Profilaktyczne badania są kluczem do cieszenia się dobrym zdrowiem. Często narzekając na brak czasu zapominamy o tym, co jest, a przynajmniej powinno być dla nas priorytetem – o naszym zdrowiu.
Faktem jest, że większość poważnych chorób, w tym nowotworów diagnozowana jest w momencie rozwinięcia się choroby. Większość przypadków chorób nowotworowych, które są wykryte we wczesnym stadium choroby, przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia są uleczalne. Bez wątpienia jedną z uciążliwszych i groźniejszych form raka jest ten dotyczący jelita grubego.
Rak jelita grubego jest jednym z powszechniejszych nowotworów. Co roku zbiera ogromne żniwo. Najgorsze jest to, iż przez wiele lat nie daje praktycznie żadnych objawów. Czasem zanim odczujemy jakiekolwiek symptomy minie nawet 10 lat. Dlatego tak istotne jest wykonywanie kontrolnych badań, które pozwolą na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium. Odpowiedni tryb życia i kilka dobrych nawyków mogą zapobiec też pojawieniu się tej choroby.
Objawy raka jelita grubego
Faktem jest, że nowotwór jelita grubego z początku może być praktycznie bezobjawowy, a mało istotne objawy przypominają w większości te pojawiające się przy zatruciu pokarmowym, tudzież problemach z trawieniem niektórych składników pokarmowych.
Rak jelita grubego objawia się m.in. dokuczliwymi zaparciami. Wiele osób to bagatelizuje, jednak bardzo niepokojąca jest dość niespodziewana zmiana rytmu wypróżnień, mimo, że nie zmieniliśmy diety ani trybu życia. Długotrwałe biegunki i bóle w dole brzucha oraz dolnych partii pleców, anemia, trudności w przełykaniu, nudności, wymioty, uczucie niepełnego wypróżnienia to najpowszechniejsze objawy raka jelita.
Częstym objawem raka jelita grubego jest pojawienie się krwi w treści kałowej. Zdarza się, że zjawisko to często mylone jest z pojawieniem się hemoroidów, które najczęściej powodują uporczywe krwawienia z odbytu. Krwawienia pojawiają się najczęściej wskutek zaparć i problemów z wypróżnianiem.
Miliony osób umiera na raka jelita, a jest to choroba, której w wielu przypadkach byłoby można zapobiec.
Zwróć uwagę na swoją dietę
Na pierwszy plan idzie dieta. Jeśli przez lata odżywiasz się bardzo niezdrowo, nie jesteś aktywny fizycznie i zaniedbujesz badania profilaktyczne, to jesteś w pierwszej grupie ryzyka. Jeśli zmienisz swoje postępowanie, możesz naprawdę w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.
Jak wykazują statystyki – osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia i nie przestrzegają zbilansowanej, bogatej w witaminy i minerały diety są znacznie bardziej narażone na wystąpienia raka jelita grubego! Faktem jest, że często poprzez stres, brak czasu, czy po prostu preferencje wolimy udać się do lokalu szybkiej obsługi, który zaserwuje nam ociekającego tłuszczem burgera, niż pokuszać się o domowy, nudny obiad.
Fakt, z pewnością każdemu z nas zdarzyło się w szale wakacyjnego szaleństwa zapomnieć o prawidłowej diecie, racząc swój organizm tłustymi potrawami z grilla, czy już wspomnianymi fast foodami. Nie oznacza to jednak, że kilkudniowe szaleństwo wpłynie od razu na pojawienie się tej niebezpiecznej choroby. Na powrót do odpowiedniej diety nie jest tak naprawdę za późno!
Mówiąc o diecie, powinniśmy wspomnieć również o odpowiedniej aktywności fizycznej! Chcąc cieszyć się piękną, wyrzeźbioną sylwetką stawiać powinniśmy na uprawianie sportów. Szczególnie prostą i bez wątpienia lubianą przez wielu alternatywą wprowadzania do życia odpowiedniej dozy ruchu jest uprawianie aktywności sezonowych. Wiosenne, letnie i jesienne dni dają nam możliwość przejażdżek na rowerze, a zimą możemy zadbać o swoją kondycję jeżdżąc na łyżwach, nartach czy snowboardzie.
Badaj się regularnie!!!
Mamy XXI wiek, więc dostęp do różnego typu badań naprawdę nie jest trudny. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Warto wiedzieć, że rak jelita grubego zazwyczaj rozpoczyna się od polipa (jest to niewielka narośl, która pojawia się na okrężnicy lub błonie śluzowej odbytnicy). Jeśli zostaną wcześniej zauważone i usunięte, to choroba nie ma możliwości, by się rozwinąć. Nawet jeśli polipy okażą się niegroźne, to także warto co jakiś czas kontrolnie się przebadać.
Jeśli w rodzinie występowały przypadku zachorowań, powinniśmy szczególnie dużo uwagi przykładać na badania kontrolne, bowiem ryzyko zachorowania jest u nas znacznie większe. W celu wykrycia raka jelita grubego wykonuje się zazwyczaj badanie przesiewowe, czyli: lewatywę, badanie na krew utajoną w kale, kolonoskopię i sigmoidoskopię.
Zadbaj o swoją wagę
Nadwaga i otyłość jest współcześnie ogromnym problemem, pojawiającym się już u małych dzieci. Może przyczynić się to do różnych chorób, m.in. raka jelita grubego. Dlatego warto dbać o to, by waga mieściła się w granicach normy (można ją wyliczać dzięki wskaźnikowi BMI i korzystaniu z odpowiedniego wzoru).
Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy unikać ilość pokarmów przetworzonych. Jest to trudne w dzisiejszych czasach, ale warto zwracać uwagę na skład produktów, po które się sięga. Niewskazane jest też czerwone mięso (wieprzowina, dziczyzna czy wołowina). Niewskazane jest również długie gotowanie mięsa w bardzo wysokiej temperaturze.
Zadbaj także, by w twojej codziennej diecie znalazł się błonnik. Dzięki niemu z przewodu pokarmowego będą usuwane odpady metaboliczne, które odkładając się w naszym przewodzie pokarmowym tworzą idealne środowisko do namnażania się bakterii. Dlatego wprowadź do swojej diety kiełki, ziarna zbóż, owoce, warzywa czy fasolę.
Warto też zadbać o większe spożywanie witaminy D oraz wapnia, które bardzo dobrze zapobiegają rozwojowi raka. Wskazane jest też spożywanie kwasu foliowego, bowiem jego właściwości przyczyniają się do wzrostu nowych tkanek oraz nowych komórek.
Co ciekawe, dobrym obrońcą przed rakiem są jagody. W swoim składzie zawierają polifenole, które zapobiegają wzrost komórek rakowych.