Urazy głowy i pierwsza pomoc

Wypadki chodzą po ludziach i prędzej czy później przytrafią się każdemu. Od małych stłuczeń po poważne wstrząśnienie mózgu – urazy głowy nigdy nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą mieć tragiczne konsekwencje. Szczególnie niebezpieczny pod tym względem jest okres zimy, gdy śnieg i lód utrudniają poruszanie się osobom starszym, a nawet młodzi i sprawni łatwo tracą grunt pod nogami. Wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy, dlatego warto wiedzieć jak reagować gdy my lub ktoś z naszego otoczenia dozna uszkodzenia głowy. Przeczytaj jak wyglądają urazy głowy i pierwsza pomoc, abyś mógł jej udzielić osobie poszkodowanej.

Co warto mieć w swojej podręcznej apteczce

Urazy głowy są najniebezpieczniejsze w skutkach, ponieważ mogą wpływać na pracę najważniejszego organu ludzkiego ciała – mózgu. Istnieją pewne objawy, po których poznasz, że osoba poszkodowana potrzebuje natychmiastowej pomocy. Bez znaczenia pozostaje fakt czy brała udział w wypadku samochodowym, spadła z wysokości czy uczestniczyła w bójce – zawsze należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo tej części ciała, od której w głównej mierze zależy zdrowie i życie.

Głowa to centrum układu nerwowego sterującego wszystkimi czynnościami życiowymi. Czaszka stanowi kostne rusztowanie i ochrania delikatny mózg, dlatego wszelkie urazy w tej okolicy należy traktować poważnie. Nawet jeśli są to otarcia naskórka, siniaki czy skąpo krwawiąca rana opatrujemy je z użyciem jałowej gazy i płynu dezynfekującego. Noś je ze sobą wraz z parą sterylnych rękawiczek, aby zabezpieczyć się przed patogenami.

Te objawy powinny cię zaniepokoić

Najgroźniejsze urazy głowy – rodzaje to wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu i krwawienie śródczaszkowe. Jeśli towarzyszą im charakterystyczne objawy, może to świadczyć o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego, a należą do nich:

  • Ból i zawroty głowy;
  • Nudności, wymioty senność;
  • Zaburzenia świadomości, dezorientacja co do swojej osoby, miejsca lub czasu;
  • Krótka utrata przytomności, zaburzenia pamięci;
  • Drgawki;
  • Nierówne źrenice
  • Zamazany obraz
  • Krwawienie z ucha lub nosa

Niestety nie wszystkie urazy głowy dają natychmiastowe objawy. Gdy ujawnią się po kilku godzinach a nawet dniach od doznanego wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szczególnie wtedy, gdy:

  • Odczuwasz słabość w rękach lub nogach
  • Masz podwyższoną temperaturę
  • Masz sztywny kark i ograniczone ruchy głową
  • Jesteś pobudzony lub odczuwasz niepokój

Jak udzielić pomocy?

Ciężkim urazom głowy bardzo często towarzyszą zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa grożące trwałym kalectwem. Ustabilizuj głowę chorego, nie poruszaj nim do przyjazdu karetki, ponieważ możesz pogorszyć jego stan. Jeśli osoba wymiotuje lub krztusi się ustaw ją w bezpiecznej pozycji bocznej, ale zrób to ostrożnie, by nie narazić kręgosłupa.

W szpitalu zostanie przeprowadzone badanie neurologiczne pacjenta oraz w razie potrzeby badania dodatkowe takie jak zdjęcie radiologiczne czaszki, czy tomografia komputerowa głowy. W zależności od rozpoznania podejmie się odpowiednie leczenie. Nawet jeśli pacjent zostanie wypisany do domu, należy obserwować jego zachowanie i reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy.

Oczyszczający roztwór na skórę Octenisept

Jak rozpoznać?

  • Wstrząśnienie mózgu – cechuje się zaburzoną świadomością z omdleniem lub bez niego. Typowe objawy wstrząśnienia to dezorientacja, utrata pamięci sprzed wypadku, ból głowy, zawroty i wymioty. Taki pacjent wymaga przede wszystkim odpoczynku.
  • Stłuczenie mózgu – następuje na skutek rozerwania tkanki mózgowej, czemu towarzyszy opuchlizna. Do objawów stłuczenia mózgu należą utrata przytomności, zaburzenia siły mięśniowej lub czucia, zaburzenia widzenia, drgawki. Pacjent wymaga obserwacji w szpitalu.
  • Krwiak mózgu – inaczej krwotok w miejscu doznanego stłuczenia lub pęknięcia czaszki. Uszkodzone naczynia krwionośne zaczynają wylewać krew do opon mózgowych, co jest niemożliwe do przewidzenia bez tomografii lub badania RTG, dlatego po każdym urazie konieczna jest wizyta w szpitalu!

Najczęstszą przyczyną obrażeń głowy jest uraz mechaniczny. Najwięcej ciężkich urazów głowy powstaje obecnie w wyniku wypadków samochodowych. Szereg czynników sprzyja chorobie a są to: spożywanie alkoholu, wyczynowe uprawianie sportu, sporty kontaktowe. Urazy głowy i pierwsza pomoc są bardzo ważne, ponieważ czasami nie możemy uniknąć groźnych zdarzeń pomimo zachowania środków ostrożności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.