Tribiotic – czym jest, działanie, kiedy stosować

Tribiotic jest maścią antybakteryjną stosowaną w przypadkach małych ran, zadrapań, a także przy problemach z zapaleniem mieszków włosowych czy zapobiegawczo po zabiegach, które narażają na wdanie się zakażenia. Z racji, że w domu łatwo o wszelkie zranienia i mikrourazy, to warto mieć go w swojej apteczce. Najmniejsza dostępna tubka leku zmieści się wszędzie i na pewno nie nadszarpnie domowego budżetu.

Z czego składa się maść?

Preparat jest antybiotykiem złożonym i składa się z połączenia 3 antybakteryjnych środków: becytracyny, neomycyny i polimyksyny B. Becytracyna działa na zasadzie zakłócenia syntezy ściany komórkowej, stosuje się ją w zakażeniach skóry i błon śluzowych oraz w przypadku zapalenia jelit spowodowanego przez bakterie. Neomycyna zaś stosowana jest głównie zewnętrznie, ma działanie silnie bakteriostatyczne i bakteriobójcze, działa na zasadzie blokowania syntezy białek bakteryjnych. Najczęściej bywa zalecana na zakażenia skóry, czyraki czy liszaje. Polimyksyna B zaburza strukturę błony komórkowej bakterii przez co przestają funkcjonować i zostają zniszczone. Swoje zastosowanie znalazła w zakażeniach układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz skóry, oczu i uszu. Połączenie wszystkich 3 składników sprawiło, że jest to maść uniwersalna i smarując nią zranienie minimalizujemy ryzyko wdania się zakażenia.

Skład: 10 mg bacytracyny cynkowej, 5 mg siarczanu neomycyny, 0,833 mg siarczanu polimyksyny B, wazelina.

W jakich przypadkach stosować Tribiotic?

Maść zaleca się jako preparat do miejscowego leczenia zakażeń skóry, zmian ropnych oraz owrzodzeń. Zapobiegawczo stosuje się go przy otarciach, zranieniach, oparzeniach – jednym słowem wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wdania się infekcji.

Przerwij używanie maści, jeśli nie ma widocznej poprawy lub zauważysz pogorszenie.

Mimo wszechstronnego działania istnieją przypadki, w których użycie maści nie jest polecane. Pierwszym przeciwwskazaniem jest alergia na któryś składnik leku, ponieważ zbagatelizowanie takowej grozi nawet wstrząsem i śmiercią! Nie należy go również stosować przy ranach o bardzo dużej powierzchni, takich z których sączy, czy głębokich ran kłutych. Ponadto nie wolno używać maści na błony śluzowe ani do oczu. Odradza się również korzystanie z preparatu kobietom w ciąży oraz karmiącym.

Dawkowanie preparatu

Maść stosuje się miejscowo na zmienione miejsca. Dawka uzależniona jest od wielkości rany z jaką mamy do czynienia, a po aplikacji powinno się dokładnie umyć ręce. Zanim nałożymy maść na skórę, powinniśmy ją oczyścić wacikiem nasączonym płynem dezynfekującym i poczekać do czasu aż wyschnie. Na tak przygotowane miejsce nakładamy warstwę maści, zabieg powtarzamy do 3 razy na dobę. Nie używamy maści dłużej niż 7 dni, a w razie niezadowalającego efektu należy udać się do lekarza.

Zachowaj ostrożność w kontakcie z preparatem!

Czasami może się okazać, że użycie maści nie będzie możliwe, lub będzie odradzane. Do takich przypadków należą stwierdzone alergie, pojawienie się wysypki czy podrażnień, oraz brak poprawy przy stosowaniu maści przez kilka dni. Niewskazane jest używanie Tribioticu w okresie ciąży lub karmienia, a w razie wątpliwości należy skonsultować sprawę z lekarzem, który powinien doradzić najlepszą drogę postępowania.

Należy zwrócić uwagę czy leki które bierzemy podczas kuracji nie wejdą w interakcje z maścią. Nie powinno łączyć się preparatu z lekami które niosą ryzyko uszkodzenia nerek, słuchu czy układu nerwowego, ponieważ w takim przypadku może dość do kumulacji toksycznego wpływu składników na organizm. Miejmy na uwadze, że równoczesne przyjmowanie neomycyny ustnie może doprowadzić do nadwrażliwości lub alergicznej reakcji krzyżowej. Odradzą się stosowanie kilku maści o podobnym działaniu jednocześnie. Maść stosowana jednocześnie z aminoglikozydami zwiększa ich stężenie we krwi, co może skutkować poważnym uszkodzeniem słuchu lub jego utratą. Zachowaj ostrożność podczas prowadzenia samochodu po aplikacji leku, ponieważ nie ma badań, które dowodzą o upośledzeniu zdolności kierowania pojazdami.

Tribiotic, maść

Działania niepożądane

  • Podrażnienie skóry

  • Świąd

  • Wysypka

  • Zaczerwienienie

  • Obrzęk

  • Zmiany alergiczne

  • Nefrotoksyczność

  • Ototoksyczność

  • Nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub drożdżakami

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.