USG jamy brzusznej – na czym polega, kiedy się wykonuje i jak się do niego przygotować

USG jamy brzusznej jest badaniem kontrolnym, nie jest żadną poważną operacją, a jedynie badaniem, które może wyjaśnić pewne dolegliwości. Można jest zrobić w każdym szpitalu, jeżeli zleci je nam lekarz, lub też na własne życzenie, jednak wtedy niezbędne jest zapłacenie za badanie. Mimo to, warto w miarę regularnie chodzić na usg jamy brzusznej aby stale kontrolować stan wnętrzności i w porę zainterweniować w przypadku rozwoju niepożądanej choroby.

Na czym polega usg jamy brzusznej

USG czyli inaczej ultrasonografia jamy brzusznej polega na możliwości zobaczenia poprzez ultrasonograf tego, w jakim stanie znajdują się nasze wnętrzności. Obraz jest widziany w czasie rzeczywistym i w przeciwieństwie do RTG lekarz może na bieżąco obserwować, co się dzieje, nie potrzebna jest osoba, która po otrzymaniu wyniku będzie musiała go zinterpretować później, gdyż może to robić w momencie trwania badania.

Kiedy robi się USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej można robić profilaktycznie, aby kontrolować pewne zmiany. Są również choroby przewlekłe jak uchyłek przełyku czy refluks, które wymagają regularnego kontrolowania w jakim stanie jest przełyk i żołądek. Oprócz tego możliwe są pewne schorzenia lub podejrzenia chorób, które wymagają zrobienia odpowiednich badań i są to takie schorzenia jak:

  • niezdiagnozowane bóle brzucha lub/i przełyku

  • choroby nerek

  • częste i przewlekłe: biegunki, nudności, wymioty, bóle

  • podejrzenie zwężenia przełyku

  • podejrzenie refluksu

  • podejrzenie uchyłku przełyku

  • niezdiagnozowana gorączka utrzymująca się dłuższy czas bez powodu

  • powiększenie się obwodu brzucha

  • powstanie wybrzuszeń i nierówności na brzuchu

  • nagła utrata masy ciała bez przyczyny

  • problemy z wypróżnianiem się

  • krwawienie z różnych części przewodu pokarmowego

Czemu służy robienie USG jamy brzusznej

Dzięki przeprowadzanemu odpowiednio badaniu można stwierdzić różne nieprawidłowości zachodzące w układzie pokarmowym. Tak też można zobaczyć kiedy dziecko połknęło coś, czego nie powinno było, można zobaczyć ewentualne zmiany i powstające guzy, również zmiany przełyku jak jego uchyłki lub zwężenia i tak poważne schorzenia jak przepuklinę. Co więcej zbadanych kontrolnie może zostać wiele narządów wewnątrz naszego ciała co ułatwi zdiagnozowanie pewnych chorób i zobaczenie zmian. Są to między innymi takie narządy jak:

  • nerki

  • żołądek

  • przełyk

  • trzustka

  • śledziona

  • pęcherz

  • gruczoł krokowy

  • wątroba

  • pęcherzyk żołciowy

  • w niewielkich stopniu jajniki i macica (tu lepsze jest usg dopochwowe)

  • możliwe jest pobieżne obejrzenie jelit

Kontrola stanu jelit podczas badania USG jamy brzusznej

Zbadanie jelit za pomocą nie tylko USG jest niezwykle trudne, ponieważ stale przemieszczają się po nich nie tylko pokarm w trakcie trawienia, ale również mnóstwo gazów. Z tego powodu są one w ciągłym ruchu i stale wypełnione czymś, niezależnie czy to trawiony pokarm czy zwykłe gazy, może to zakłócać właściwy przebieg badania powodując tym samym niepewność lekarza. Zatem lepszą metodą jest robienie kolonoskopii lub wykonywanie usg jelit dopiero po uprzedniej lewatywie i dokładnym oczyszczeniu jelit. Dzieje się tak w przypadku krwawień i innych sytuacji, które wymagają interwencji operacyjnej.

Jak wygląda zabieg USG jamy brzusznej

Zabieg nie jest inwazyjny, jedyne co jest niezbędne najczęściej to unikanie jedzenia przez pewien czas. Co więcej warto ubrać się w wygodne i łatwe do odsuwania odzienie, gdyż niezbędne będzie podniesienie na przykład koszulki i lekkie opuszczenie spodni jeżeli są z wysokim stanem. Konieczne do tego może być zdjęcie kolczyków z badanej okolicy ciała takich jak na przykład kolczyk w pępku. Leżąc na wznak lekarz zaaplikuję nieco żelu na ciało lub głowicę maszyny USG po czym zacznie nią przesuwać po naszym brzuchu. Z głowicy wydobywają się ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, więc ludzkie ucho ich nie słyszy. Wracając do głowicy dają znać o tym, jak ukształtowane są narządu w brzuchu. Dzięki temu lekarz będzie w stanie zobaczyć na monitorze „echo” tego jak wygląda nasza jama brzuszna i stwierdzić nieprawidłowości. Następnie poda ręczniki papierowe do osuszenia i skieruje do odebrania wyniku.

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej

Badanie USG można porównać do tego w jaki sposób świat widzą nietoperze. Z głowicy urządzenia wydobywają się ultradźwięki takie jakie wydaje też nietoperz, tak też dźwięki te wracają do urządzenia jak do nietoperza dając obraz jaki jest przed nim. Daje to stosunkowo dokładny obraz tego, co dzieje się w skórze, gdyż część z „dźwięków” zatrzymuje się na pierwszych powłokach a inne na większych narządach, dzięki czemu możliwe jest nawet obejrzenie czy ich struktura jest właściwa.

Jak się przygotować do zabiegu USG jamy brzusznej

Do USG jamy brzusznej zwykle nie wymaga się specjalnych przygotowań, jednak warto spytać się lekarza wykonującego USG jak dany pacjent powinien się zachować. Najczęściej wymaga się przyjścia na czczo, rzadziej powinno się nie przyjmować posiłku do 12 godzin przed zabiegiem, a później też 4 godziny unikania przyjmowania nawet płynów, palenia papierosów czy żucia gumy. Warto ubrać się w dwuczęściowy strój w przypadku pań, tak aby w łatwy sposób dało się odsłonić brzuch.

Przeciwwskazania do zabiegu USG jamy brzusznej

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG jamy brzusznej, mogą być jednak czynniki, które mogą utrudnić badanie, są nimi objedzenie się przed badaniem, ale również duża ilość tkanki tłuszczowej, przez którą ultradźwięki będą trudniej się przebijać, co w efekcie może dać rozmazany lub niewyraźny obraz. Mimo to lekarze są w stanie i w takich warunkach zbadać to, co konieczne, aby przewidzieć nieprawidłowości i skierować na dalsze leczenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.