Rozmaryn jest rośliną rosnącą w rejonie Morza Śródziemnego, jednak przez jego szeroko cenione właściwości uprawiany jest prawie na całym świecie. Swoje zastosowanie znalazł już w starożytnym Rzymie oraz Egipcie, a swój specyficzny zapach zawdzięcza licznym olejkom eterycznym i kwasowi rozmarynowemu. Olejki te mają działanie odkażające, energetyzujące, a także przeciwbólowe. Rozmaryn króluje też w sztuce kulinarnej! Dodany do mięsa podkreśli jego smak, a jego szczypta w sosie zapewni niezapomniane doznania. Miłośnicy grilla z ochotą ozdabiają nim szaszłyki, ponieważ łodyżka może zastąpić szpikulec. Ciekawostką jest, że rozmaryn to jedna z najstarszych roślin doniczkowych i od wielu lat ozdabia otoczenie swoimi drobnymi kwiatami i pięknym zapachem, ponadto rozmarynowe gałązki uważano za symbol wierności.
Rozmaryn i jego właściwości
Szereg właściwości rozmaryn zawdzięcza związkom aktywnym, w zielonych przypominających igły liściach znajdziemy:
-
Flawonoidy – ochraniają naczynia krwionośne oraz działają przeciwzapalnie
-
Kwasy fenolowe – zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, czyli chronią przed skutkami nadmiernej produkcji reaktywnych form tlenu mogących doprowadzać do śmierci komórek.
-
Terpeny – działają jak antybiotyki, mają właściwości przeciwzapalne i zmniejszają ilość złego cholesterolu we krwi.
-
Garbniki – również mają właściwości przeciwzapalne, ale też pozytywnie wpływają na układ pokarmowy.
-
Olejek eteryczny – ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Wyciągi z rozmarynu mają działanie rozkurczowe, dobrym pomysłem jest stosowanie ich na problemy z jelitami, układem moczowym czy układem krwionośnym. Ponadto obniżają ciśnienie krwi oraz zwiększają siłę skurczu przedsionków serca – czyli poprawiają krążenie. Z ostrożnością powinny stosować preparaty z rozmarynu kobiety ciężarne, ponieważ przez właściwości zwiększające ukrwienie narządów płciowych mogą być przyczyną poronienia.
Rozmaryn na reumatyzm
Rozmaryn jest świetny w walce z reumatyzmem. Nalewka z rozmarynu rozgrzewa i przyspiesza krążenie, co wpływa na lepsze natlenienie problematycznych tkanek i szybsze pozbycie się toksyn. Miejscowe rozgrzanie daje efekt znieczulenia i przynosi ulgę w bólu. Nic nie działa lepiej na nerwobóle niż masaż rozmarynowym olejkiem! Ponadto, rozmaryn wspomaga miejscową regenerację.
Rozmaryn w kosmetyce
Rozmaryn od wielu lat jest świetną bazą dla olejków i specjalistycznych kremów. Popularność zyskał dzięki właściwościom pobudzającym krążenie, dzięki temu zawsze znajdziemy go w produktach przeznaczonych do walki z cellulitem, czy wspomagających odchudzanie. Duża ilość przeciwutleniaczy znalazła zastosowanie w kremach kremach przeciwzmarszczkowych i regenerujących, a nawet w kosmetykach do włosów.
Rozmaryn na poprawę pamięci
Reumatyzm czy kosmetyka to nie jedyne zastosowania rozmarynu, z powodzeniem stosują go także ludzie chcący poprawić sobie pamięć. Bogactwo antyoksydantów chroni komórki przed uszkodzeniem i zwiększa przepływ krwi do tkanek mózgu, co ma znaczący wpływ na procesy myślowe i pamięć. Dzięki wspomaganiu się rozmarynem zwiększymy ilość zapamiętywanych danych i łatwiej skupimy uwagę, co przełoży się na efektywniejszą naukę. Specjaliści zalecają, by oprócz samego suplementowania rozmarynu zwiększyć ilość ćwiczeń umysłowych oraz fizycznych i urozmaicić codzienną dietę.
Rozmaryn w kuchni
Kuchnia to miejsce, którego bez rozmarynu nie wyobrażają sobie jego miłośnicy. Najpopularniej wykorzystuje się go w potrawach mięsnych, ponieważ wspaniale podkreśla jego smak. Szczególnie dobrze komponuje się z jagnięciną i grillowanym mięsiwem – koniecznie z dodatkiem czosnku, oliwy i cytryny! Rozmaryn można dodawać też do deserów! Nowoczesna kuchnia słynie z pysznych słodkości, których ciekawy aromat uzupełniają właśnie zioła
Iossi, Peeling Rozmaryn i Limonka
Rozmaryn – antybakteryjny i odtruwający
Rozmaryn jest świetnym lekarstwem na dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym. Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, niestrawność, wrzody – herbata z rozmarynu czy olejek przyniosą ukojenie. Ponadto poprzez wspomożenie organizmu w usuwaniu wody łatwiej pozbędziemy się toksyn, a zwiększenie wydzielania soków trawiennych zlikwidują problemy żołądkowe.
Uzupełnianie diety w rozmaryn, łatwe sposoby
-
Dodawanie do gotowanych potraw
-
Przygotowywanie marynat na jego bazie
-
Systematyczne picie herbaty z rozmarynu, cytryny i miodu
-
Codzienne zażywanie rozmarynu w kapsułkach
-
Picie nalewki z rozmarynu
Pamiętajmy, że każdy suplement należy przyjmować z rozwagą, tak samo jest w przypadku rozmarynu! Jego nadmiar może skutkować zawrotami głowy, wystąpieniem halucynacji, zwiększonym poceniem się, wymiotami, a nawet utratą przytomności! Nie powinny go także przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ zwiększenie ukrwienia może spowodować poronienie. Przedawkowanie olejku może być tragiczne w skutkach.