Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Nowotwory powstają na skutek mutacji genów kodujących białka. Łagodne formy nowotworów są najczęściej bezobjawowe, a poważne zmiany nowotworowe wykrywa się po długim czasie, kiedy to na leczenie jest już najczęściej za późno, ponieważ łagodna forma nowotworu przekształca się w nowotwór złośliwy, przerzucający na inne narządy. Nowotwory jak wykazują genetycy, są dziedziczone i najczęściej dotyczą najbliższych trzech pokoleń. Najczęściej występującym nowotworem na świecie jest nowotwór szyjki macicy, z powodu którego dziennie w Polsce umiera 5 kobiet.
Rak szyjki macicy – co to takiego?
Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, powstałym najczęściej w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W większości przypadków nowotwór wykrywany jest za późno, ze względu za małe natężenie objawów. Chorobę tą wykrywa się najczęściej u kobiet w wieku 40-45 lat, co nie oznacza, że nie występuje ona u młodszych kobiet. W Polsce z roku na rok rośnie wskaźnik umieralności kobiet na ten nowotwór i jest to najczęstszy nowotwór dróg rodnych występujący u kobiet. Najczęściej jest to rak płaskonabłonkowy, występujący u większej części kobiet borykającej się z tym schorzeniem. Rzadziej jest to rak gruczołowy, rak drobnokomórkowy, pierwotny chłoniak, mięsak szyjki macicy.
Przyczyny raka szyjki macicy:
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- palenie tytoniu
- brak lub nieodpowiednie dbanie o higiene osobistą
- niedobór witamin A i C
- genetycznie występujące nowotwory w rodzinie
- zapalenia pochwy
- zakażenia chlamydią
- przyjmowanie antykoncepcji doustnej
- występowanie ciąży w młodym wieku
- częsta zmiana partnerów seksualnych
Objawy raka szyjki macicy:
Często kobiety lekceważą sygnały jakie daje nasz organizm. Nie należy lekceważyć szczególnie krwawień pojawiających się pomiędzy poszczególnymi miesiączkami, oraz bólów podbrzusza. Mimo, że objawy takie najczęściej kojarzone są z infekcjami czy zapaleniami układu rodnego, nie powinniśmy lekceważyć chociażby najmniejszych objawów. Pamiętajmy, że regularne wizyty i badania w poradni ginekologiczne są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia i uchronienia się przed nowotworami dróg rodnych u kobiet. Ponadto, powinnyśmy bacznie obserwować swój organizm, gdyż zaniepokoić powinny nas również krwawienia po stosunkach płciowych z partnerem, czy krwawienia spowodowane badaniami ginekologicznymi.
Czy rak szyjki macicy jest uleczalny?
Nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny. Im krócej rak rozwija się w naszym organizmie, tym większe są szanse na pełne wyleczenie choroby. Podstawowym badaniem wykluczającym nowotwór jest badanie cytologiczne, które wykonać możemy w każdym gabinecie ginekologicznym. Polega na pobraniu wymazu z pochwy, poprzez wprowadzenie szpatułki, na którą ginekolog pobierze fragmenty złuszczonego nabłonka z kilku miejsc szyjki macicy. Następnie wymaz poddawany jest badaniu pod mikroskopem, a wyniki badania są dostępne po 2 dniach. Cytologia jest badaniem kompletnie bezbolesnym. Drugim ze sposobów wczesnego wykrycia nowotworu, jest regularne poddawanie się badaniom labolatoryjnym krwi, a są tzw. markery nowotworowe żeńskie. Seria tych badań kosztuje około 150 zł i potrafi w pełni wykluczyć procesy nowotworowe, nie tylko te w obrębie dróg rodnych. Warto zainwestować w siebie i raz do roku wykonać to proste badanie.
Jak często powinnyśmy się badać?
Odstępy pomiędzy naszymi badaniami powinny być przede wszystkim regularne i nie przekraczać roku. Zaleca się jednakże regularne badanie co pół roku, co w ogromnym stopniu eliminuje możliwość rozwinięcia się w naszym organizmie procesów nowotworowych. Powinnyśmy pamiętać, że badania są przede wszystkim dla nas i nie powinny być przykrym obowiązkiem, a szansą na zdrowe i długie życie. Należy wspomnieć o tym, ze kobiety zakażone wirusem HIV są bardziej narażone na wystąpienie nowotworów i powinny badać się częściej, niżeli zdrowe kobiety.
Profilaktyka raka szyjki macicy:
Lepiej zapobiegać, niżeli leczyć. Od parunastu lat, coraz powszechniej mówi się o nowotworach, nakłaniając we wszelakich mediach masowego przekazu kobiety do regularnych badań, które mogą uratować życie. Dziś świadomość kobiet jest większa, dzięki wielu mediom, które coraz śmielej mówią o liczbie kobiet, często nawet tych najmłodszych, które zmarły na nowotwory dróg rodnych, czy piersi, a przyczyną było brak profilaktyki, podstawowych badań czy wizyt w poradni ginekologicznych. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie lekceważyć nawet najdrobniejszych objawów mogących świadczyć o patologiach w naszym zdrowiu, gdyż wczesne wykrycie któregokolwiek z nowotworów jest uleczalne i daje szanse na dalsze zdrowe i szczęśliwe życie.