Soczewki kontaktowe jednodniowe – czym grozi noszenie ich dłużej?
Istotą zachowania dobrego wzroku i zdrowia oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych jest ich użytkowanie zgodnie z trybem noszenia oraz datą ważności. Niestosowanie się do zaleceń producenta może doprowadzić do niedotlenienia rogówki i wzrost jej podatności na mikrourazy oraz baterie.
Ile godzin można nosić soczewki kontaktowe jednodniowe?
To, jak długo można nosić soczewki jednodniowe uzależnione jest od wielu czynników. Producenci szkieł kontaktowych wskazują, że średni czas ich noszenia wynosi od 6 do 14 godzin. Noszenie soczewek dłużej niż to zalecane może powodować duży dyskomfort. Czas użytkowania szkieł jednodniowych w dużej mierze zależy również od materiału z którego są wykonane, środowiska w jakim się przebywa, stylu życia bądź charakteru pracy. Istotna jest także opinia lekarza, który po ocenie kondycji oczu oraz ich reakcji na soczewki jest w stanie określić maksymalny czas, w którym ma się gwarancję komfortowego ich użytkowania.
Soczewki kontaktowe na jeden dzień a niedotlenienie rogówki
Nieprzestrzegając zaleceń producenta soczewek bądź okulisty odnośnie czasu noszenia szkieł jednodniowych, naraża się oczy na niedotlenienie rogówki. Przypadłość powoduje obrzęk nabłonka rogówki, podrażnienia oczu, osłabienie widzenia a nawet światłowstręt. W wyniku ograniczonego dostępu tlenu do rogówki, staje się ona bardziej podatna na mikrourazy i drobnoustroje, które mogą spowodować poważne infekcje oczu.
Objawy infekcji oka to przede wszystkim zaczerwienienie, dolegliwości bólowe, uczucie ciała obcego w oku a także światłowstręt. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów należy natychmiast zaprzestać używania soczewek kontaktowych oraz udać się do lekarza specjalisty. Jeżeli doszło do zapalenia rogówki, niezbędna będzie terapia antybiotykowa podawana miejscowo. Ponowne nałożenie szkieł kontaktowych jest możliwe dopiero po ustąpieniu wszystkich objawów stanu zapalnego oka. Na przyszłość pacjent musi również bardzo restrykcyjnie podchodzić do zasad noszenia i pielęgnacji soczewek, aby problem nie powrócił.
Noszenie soczewek po terminie a odczyny alergiczne
Powikłaniem po nieprawidłowym użytkowaniu szkieł kontaktowych są odczyny alergiczne, które mogą przerodzić się nawet w zapalenie spojówek. Przypadłość spowodowana jest odkładaniem się na wewnętrznej stronie soczewki osadów białkowych i zanieczyszczeń. Jeżeli nie wymienia się regularnie soczewek na nowe, odkładających się nieczystości jest coraz więcej i powodują one: pieczenie, swędzenie oczu, wydzielinę śluzową czy obrzęk oka.