Właściwości i sposób przygotowania tarniny

Tarnina  zwana inaczej ciarką, cierniówką, tarką, tarniną i tarnią to nazwa owocu o cenionych właściwościach zdrowotnych. Czy potrafisz rozpoznać ją w naturalnym środowisku, podać właściwości i sposób przygotowania tarniny?

Tarnina to krzew śliwy o charakterystycznych fioletowych owocach. Łatwo wchodzi w krzyżówki z innymi śliwami przez co jest trudniejsza do rozpoznania. Jej drewno jest twarde, wykorzystywane dawniej w celach architektonicznych. Ponadto w sęku pnia płynie miód. Z tarniny można stworzyć pyszną i zdrową nalewkę, ale nie tylko.

Gdzie szukać owoców tarniny?

W Polsce tarnina występuje powszechnie u podnóża gór i na terenach nizinnych. Szybko rozprzestrzeniła się nie tylko w Polsce i Europie, ale też w Azji, Rosji i Skandynawii. Jest uprawiana nawet w dalekich Chinach. Krzew osiąga wysokość do 3-ech metrów. Są samotnikami, rzadko kiedy spotyka się je po 2, 3 krzewy. Rozpoznasz je po charakterystycznie rozgałęzionej koronie trudnej do przebrnięcia.

Owoce tarniny wyglądają jak ciemnofioletowe śliwki pokryte niebieskim nalotem. Od słodkiej krewniaczki odróżnia je cierpki smak i pestka mocno przytwierdzona do miąższu. Pamiętajmy, że nie jest jadalna a nawet szkodliwa spożyta w większych ilościach.

Co zawiera tarnina?

Owoce tarniny są bogate w wodę, bo ta stanowi aż 80% ich masy. Pozostały udział procentowy przypada na węglowodany, kwasy organiczne, błonnik, białka, sole mineralne, flawonoidy, garbniki i sterole. Jedząc tarninę zwiększasz także poziom wapnia, fosforu, żelaza i witaminy C w organizmie. Tarnina jest dość kaloryczna – na 100 g owoców przypada 50 kcal.

Jak przygotować tarninę?

Surowe owoce śliwy są właściwie niejadalne ze względu na swój cierpki smak. Jeśli przechowasz je w zamrażarce zyskają na słodkości i będą nadawały się do stworzenia z nich przetworów. Zbieraj owoce dojrzałe, ale twarde co przypada na miesiąc październik i listopad przed pierwszymi przymrozkami. Susz je aż uzyskają kolor czarny i staną się mocno pomarszczone.

Wykorzystać można także kwiaty tarniny. Zbiera się je natychmiast po zakwitnięciu. Trzeba zachować przy tym dużą ostrożność, bo łatwo je zniszczyć. Po wysuszeniu powinny mieć kolor kremowy o zapachu migdałów.

Działanie tarniny

  • Kwiaty: działanie delikatnie przeczyszczające, wykrztuśne, napotne i moczopędne. Kwiaty nadają się do stworzenia naparów.
  • Owoce: działanie łagodnie zapierające i przeciwzapalne. Odwarem i sokiem wyciśniętym ze świeżych owoców można płukać gardło w stanach zapalnych.

Bio syrop z tarniny

Przepisy na tarninę

Z owoców tarniny można zrobić konfiturę, kompot, wino, sok, syrop. Dodana do potraw tarnina nadaje im pikantnego smaku.

Suszone liście bywają używane jako substytut herbaty zaś miąższ używany jest do sporządzania ściągających maseczek na twarz. najbardziej popularna jest jednak nalewka czyli tarninówka. Przepis na tarninówkę zdrowotną jest następujący: 1 kg owoców zalej 0,5 l spirytusu i taką samą ilością wódki 40%. Trzymaj butelkę w ciepłym, ciemnym miejscu, co 2–3 dni wstrząsając. Po miesiącu alkohol odlej do innej butelki i odstaw do lodówki. Zasyp owoce szklanką cukru i odstaw w ciepłe miejsce, aż utworzy się syrop. Połącz go z alkoholem, po tygodniu przefiltruj i rozlej do butelek. Nalewka powinna dojrzewać chociaż 3 miesiące.

Właściwości i sposób przygotowania tarniny są mało znane a szkoda. Substancjami aktywnymi owoców, kory, liści i kwiatów są garbniki, flawonoidy i glikozydy cyjanogenne. Te pierwsze odpowiadają za działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Flawonoidy działają m.in. przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Korzystaj z nich do woli, bo tarnina rośnie praktycznie w całej Polsce a więc jest łatwo dostępna.

Tarnina – antidotum na biegunkę

Te nietuzinkowe i wyjątkowo urokliwe owoce charakteryzują się szerokim wachlarzem zastosowań. Mowa tu chociażby o tym, że owoce tarniny, podobnie jak bubki czarnej jagody pomagają nam w prosty sposób radzić sobie z problemem biegunki i uciążliwych wzdęć. Jest to naturalny i wyjątkowo prosty sposób, pozwalający nam na pozbycie się tego wstydliwego problemu, dotykającego ludzi w każdym wieku, najczęściej wskutek spożycia produktów nieprzyswajalnych przez nasz organizm. Warto nadmienić, że proces hamowania biegunki odbywa się dzięki garbnikom, będących stałym elementem tego jagodowego przysmaku, które nie dopuszczają do przedostatnia się szkodliwych substancji, powodujących biegunki. Tarnina pomaga również w problemach związanych z układem moczowym – zapobiega jego zakażeniom i zapaleniom, niwelując przy tym nieprzyjemne uczucie bolesnego pieczenia podczas oddawania moczu. Owoce tarniny wykorzystywane są również jako naturalny lek, który wykazuje działania przeczyszczające.

Płukanki do ust na bazie tarniny

Coraz częściej słyszy się również o tym, że tarnina jest naturalnym produktem, który potrafi zdziałać cuda jako naturalna płukanka do ust. Mówiąc ściślej, bazą naturalnej płukanki jest kora tarniny, wykazująca przede wszystkim liczne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Mówi się również o tym, że jest to baza wspomagająca prawidłową kondycję naszych zębów i dziąseł. Jej regularne stosowanie zaleca się również osobom mającym problemy z utrzymaniem świeżego oddechu – kora tarniny jest produktem niwelującym nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust wskutek nieprawidłowej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej, czy refluksu. Do przygotowania takiej płukanki potrzebować będziemy trzech łyżeczek kory tarniny, które należy umieścić w niewielkim rondelku i zalać 250 ml gotującej się wody. Tak powstałą masę należy gotować przez około 3-4 minuty i zostawić do krótkiego przestygnięcia – tak utworzoną wodą powinniśmy płukać swoje usta przynajmniej 2 razy dziennie.

Tarnina, a zawał serca

Zawał serca, czy nadciśnienie tętnicze są ówcześnie chorobami cywilizacyjnymi, na które cierpi duża część naszego społeczeństwa. Faktem jest, że ówcześnie apteczne półki uginają się pod zapasami różnego rodzaju leków, mających pomóc nam walczyć z tymi niebezpiecznymi chorobami. Jednakże – czy nie lepiej sięgnąć czasem po preparaty czy produkty pochodzące wprost z natury? Doskonałym, naturalnym antidotum, które pomaga zapobiegać zawałom serca, unikać zmian miażdżycowych czy obniżyć ciśnienie naszej krwi jest tarnina. Te niepozorne owoce są niekwestionowanym sprzymierzeńcem dobrego zdrowia i samopoczucia – wszystko dzięki związkom flawonowym, zawartym w dużych ilościach w fioletowych owocach. Związki te wpływają również na poprawę naszego samopoczucia, likwidację złego cholesterolu w naszym organizmie czy zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznych zmian zakrzepowych w naszych naczynkach krwionośnych. Przy występowaniu tych chorób poleca się w szczególności spożywanie aromatycznego naparu z kwiatów tarniny, do którego przygotowania potrzebować będziemy jedynie 2 niewielkie łyżeczki świeżych kwiatów tarniny i szklankę wrzącej wody. Kwiaty należy zalać gorącą wodą, przykryć spodkiem tak, aby mogła się swobodnie zapatrzyć (około 10-15 minut). Po tym czasie możemy sięgnąć po smaczny aromatyczny napój, który możemy osłodzić przy użyciu miodu wielokwiatowego.

Uwaga na pestki tarniny!

Owoce fioletowej tarniny bez wątpienia znakomicie wpływają na pracę naszego organizmu, jednakże – powinniśmy wystrzegać się spożywania ich pestek! W odróżnieniu do owocu zawierają one cyjanowodór, który w popularnym określeniu nazywany jest również kwasem pruskim. Jest to toksyczna, bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia substancja, powodująca powolne zatruwanie naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że substancja dostaje się do naszego organizmu dopiero po przegryzieniu pestki – w sytuacji, kiedy to połkniemy nienaruszoną pestkę – nie narażamy naszego organizmu na niebezpieczeństwo.

Podsumowanie

Mimo, że owoce tarniny wydają się z pozoru niepozornymi, granatowymi bubkami wykazują one cały szereg pro-zdrowotnych właściwości. Mogą bowiem stanowić nie tylko bazę naturalnych, odświeżających nasz oddech płukanek do jamy ustnej ale również być naturalnym antidotum na różnego rodzaju zmiany, szczególnie te na tle miażdżycowym i nadciśnieniowym. Szeroki wachlarz możliwości przygotowania tarniny sprawia, że bez wątpienia każdy z nas znajdzie idealną formę „przyrządzenia” tego fioletowego, naturalnego „leku” na niemalże każdą dolegliwość, z jaka się borykamy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.