Testosteron – jak zwiększyć jego poziom?
Mianem testosteronu nazywamy hormon wytwarzany przez komórki Leydiga, które znajdują się jądrach. Za jego produkcję jednak odpowiedzialny jest ludzki mózg. Testosteron jest niezwykle ważnym hormonem i odgrywa olbrzymią rolę dla kondycji, zdrowia oraz dobrego samopoczucia mężczyzny. W tym artykule wyjaśnimy czym jest ten hormon, oraz jak w odpowiedni sposób można podwyższyć jego poziom.
Co odpowiada za powstawanie testosteronu?
Podwzgórze za pośrednictwem przysadki mózgowej sprawdza poziom testosteronu w organizmie i wysyła odpowiednią informację do komórek Leydiga, gdzie zachodzi produkcja tego hormonu. Następnie testosteron trafia do krwi gdzie łączy się z białkiem i staje się nieaktywny. Niestety, tylko 10% tego hormonu zachowuje aktywność i zdolność do stymulacji genów odpowiedzialnych za syntezę białek.
Ciało mężczyzny produkuje około 7 miligram testosteronu dziennie, a kobiece tylko 0,3 miligram. To właśnie ten hormon odpowiada za wszystko co czyni mężczyznę mężczyzną. Proces produkcji zaczyna się już w łonie matki gdzie właśnie ten hormon jest decydującym czynnikiem, który wpływa na naszą płeć. Stężenie testosteronu wpływa także na to, czy będziemy silnym osobnikiem, czy słabym. W okresie dojrzewania stężenie tego hormonu gwałtownie wzrasta – to moment gdy chłopak przeistacza się w dorosłego i rosłego faceta.
Testosteron odpowiada za:
- owłosienie ciała oraz twarzy;
- wykształcenie oraz wielkość członka;
- prostatę;
- nasieniowody i gruczoły nasienne;
- spalanie tkanki tłuszczowej;
- budową mięśni;
- popęd płciowy oraz potencję;
- myślenie przestrzenne;
- aktywność i wytrzymałość;
- agresję.
Według badań, osoby posiadające wysokie stężenie testosteronu mają tendencję do:
- sprawowania kontroli;
- wpływania na innych;
- stanowczego wyrażania swoich opinii;
- energiczniejszych reakcji;
- większej aktywności seksualnej.
Nie tylko ilość testosteronu jest ważna dla mężczyzny ale także jego stosunek do pozostałych hormonów. Wszystko musi układać się relatywnie do estrogenu. Niedomiar tego hormonu, a nadmiar drugiego, powoduje dużą agresję oraz niezaspokojony popęd.
Nadmiar testosteronu może wynikać z małej aktywności aromatazy, czyli enzymu odpowiadającego za zamianę testosteronu w estrogen. Z drugiej strony, superaktywność aromatazy powoduje nadmiar estrogenu, obniżenie popędu seksualnego, brak chęci do robienia kariery oraz drażliwość.
Testosteron jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym siłę, masę oraz moc mięśni. Hormon ten stymuluje przyswajanie białka, buduje tkankę mięśniową, zwiększa siłę mięśni oraz rozwija ciało.
Sposoby na zwiększenie testosteronu w organizmie.
Istnieje wiele sposobów na zwiększenie testosteronu, postaramy się opisać kilka najciekawszych i najskuteczniejszych:
- Sposób na stres – czynnikiem obiżajacym stężenie testosteronu jest stres. Warto unikać nerwów, żyć pro-aktywnie oraz konstruktywnie. Optymizm oraz pogoda ducha może okazać się kluczem do zwiększenia tego hormonu. Podczas stresu organizm produkuje kortyzol, który osłabia działanie testosteronu;
- Sposób na suplement – istnieje wiele suplementów, które zawierają substancje zwiększające poziom testosteronu w organizmie. Proponujemy sprawdzić tutaj. Zawierają często żeń-szeń, który odpowiada za hamowanie aromatazy.
- Sposób na tkankę tłuszczową – Enzym aromataza, który przekształca testosteron w estrogen występuje w tkance tłuszczowej. Jej redukcja pozwala na zwiększenie testosteronu;
- Sposób na seks – Aktywność seksualna pobudza gruczoły nasienne, a pośrednio podwzgórze odpowiedzialne za testosteron. Im częściej uprawiamy seks, tym większy staje się popęd. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia;
- Sposób na jedzenie – warto unikać pewnych produktów, które odpowiedzialne są za aktywowanie aromatazy:
- olej z nasion dyni;
- produkty pszczelarskie;
Warto za to jeść rzeczy, które hamują rozwój aromatazy, chociażby czerwona koniczyna oraz korzeń żeń-szenia.
- Sposób na trening – Ćwiczenia rozwijające układ mięśniowy doskonale wpływają na poziom testosteronu. Rozwijanie mocy, siły oraz masy mięśniowej podniesie poziom testosteronu oraz zwiększy jego aktywną ilość. Warto pamiętać, że treningi wytrzymałościowe obniżają poziom tego hormonu. Parametry ćwiczeń posiadają kluczowe i niezwykle ważne znaczenie dla podniesienia testosteronu. Warto ćwiczyć z obciążeniem średnim lub dużym. Im więcej mięśni zaciągniemy do pracy, tym bardziej stężenie wzrośnie. Długofalowe treningi mogą wywołać trwałe efekty w stężeniu testosteronu.