Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirus HCV, przenoszona w kontakcie z krwią chorego. Problem może dotyczyć nawet co czwartej osoby lecz stosunkowo niewielki odsetek jest świadomy swojej choroby. Z tego powodu zdecydowana większość przypadków zakażenia przybiera postać przewlekłą. Hepatitis C Virus atakuje wątrobę powodując stan zapalny i uszkodzenie wątroby, które może być odwracalne lub trwałe. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i szybkości podjęcia leczenia.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – jak można się zarazić?
Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby dotyczy według szacunków WHO nawet co 4 Polaka. Przyczyną tego jest brak badań nosicielstwa do 1992 roku, a więc 3 lata po zidentyfikowaniu wirusa jako niebezpiecznego. Przedtem badania krwiodawców pod kątem zarażenia nie były wymagane.
Zakazić się można głównie przez kontakt z krwią osoby chorej. Oznacza to, że największe ryzyko niosą szpitale, które wykonują zabiegi medyczne (pobieranie i przetaczanie krwi), operacje, zabiegi stomatologiczne, dermatologiczne i wiele innych. Ryzyko zakażenia istnieje także w przypadku wykonywania tatuażu oraz narkotyzowania z użyciem strzykawki. Wszelkie ingerencje w ciało z wykorzystaniem niesterylizowanych igieł i narzędzi chirurgicznych, pożyczonej żyletki, cążków i innych ostrych narzędzi mogą stanowić dla nas potencjalne zagrożenie. Wszystkich zakażeń można by uniknąć, gdyby przestrzegało się podstawowych zasad higieny.
Jak uniknąć zakażenia:
- Unikaj kontaktów seksualnych, które mogą powodować krwawienie i w czasie menstruacji
- Stosuj prezerwatywy lub preparaty nawilżające śluzówkę, które chronią przed urazami
Wirusem WZW C nie zarazimy się przez kontakt z osobą chorą, tzn. dotyk, ślinę, korzystanie ze wspólnej łazienki itd. Osobom chorym zaleca się jednak szybkie dezynfekowanie i opatrywanie wszelkich otarć czy skaleczeń.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C a ciąża
Zakażenie płodu wirusem WZW C od chorej matki to jak los na loterii – istnieje 50% ryzyko, że stanie się to jeszcze w trakcie ciąży. W pozostałych przypadkach wirus przedostaje się do krwi przy porodzie. Zabieg cesarski nie zmniejszy ryzyka, tym bardziej go nie zlikwiduje. Prawdopodobieństwo zakażenia wzrasta jeśli czas między odejściem wód płodowych a porodem przekracza 6 godzin. Nie istnieje natomiast ryzyko przekazania wirusa dziecku karmionego piersią, ponieważ po pierwsze jego stężenie w mleku jest wielokrotnie niższe, a po drugie przewód pokarmowy niemowlęcia skutecznie zniszczy patogeny.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C a dieta
Pytanie czy chorzy na WZW C muszą być na diecie jest jak najbardziej uzasadnione. Główna zasada to całkowita abstynencja alkoholowa. Alkohol rozkładany do metanolu jest zbyt dużym obciążeniem dla wątroby osoby chorej i może wzmagać postępujące uszkodzenie narządu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dietę, by była lekkostrawna nie tylko dla żołądka.
Zalecane produkty i sposoby przyrządzania potraw:
- Gotuj na parze, piecz w folii
- Unikaj kupowanych sosów, tłuszczu, nadmiaru cukru i soli
- Unikaj napojów energetyzujących (możesz zastąpić je kawą)
- Unikaj konserwantów, barwników
Essentiale Forte w stanach zapalnych wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – objawy
Objawy WZW C nie są specyficzne, a w większości przypadków choroba może rozwijać się niepostrzeżenie kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Po takim czasie często dochodzi do marskości lub raka. Im wcześniej rozpoznane zakażenie, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.
Objawy, które powinny cię zaniepokoić to:
- Zmęczenie
- Trudności z koncentracją
- Niepokój
- Depresja
- Bóle stawowo-mięśniowe
- Swędzenie skóry
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – leczenie
Aby rozpoznać chorobę należy wykonać próby wątrobowe z próbki pobranej do badania krwi, które określą aktywność enzymów wytwarzanych przez wątrobę. Podwyższone wyniki świadczą o zapaleniu, którego przyczynę określa się w dalszych badaniach laboratoryjnych. Badanie krwi na obecność przeciwciał wirusa nie potwierdza jeszcze naszej choroby – może to świadczyć, że byliśmy zarażeni, ale organizm sam zwalczył zapalenie. Ostateczne potwierdzenie przynosi badanie materiału genetycznego wirusa, co powoli oznaczyć odmianę genotypu. Skierowanie na badanie wystawia lekarz rodzinny. Możemy podejrzewać chorobę, jeśli mieliśmy przetaczaną krew lub byliśmy krwiodawcami przed ?92 rokiem.
Grupy zawodowe i osoby podwyższonego ryzyka zakażenia to:
- Pracownicy służby zdrowia
- Straż pożarna
- Policja
- Krwiodawcy
Wirus WZW C jest uleczalny. Całkowity powrót do zdrowia jest długotrwały i możliwy pod warunkiem systematycznej kontroli lekarskiej i przyjmowania leków. Wirusowe zapalenie wątroby typu C w 20% przypadków jest zwalczany przez organizm, ale aż u 80% zakażenie przechodzi w fazę przewlekłą, która wymaga leczenia. Jeżeli po 6 miesiącach od pierwszych objawów choroby stwierdza się obecność wirusa we krwi, dołączają objawy: nudności, bóle stawów, zmęczenie. Nie lekceważ ich i jeśli uważasz, że zachodzi taka potrzeba, poddaj się badaniu.