Smecta – lek przeciw biegunce. Działanie, dawkowanie i interakcje z innymi lekami

Czym jest smecta?

Smecta jest dostępnym bez recepty lekiem służącym do leczenia stanów biegunkowych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Może być również stosowana w przypadku okresowego bólu związanego z chorobami układu trawiennego. Substancją czynna leku jest diosmektyt. Jako substancje pomocnicze służą: glukoza jednowodna, sacharynian sodu, aromat waniliowy i aromat pomarańczowy. Lek występuje w postaci saszetek z proszkiem, z którego sporządza się zawiesinę i wypija celem natychmiastowego ustąpienia objawów.

Bezwzględnym wskazaniem do stosowania leku oprócz uporczywych biegunek są stany zapalne przełyku, żołądka, okrężnicy i dwunastnicy. Smecta jest lekiem działania doraźnego i interwencyjnego. Jeśli jednak w ciągu 7 dni od zastosowania leku objawy są nadal uporczywe, a biegunka nie ustępuje po pewnym czasie należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza celem zbadania przyczyny i zastosowania leczenia objawowego.

Smecta – działanie

Zadaniem smecty jest powlekanie błony śluzowej ścian przewodu pokarmowego. Tworząca się warstwa zawiesiny ma silne właściwości adsorpcyjne, ponieważ wchłania wodę z treści pokarmowej, dzięki czemu zmniejsza jej ilość w wydalanym kale. Struktura chemiczna substancji czynnej decyduje o takich, a nie innych właściwościach ochronnych i fizykochemicznych.  Smecta współpracuje z glikoproteinami zawartymi w śluzie żołądka i jelit, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość mechaniczna śluzu, a żołądek chroniony jest przez drażniącym działaniem bodźców wywołujących biegunkę i ból w układzie trawiennym. Dzięki tym właściwościom smecta po kilku minutach od wypicia hamuje biegunkę oraz ilość wydalanego kału. Substancja czynna leku jest bezpieczna ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi.  Substancja wiąże bakterie i wirusy oraz ich metabolity, nie ingeruje w naturalną perystaltykę jelit i szybko usuwa z organizmu toksyny i drobnoustroje wywołujące biegunkę.

Smecta – dawkowanie

Smecta to lek stosowany powszechnie jako preparat zmniejszający liczbę biegunek. Przeznaczony jest do stosowania u wszystkich osób, bez ograniczeń co do wieku. Smecta sprzedawana jest w saszetkach, przy czym w każdej saszetce znajduje się 3 gramy substancji aktywnej.   Smectę spożywa się w postaci zawiesiny podawanej doustnie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ grozi to przedawkowaniem i uszkodzeniem dróg pokarmowych.  Jedną saszetkę rozpuszcza się w około 0,5 szklanki letniej wody. Najlepiej spożywać go między posiłkami albo w nagłych sytuacjach. Standardowe dawki zalecane dzieciom po 1 roku życia to 1 saszetka dziennie, dzieciom o rok starszym można podać już 2 saszetki dziennie a dorosłym maksymalnie 3 saszetki dziennie.

Przeciwwskazaniami do stosowania smecty jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, zwłaszcza substancję aktywną. Również osoby, które nie tolerują fruktozy i mają problemy z trawieniem glukozy  i galaktozy  nie powinny sięgać po smectę, której substancjami pomocniczymi są cukry.

Smecta – czy dla każdego?

Smecta zazwyczaj szybko pomaga, jednak istnieją sytuacje, w  których należy rozpatrzeć, czy możliwe ryzyko nie przekracza potencjalnych korzyści. Należy bezwzględnie udać się do lekarza jeśli w ciągu 3 dni od zażycia leku nie widać efektów, objawy utrzymują się, a dodatkowo pojawia się gorączka albo wymioty. Niezależnie od przyjmowania leku należy uzupełniać płyny, ponieważ biegunka powoduje odwodnienie. Objętość przyjmowanych płynów musi być dostosowana do stopnia rozwolnienia. Lek smecta nie ma wpływu na zdolność kierowania pojazdami i obsługi maszyn. W ciąży lek może być przyjmowany tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Konsultacji z lekarzem w sprawie przyjmowania leku wymaga również sytuacja, w której chory w przeszłości miał problemy z zaparciami.

Smecta – interakcje z innymi lekami

Smecta ma specyficzne właściwości adsorpcyjne, przez co może ograniczać wchłanianie innych leków, dlatego nie powinno się przyjmować go z innymi preparatami leczniczymi. Możliwe działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego po zażyciu smecty to między innymi: zaparcia, reakcje alergiczne w postaci wysypki skórnej, świądu, pokrzywki lub ciężkie reakcje alergiczne. Wbrew wielu opiniom, smecta nie wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, więc nie ma powodów do obaw w przypadku jednoczesnego przyjmowania obydwu leków.

Co ważne, smecta nie zmienia właściwości stolca, co jest istotne w diagnostyce. Dzięki temu można rzetelnie ocenić barwę kału i swobodnie prześwietlić go promieniami rentgenowskimi.  Jest to niezbędne w analityce choroby oraz badaniu radiologicznym, które pozwolą wykluczyć ewentualne choroby układu trawiennego.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.