizm nie umie się przed nimi bronić stąd nasilająca się anemia może wpłynąć na resztę życia na wiele układów w naszym organizmie – zwłaszcza u dzieci! U najmłodszych może powodować zły rozwój organów a w konsekwencji zaburzenia wzrostu czy późniejsze zaburzenia hormonalne.
Uważaj! Ten objaw często wskazuje na zakażenie włosogłówką
Osłabienie i anemia to główne objawy, które mogą świadczyć o zaawansowanym zarażeniu nie tylko włosogłówką, ale również innymi pasożytami układu pokarmowego!
Profilaktyka przeciwko włosogłówce
Najważniejszą profilaktyką przeciwko zarażeniu się włosogłówką ludzką jest zachowywanie odpowiedniej higieny przede wszystkim spożywanego jedzenia. W przypadku gdy ktoś z naszego bliskiego otoczenia jak rodzina jest zarażony niezbędne jest podjęcie dodatkowych środków jak: częste pranie pościeli, spanie w bieliźnie, częste mycie toalety oraz bezwzględnie mycie rąk po każdym korzystaniu z toalety oraz przed przygotowywaniem posiłków!
Szczepienia przeciwko włosogłówce
Chociaż możemy usłyszeć o takich szczepieniach to prawda jest taka, że nie są one skuteczne, ponieważ organizm nie jest w stanie wytworzyć jakiejkolwiek odporności na robaki, gdyż atakują one układ pokarmowy z zewnątrz, gdzie nie ma możliwości obrony innej niż medykamentami po wykryciu zarażenia.
Diagnostyka i rozpoznawanie włosogłówczycy
Rozpoznanie zarażenia jest w pierwszej chwili po objawach, jeżeli mogą one świadczyć o zarażeniu robakami lekarz zleca posiew z kału, który jest wykonywany w laboratorium. Tam określa się stan inwazji od lekkiego po ciężki w zależności od ilości znalezionych ciał na jednostkę kału.
Sposoby leczenia włosogłówczycy
Jedyną formą leczenia jest przyjmowanie zatwierdzonych przez dane państwo leków, które zabijają robaki. Często taka kuracja nazywana jest odrobaczaniem niezależnie od tego czy przeprowadzana jest na zwierzętach domowych, hodowlanych czy ludziach. W przypadku ciężkiej inwazji często niezbędne jest powtórzenie zabiegu po 2 tygodniach od podania pierwszej dawki leku. Po trzech miesiącach od skończonej kuracji niezbędne jest ponowne przebadanie kału pod kątek włosogłówki aby sprawdzić, czy leczenie powiodło się. Po i w trakcie leczenia warto zażywać probiotyki ochronne jeżeli lekarz tego nie zabroni, uchronią one jelita i odbudują ich florę bakteryjną.