Tabletki nasenne bez recepty. Działania niepożądane. Jak zapobiegać bezsenności?
Problemy z zasypianiem dotyczą coraz większej liczby osób. Jest to spowodowane wiekiem, ponieważ im jest się starszym tym mniej godzin snu potrzebuje się do całkowitego wypoczęcia. Drugim powodem może być stres, który spędza sen z powiek najczęściej młodym ludziom. Dzisiejsze realia sprawiają, że troska o karierę, zdrowie oraz inne codzienne sprawy odbija się echem na prawidłowym śnie. Bezsenność wpływa na inne aspekty życia. Zmęczenie po nieprzespanej nocy ogranicza często efektywność za dnia. Współcześnie na świecie co czwarta osoba ma problemy ze snem.
Najlepszym sposobem na leczenie bezsenności jej usunięcie jej źródła czyli przyczyny. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. Często stosuje się terapie poznawczo-behawioralne oraz środki farmakologiczne, czyli po prostu tabletki nasenne. Warto jednak pamiętać, że tabletki nasenne są sposobem na doraźną, tymczasową poprawę stanu bezsenności poprzez radzenie sobie z nią, ale jej nie leczą.
Tabletki nasenne
Terapie leczące bezsenność bazują na wykorzystaniu tabletek nasennych z grupy leków:
- Nasennych,
- Przeciwdepresyjnych,
- Uspokajających z grupy pochodnych benzodiapeziny,
- Przeciwpsychotycznych i przeciwhistaminowych,
- Preparatów farmakologicznych dostępnych bez recepty.
Jednak głównie dzielimy je na 3 grupy: benzodiazepiny, barbiturany i nie barbiturowe leki nasenne. Różni je od siebie budowa chemiczna, siła działania środka nasennego i wpływ na inne akcje organizmu. Stosuje się je w trudnościach z zasypianiem, przy płytkim, krótkim śnie i w bezsenności.
Mechanizm działania tabletek nasennych polega na przyłączaniu się środka medycznego do receptora GABA, który jest elementem układu GABA-ergicznego. W efekcie wydłuża się czas otwarcia kanału chlorowego w receptorze. Z koeli benzodiazepiny i niebarbiturowe leki działają pośrednio poprzez łączenie się z podjednostką w receptorze GABA, co również wydłuża czas otwarcia kanałów. Większy kanał i dłuższy czas jego otwarcia wpływają na zwiększony przepływ jonów i hiperpolaryzację błony komórkowej, przez co następuje opóźniony przepływ impulsów przez neuron.
Inne działania tabletek nasennych, które działają na rzecz spokojnego snu:
- Działanie uspokajające,
- Działanie przeciwlekowe,
- Działanie przeciwdrgawkowe,
- Działanie zwiotczające mięśnie,
- Działanie amnestyczne,
- Działanie łagodzące nerwicę i stany lękowe,
- Działanie łagodzące przebieg syndromów odstawienia substancji odurzających
Tabletki nasenne bez recepty
Ziołowe tabletki nasenne to rodzaj tabletek nasennych dostępnych bez recepty wytworzonych na bazie ziół. Są one bezpieczne jeśli stosujemy je bardzo rzadko, w chwilowych objawach bezsenności. Ich stosowanie nie wymaga wizyty u lekarza. Zazwyczaj takie tabletki składają się z wyciągów: dziurawca, kozłka lekarskiego, melisy, chmielu i głogu.
Działania niepożądane
Jak każdy lek również leki nasenne powodują niechciane skutki uboczne. Te lżejsze obserwuje się u większej liczby osób. Rzadko spotyka się z sytuacjami, kiedy pacjent doświadcza naprawdę skrajnych działań niepożądanych. Ma to głównie miejsce przy stosowaniu długotrwałym, bez konsultacji z lekarzem lub jeśli lek stosowano pomimo wyraźnych przeciwwskazań zawartych w ulotce, a które bezpośrednio dotyczą pacjenta. W celu ich wykluczenia zawsze potrzebny jest wywiad przeprowadzony przez lekarza oraz rozpoznanie przez niego podłoża bezsenności. Niestety, dostępność leków bez recepty przynosi często skutki uboczne w postaci takich objawów jak:
- Zatrucie,
- Utrata przytomności,
- Zapaść krążeniowa,
- Zaburzenia koncentracji,
- Wrażliwość na światło i dźwięk,
- Upośledzenie funkcji układu oddechowego,
- Porażenie układu oddechowego.
Ponadto po odstawieniu tabletek pojawiają się symptomy zespołu abstynenckiego:
- Drżenie mięśni, drgawki,
- Niepokoje, stany lękowe, halucynacje i omamy,
- Zaburzenia krążenia, bóle brzucha, nadmierna potliwość.
Z tego względu w ulotkach informacyjnych leków często określa się jasne przeciwwskazania do stosowania leków, którymi, w zależności od składu chemicznego leku, najczęściej są:
- Choroby nerek,
- Porfiria,
- Ciąża i karmienie piersią.
Tabletki nasenne bez recepty
Główny konflikt leków nasennych z organizmem polega na tym, że leki te często reagują w inny sposób w obecności innych leków. Dlatego należy konsultować ich przyjmowanie z lekarzem zwłaszcza kiedy przyjmujemy leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe i tabletki antykoncepcyjne. Zarówno barbiturany jak i benzodiapeny mogą być toksyczne dla organizmu i powodują reakcje psychofizyczne. Długotrwałe stosowanie tabletek nasennych może powodować uzależnienie psychiczne.
Jak zapobiegać bezsenności?
Zdrowy sen można zapewnić sobie bez konieczności przyjmowania leków. Co ciekawe, leki na receptę nie wywołują fizjologicznego stanu snu, a więc organizm po wybudzeniu może czuć się znużony, otępiony i przemęczony. Zanim sięgniemy po jakikolwiek wyrób apteczny warto zadbać o dobry sen sposobami bardzo przyziemnymi. Bardzo możliwe bowiem, że kłopoty z zasypianiem spowodowane są nieregularnym trybem życia. Należy wówczas odstawić produkty odurzające i pobudzające takie jak kawa, energetyki, mocna herbata a zwłaszcza twarde narkotyki. Spożywanie ciężkostrawnych posiłków również nie służy dobremu snu. Wietrzenie przed snem pomieszczeń, w których śpimy oraz codzienna porcja ruchu sprawią, że dotlenimy mózg, rozluźnimy mięśnie, co pomoże w szybszym zaśnięciu. Tuż przed snem należy też zrelaksować się i pozwolić odpocząć myślom, aby nie trapiły nas podczas zasypiania.