Trądzik – problem nie tylko nastolatków
Trądzik to bardzo powszechna choroba skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania, głównie w związku z występującymi w tym czasie zmianami hormonalnymi. Sprawiają one, że skóra wydziela nadmierne ilości łoju, który w dodatku jest bardzo gęsty, przez co nie może przebić się na powierzchnię.
Zatykaniu ujść gruczołów łojowych sprzyja też nieprawidłowa higiena i pielęgnacja skóry, między innymi brak dokładnego oczyszczania cery. Zaostrzeniu postaci choroby sprzyja też zażywanie niektórych leków, stres czy dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną, cukier i pikantne przyprawy.
Jak rozpoznać trądzik młodzieńczy – objawy
Objawy trądziku młodzieńczego mogą się od siebie różnić, zależnie od jego postaci, dlatego ważne jest, by udać się do lekarza. Trądzik pospolity daje objawy przede wszystkim w postaci wyprysków, które mają postać drobnych, czerwonych krostek i rozmieszczone są grupowo po całej twarzy. Mogą pojawiać się też na dekolcie, plecach (głównie między łopatkami, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych), ramionach, a nawet na pośladkach.
Trądzik ropowiczy charakteryzuje się ropnymi naciekami, cystami i przetokami, natomiast zaskórnikowy – dużą ilością zaskórników, z których mogą powstawać małe ciemne krostki. Znane są też inne rodzaje trądziku, a niemal każdy z nich daje objaw w postaci nadmiernego przetłuszczania się skóry, gdyż to nadmiar sebum jest głównym winowajcą niekorzystnych zmian.
Preparaty i kremy na trądzik
W leczeniu trądziku stosuje się wiele metod, jednak mimo że często są one wysoko zaawansowane i nowoczesne, trzeba przygotować się na długą i żmudną walkę. Najlepiej będzie wybrać się do lekarza, który oceni, jaka postać trądziku występuje w danym przypadku, gdyż od tego będzie zależał sposób leczenia.
Mało nasilony trądzik młodzieńczy leczy się poprzez kremy na trądzik, początkowo dostępne bez recepty, a gdy to nie przynosi skutku lub gdy stan skóry jest bardzo zły, lekarz przepisuje odpowiednie leki. W przypadkach cięższych postaci trądziku warto odwiedzić nie tylko dermatologa, lecz także endokrynologa, który może przepisać doustne kuracje hormonalne.
Propozycje z apteki
Poza tym w każdym przypadku bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, głównie jeśli chodzi o dokładne oczyszczanie. Warto również unikać stresu i starać się stosować zdrową dietę, bogatą w cynk, a ubogą w potrawy ostre, tłuste i żywność wysoko przetworzoną. Wizyta u specjalisty jest natomiast niezbędna, gdy trądzik jest bardzo nasilony i nie warto z nią zwlekać, gdyż nieestetyczne ślady po trądziku mogą oszpecić skórę na stałe.
Dermatolog może zalecić kremy na trądzik, na przykład retinoidy, a także antybiotyki. Dobre efekty dają również specjalistyczne zabiegi, jak peelingi medyczne czy terapie laserowe, które między innymi usuwają bakterie. Z apteki mamy do dyspozycji liczne lekarstwa na trądzik, które wspomagają kurację zaleconą przez lekarza lub zastępują ją przy słabszych postaciach choroby.