Stłuszczenie wątroby – co zrobić by wyleczyć? Czy jest zagrożeniem dla twojego życia?
Często słyszymy, że stłuszczenie wątroby to choroba dotykająca jedynie alkoholików. Okazuje się jednak, że może pojawić się u każdego, a w szczególności u osób otyłych i przyjmujących niektóre rodzaje leków.
Nie jest to groźna dolegliwość, jeśli jednak zostanie zaniedbana, może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Czym jest stłuszczenie wątroby?
Choroba ta jest niczym innym, jak tłuszczem, odkładającym się w komórkach wątroby (w hepatocytach). Stereotypem jest, jakoby chorowali na nią jedynie alkoholicy. Najnowsze badania wykazują, że osoby nadużywające alkoholu, mogą zachorować na stłuszczenie wątroby, ale wcale nie muszą. Dlatego w terminologii medycznej oprócz sformułowania alkoholowe stłuszczenie wątroby wprowadzono kolejne -niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Istnieje również ostre stłuszczenie wątroby u kobiet ciężarnych. Jest to rzadkie, aczkolwiek bardzo niebezpieczne powikłanie ciąży. Pojawia się w trzecim trymestrze ciąży oraz tuż po porodzie.
Jakie są czynniki ryzyka?
Jeśli chodzi o niealkoholowe stłuszczenie wątroby, to najczęściej chorują na nie osoby otyłe. Badania wykazały, że u osób z nadwagą istnieje aż 60% prawdopodobieństwa na jej pojawienie się. Chorują również cukrzycy (głownie typu 2.) oraz chorzy zmagający się z zaburzeniami gospodarki lipidowej.
Osoby zagrożone stłuszczeniem wątroby to osoby, które:
- Mają cukrzycę typu 2.
- Są otyłe
- Są w średnim lub starszym wieku (chociaż dzieci także mogą mieć stłuszczoną wątrobę)
- Mają duże ilości tłuszczów we krwi, takich jak cholesterol i trójglicerydy
- Mają wysokie ciśnienie krwi
- Przyjmują leki, np. kortykosteroidy i niektóre leki przeciwnowotworowe
- Mają zaburzenia metabolizmu
- Szybko tracą na wadze
- Mają pewne infekcje, np. zapalenie wątroby typu C
- Były narażone na niektóre toksyny
Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje tylko u osób, które spożywają duże ilości alkoholu, przez dłuższy okres czasu. Ryzyko wystąpienia choroby jest jeszcze wyższe u kobiet, które są otyłe i mają pewne mutacje genetyczne.
Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.
Foto: |
Właściwość: |
Rozmiar: |
Producent: |
Wspomaga regenerację wątroby | 30 kapsułek | Hepason | |
Stosowany przy uszkodzeniach wątroby |
50 kapsułek |
|
Przyczyny stłuszczenia wątroby
W przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby oczywistym powodem choroby jest nadmierne spożywanie alkoholu. Jeśli chodzi o niealkoholowe stłuszczenie wątroby, to powodem może być:
- Otyłość
- Genetyczne predyspozycje do nadwagi
- Niezdrowy tryb życia, stres, brak aktywności fizycznej, nieregularne spożywanie posiłków
- Zaburzenia hormonalne
- Nadużywanie leków, przede wszystkim uspokajających oraz hormonalnych
Objawy stłuszczenia wątroby
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie daje najczęściej żadnych objawów. Czasami wystąpić mogą jednak:
- Powiększenie wątroby (hepatomegalia)
- Zmęczenie
- Ogólne osłabienie organizmu
- Powiększenie śledziony (bardzo rzadko)
- Dyskomfort pod prawym łukiem żebrowym
Jak leczyć stłuszczoną wątrobę?
Lekarze rekomendują utratę wagi jako jeden z najlepszych sposobów na stłuszczoną wątrobę. Utrata wagi może zredukować poziom tłuszczu w wątrobie, stany zapalne i zwłóknienie wątroby. Jeśli lekarz uzna, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest w twoim przypadku spowodowane pewnymi lekarstwami, zaleci zapewne zaprzestanie ich stosowania. Przed przerwaniem leczenia zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może być konieczne odstawienie leku, aczkolwiek być może należy zmienić go na inny lek.
Na niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie ma zatwierdzonego lekarstwa. Badania sprawdzają, czy niektóre lekarstwa na cukrzycę lub witamina E mogą pomóc, konieczne są jednak dalsze badania.
W leczeniu alkoholowego stłuszczenia wątroby najważniejszym jest zaprzestanie spożywania alkoholu. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z terapeutą od uzależnień lub weź udział w spotkaniu anonimowych alkoholików. Istnieją także leki, które mogą pomóc, zmniejszając ochotę na alkohol lub powodując uczucie mdłości podczas jego picia.
Zarówno alkoholowe jak i niealkoholowe stłuszczenie wątroby może doprowadzić do marskości tego organu. Lekarze leczą problemy zdrowotne związane z marskością wątroby specjalnymi lekarstwami, operacjami i innymi procedurami medycznymi. Jeśli marskość doprowadzi do niewydolności wątroby, może zajść potrzeba jej przeszczepu.
Leczenie stłuszczonej wątroby – jakie testy przeprowadza lekarz?
Jako iż objawy stłuszczenie wątroby nie wykazują często żadnych objawów, nie jest łatwo stwierdzić, że jesteśmy chorzy. Twój lekarz może podejrzewać, że masz stłuszczoną wątrobę, jeśli badania tego narządu wykazały złe wyniki. Aby zdiagnozować stłuszczenie wątroby, lekarz wykorzysta:
- Twoją historię medyczną
- Test fizyczny
- Inne testy, w tym badania krwi i biopsję
W ramach historii medycznej, lekarz zapyta o spożywanie alkoholu, aby dowiedzieć się, czy tłuszcz w wątrobie jest oznaką alkoholowego stłuszczenia, czy też nie. Zapyta też o spożywane leki, by dowiedzieć się, czy to one stanowią przyczynę choroby.
Jak zmienić styl życia, by pomóc w chorobie?
- Zadbaj o zdrową dietę, ograniczając ilość soli i cukru, jedz także dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.
- Zaszczep się przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, grypie i chorobie pneumokokowej. Jeśli u pacjenta stwierdzono zapalenie wątroby typu A lub B wraz ze stłuszczeniem wątroby typu A lub B, może doprowadzić to do niewydolności wątroby. Osoby z przewlekłymi chorobami wątroby są bardziej narażone na zakażenia, więc inne szczepienia są także bardzo ważne.
- Regularne ćwiczenia pomogą ci schudnąć i zmniejszyć ilość tłuszczu w wątrobie.
- Zasięgnij porady lekarza przed zastosowaniem suplementów lub innych, alternatywnych metod leczenia stłuszczenia wątroby. Niektóre ziołowe środki zaradcze mogą spowodować więcej szkód niż pożytku.