Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą, najczęściej przenoszoną drogą płciową. To groźne schorzenie, mogące wywołać kolejne problemy zdrowotne, a odpowiedzialny za nie jest pierwotniak, rzęsistek pochwowy – dlatego chorują głównie kobiety. Może się zdarzyć, choć znacznie rzadziej, że rzęsistkowica zostanie zdiagnozowana również u mężczyzny.
Rzęsistek pochwowy wyposażony jest w wić, dzięki której szybko przemieszcza się w głąb pochwy albo cewki moczowej i powoduje zakażenie organizmu. Najczęstszą przyczyną zachorowania są stosunki płciowe z przypadkowymi partnerami oraz brak odpowiedniej higieny. Warto wiedzieć, że zarazić można się także na skutek korzystania z toalet publicznych, czy hotelowych łazienek, używanie wspólnych przyborów kąpielowych i pościeli. Bardzo rzadko występują przypadki zarażenia rzęsistkiem na basenach, gdzie nie zadbano o dostateczne oczyszczenie wody.
Objawy rzęsistkowicy
U większości osób choroba przebiega bezobjawowo. Nosiciele pasożyta nie podejrzewają u siebie zarażenia, nie wykonują więc żadnych badań i nie leczą się. Są jednak często źródłem zakażenia dla swoich partnerów seksualnych i współlokatorów, którzy korzystają np. z tej samej toalety. Przeczytaj tutaj, jak skrócić czas infekcji intymnych.
Do niepokojących sygnałów choroby u kobiet należą obfite upławy z narządu rodnego o nieprzyjemnym zapachu i białej lub żółtej barwie, zaburzenia cyklu miesiączkowego, częste oddawanie moczu, zaczerwienienie i swędzenie w okolicach warg sromowych i pochwy, bóle podbrzusza. Zakażenie pasożytem związane jest z szybkim uszkodzeniem nabłonka pochwy. Jeżeli podejrzewamy u siebie rzęsistkowicę, nie należy zwlekać. Testy diagnozujące łatwo można nabyć np. w aptece.
Jak się leczy rzęsistkowicę?
Po zauważeniu objawów należy udać się szybko do ginekologa. Nie można tej sprawy odkładać, gdyż nieleczona rzęsistkowica może się okazać opłakana w skutkach. Jej następstwem są choroby szyjki macicy, torbiele na narządach intymnych, przewlekłe zapalenia dróg rodnych i moczowych, ciąża pozamaciczna, a nawet nowotwory. Właściwe leczenie rzęsistkowicy polega na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków. Więcej informacji o rzęsistkowicy można znaleźć na stronie www.lactovaginal.pl.