Włókniaki zwykło określać się jako łagodne zmiany nowotworowe. Ich przejawami są zazwyczaj naroślą w poszczególnych częściach ciała. Lekarze uważają, że włókniaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia czy zdrowia, jednak stanowią wyraźny defekt estetyczny, dlatego zazwyczaj zaleca się ich usunięcie operacyjne.
Rozróżnia się włókniaki miękkie i twarde. Oba rodzaje powstają w tkance łącznej włóknistej. Chociaż są one rozpoznawane jako zmiany nowotworowe nie stanowią większego zagrożenia. Wiadome jednak jest to, że w dzisiejszych czasach idealny wygląd jest ważny dla wielu osób, dlatego ludzie często zgłaszają się z takimi problemami do lekarzy medycyny estetycznej.
Przyczyny włókniaków
Miękkie włókniaki określa się mianem wrodzonych zmian. Często pojawiają się podczas choroby Recklinghausena oraz przy nerwiakom czy nerwiakowłókniakom.
Zupełnie inne są przyczyny włókniaków twardych, ponieważ uznaje się je za zmiany nabyte. Ich przyczyną mogą być ukąszenia owadów, zranienia lub też inne urazy, na wskutek których powstaje stan zapalny.
Objawy włókniaka
Objawów włókniaków jest wiele. Przede wszystkim dzieli się je na objawy włókniaków miękkich i twardych.
Objawy włókniaków miękkich:
- Zmiany przybierają postać guzków w wielkości od 1 milimetra do ponad centymetra.
- Guzy wyrastają ze skóry lub są z nią połączone poprzez pasma tkankowe.
- Zazwyczaj nie odróżniają się od koloru skóry, choć stwierdza się przypadki, kiedy włókniaki przybierają brunatną barwę.
- Mimo że teoretycznie mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze, najczęstsze miejsca występowania to: szyja, pachwiny, dekolt, plecy, powieki i obszary pod piersiami u kobiet.
- Uważa się, że schorzenie dotyczy obydwu płci niezależnie od wieku, jednak w większości przypadków stwierdza się występowanie włókniaków miękkich u kobiet w starszym wieku.
Objawy włókniaków twardych:
- Zazwyczaj lekarze stwierdzają występowanie pojedynczego guzka.
- Kolor zmian waha się między czerwonym, a brunatnym; przy czym guzki mogą mieć szorstką jak i gładką powierzchnię.
- Najczęściej zmiany pojawiają się na kończynach,
- Ich charakterystyczna cecha to twardość w dotyku.
Diagnoza włókniaka
Wiele osób twierdzi mylnie, że aby zdiagnozować włókniaka wystarczy udać się do kosmetologa. Jest to błąd, należy wybrać wizytę u dermatologa, który wykona specjalistyczne oględziny zmian, dzięki którym będzie mógł stwierdzić czy mamy do czynienia z włókniakiem czy zwykłymi, niegroźnymi brodawczynami.
Leczenie włókniaków
Interwencja chirurgiczna jest zalecana przy dużych zmianach. Warto jednak pamiętać, że po takich zabiegach nieuniknione są blizny, które według niektórych również są postrzegane jako defekt estetyczny.
Jeżeli mamy do czynienia z mniejszymi włóczniakami, mamy do wyboru kilka opcji, takich jak:
- Wypalenie zmiany przy pomocy elektrycznego prądu – elektrochirurgię.
- Zamrożenie zmiany ciekłym azotem czyli krioterapię.
- Wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2, który powoduje, że zmiana „wyparowuje”.
Mimo wielości metod usuwających włókniakowe zmiany, należy pamiętać, że żadna z nich nie gwarantuje nam, że włókniak się nie odnowi.
Włókniak szyjki macicy
Mimo że włókniaki są zmianami łagodnymi, które nie stanowią zagrożenia dla życia, wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Niemniej jednak omawiane zmiany skórne pojawiają się czasami także w skrytych miejscach. Należy wspomnieć w tym miejscu o włókniaku (mięśniaku) szyjki macicy, który jest bardzo popularną dolegliwością. Kiedy zaleca się jego usunięcie? Czy jednak warto decydować się na taki krok? Czy włókniak szyjki macicy jest szkodliwy?
Usunięcie włókniaka zaleca się gdy:
- Zmiany wywierają nacisk na inne narządy, takie jak pęcherz, jelito lub moczowody. Wówczas pacjentka może czuć silne parcie na pęcherz, a nawet mieć wrażenie zaparcia. W najgorszych przypadkach dochodzi do całkowitego zablokowania przepływu moczu w przewodach moczowych.
- Włókniaki są przyczyną bólu podbrzusza. Nieprzyjemne doznania są powodowane uciskiem włókniaka na inne narządy, czy też obumierania narośli.
- Mają negatywny wpływ na cykl menstruacyjny. Zaleca się ingerencję, gdy krwawienie miesiączkowe staje się bardzo obfite i trwa dłużej niż siedem dni.
Usunięcie włókniaka z szyjki macicy jest niełatwym zabiegiem, który może odbywać się na kilka sposobów. Poniżej zostały one poddane dokładnej analizie.
- Histerektomia – jest to operacja usunięcia całej macicy, niestety często także z jej szyjką. Sposób ten jest bardzo inwazyjny, niemniej jednak daje on stuprocentową gwarancję sukcesu – po histerektomii włókniak nie nawraca. Jak przebiega operacja? Przeprowadza się ją poprzez nacięcie w jamie brzusznej lub. Czasami, kiedy mamy do czynienia z mniejszymi włókniakami, udaje się dokonać zabiegu przez pochwę. Histerektomii nigdy nie wykonuje się pochopnie. Lekarze zalecają ten zabieg, gdy zachodzi poważne podejrzenie raka macicy, gdy włókniak jest bardzo duży, szybko rośnie lub powoduje jedną z dolegliwości omówionych we wcześniejszym śródtytule na łamach niniejszego artykułu. Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, iż po histerektomii kobieta nie może zajść w ciążę.
- Miomektomia – jest to zabieg usunięcia włókniaka (mięśniaka) bez pozbywania się całej macicy. Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Rzecz jasna dzięki miomektomii kobieta nie traci możliwości zajścia w ciążę. Niemniej jednak szanse na bezproblemowe przetrwanie całego okresu brzemienności są dużo mniejsze.Warto także pamiętać, że miomektomia niesie za sobą wiele potencjalnych, niepożądanych zagrożeń Na przykład podczas zabiegu bardzo często dochodzi do znacznych utrat krwi. Rzecz jasna jej brak należy w jakiś sposób uzupełnić, co w realiach środkowoeuropejskiej medycyny dokonuje się za pomocą transfuzji. Poza tym miomektomia może spowodować pewne powikłania, takie jak zakażenia oraz zakrzepy. Co więcej, decydując się na ten zabieg należy mieć świadomość, że włókniak może powrócić.
- Leczenie laserowe – jest to najmniej inwazyjna, a zarazem najtrudniejsza metoda usuwania włókniaka (mięśniaka). Pierwszym etapem jest precyzyjne wykonanie nacięcia w jamie brzusznej. Otwór ten ma stanowić wejścia dla lasera oraz narzędzi obrazowania, czyli mikrokamer, które monitorują działania lekarzy oraz przesyłają obraz na monitory w sali operacyjnej. W jaki sposób działa wiązka lasera? Używa się jej dwojako. Czasami chirurg posługuje się wiązką lasera, aby przerwać naczynia dostarczające krew do włókniaka. W ten sposób odcina się go od dostaw substancji podtrzymujących go przy życiu, co skutkuje obumarciem narośli. Drugi sposób na użycie lasera to po prostu bezpośrednie zniszczenie tkanek włókniaka. Okres rekonwalescencji po takim zabiegu jest bardzo szybki. Pacjentka powraca do zdrowia już po tygodniu! Kobiety, które przeszły zabiegi laserowe nie powinny mieć problemów z późniejszym zajściem w ciążę. Niestety omawiana taktyka leczenia nie wyklucza ewentualnego nawrotu włókniaka.
Domowe sposoby na włókniaki – czy warto im ufać?
Medycyna naturalna oraz tradycyjna oferują nam całe bogactwo środków leczniczych oraz metod, które można stosować w swoich czterech ścianach, bez recepty. Wiele z porad medycyny naturalnej jest bardzo skutecznych, a zarazem przyjemnych dla naszego portfela.
Niestety, w kwestii usuwania włókniaków należy trzymać się z daleka od jakichkolwiek domowych metod. Potencjalnie wszystkie narośle powstające na skórze mogą okazać się zmianami złośliwymi, których naruszenie potrafi doprowadzić nawet do śmierci. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich rozważa pozbycie się włókniaka, koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą oraz ściśle trzymać się jego wytycznych.