Jak przygotować się do oddania krwi?
Pewnie nie raz słyszałeś hasło „krew darem życia”? Mimo fantastycznego postępu technologii i medycyny, nadal pewne rzeczy stanowią dla nas zagadkę i są poza zasięgiem naszych rak. Jedną z takich rzeczy jest krew. Niestety, mimo usilnych prób naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć, ani wyhodować (jak ma to miejsce w przypadku organów) syntetycznej krwi. Często w wyniku wypadku, zabiegu chirurgicznego czy innych chorób pacjenci potrzebują krwi. Wtedy jest ona przywożona z specjalnych baków krwi. Jeśli więc chcesz zostać dawcą i uratować komuś życie, jak prawdziwy super bohater- nie wahaj się i idź do najbliższego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Jak przygotować się do oddania krwi dowiesz się z naszego artykułu.
Rola krwi
Krew jest płynną tkanką, składająca się z krwinek (białych i czerwonych) płytek krwi oraz osocza, nazywanego też plazmą. Krew wypełnia wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie, między innymi:
- Transportuje tlen, hormony, substancje odżywcze i energetyczne do wszystkich komórek ciała.
- Rozpoznaje i zwalcza infekcje.
- Zatrzymuje krwawienie (krzepnięcie krwi).
- Odprowadza produkty przemiany materii w miejsca gdzie zostaną przetworzone i/lub wydalone z organizmu.- na przykład dwutlenek węgla do płuc.
- Przenosi ciepło z miejsc o nadwyżce (na przykład wątroba) do miejsc z niedoborem ciepła (np. skóra)
- Tworzy stałe środowisko wewnętrzne.
Cechy ludzkiej kwi
Krew ludzka jest zróżnicowana pod względem serologicznym. Oznacza to, że może należeć do jednej z czterech grup:
- A,
- B,
- AB,
- 0
Człowiek może też posiadać antygen Rh. Większość ludzi ma ten antygen wtedy jest oznaczane przy grupie krwi jako Rh(+) dodatni. (85% populacji). Pozostała część (15%) nie posiada antygenu, oznaczane jest to jako Rh(-) ujemne.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Jeśli już podjąłeś decyzję aby oddać krew, poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, jak przygotować się do tego wydarzenia.
Przede wszystkim powinieneś czuć się zdrowy i wypoczęty. Rano obowiązkowo należy zjeść lekkie śniadanie, na przykład kanapki z chudą wędlina, dżemem czy serem. Absolutnie zakazane jest spożycie alkoholu.
Jeśli zastosujesz się do naszych zaleceń, znacząco zmniejszysz ryzyko złego samopoczucia po donacji krwi.
- Postaraj się wypić dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę mineralną.
- Nie pal papierosów oraz nie pij alkoholu. Dotyczy to dnia oddania krwi jak i dnia poprzedzającego pójście do regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
- Jeśli jest Ci za gorąco, z różnych powodów, na przykład: jesteś zbyt ciepło ubrany, wykonywałeś ćwiczenia fizyczne, za długo stałeś lub zbyt szybko się poruszałeś- powinieneś rozważyć zrezygnowanie z oddania krwi i przyjść następnego dnia.
Jak to wszystko wygląda?
Zacznijmy od…
Najpierw należ zarejestrować się w najbliższym punkcie donacji krwi. Aby to zrobić musisz okazać dokument potwierdzającym tożsamość: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymację ubezpieczeniową, szkolną lub studencką.
Zostaniesz zarejestrowany w systemie komputerowym. Zostaną tam zapisane takie dane jak PESEL i dane osobowe, oraz jeżeli wyrazisz zgodę, numer telefonu. W krwiodawstwie obowiązuje anonimowości, dlatego na wszystkich próbkach z Twoją krwią będzie umieszczony specjalny kod kresowy. Wszystkie Twoje dane oraz wyniki lekarskie są chronione.
Krok drugi
Następnie otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz. Wypełnia się go dość szybko mimo, że zawiera sporo pytań. Te pytania pomogą ustalić czy możesz zostać dawcą krwi. Odpowiedz na nie szczerze, zgodnie ze swoją wiedza. Na przykład poinformuj jakie leki stosujesz, lub stosowałeś w ostatnim czasie. To co pomogło Tobie, może zaszkodzić biorcy krwi. Bardzo ważnym punktem jest pytanie o przebyte choroby, zastanów się dobrze zanim udzielisz na nie odpowiedzi- przypomnij sobie na co chorowałeś będąc dzieckiem i później.
Sytuacje kryzysowe
Czasami dawcy celowo „zapominają” o czymś wspomnieć. Dzieje się tak najczęściej gdy pomocy potrzebuje bliska nam osoba, a bank krwi nie ma potrzebnej choremu grupy. Wtedy lekarze zwracają się z prośbą o oddanie krwi do rodziny i przyjaciół. Często tak bardzo chcemy pomóc ukochanej osobie, że wolimy przemilczeć niektóre kwestie. Wtedy nasza pomoc może okazać się tragiczna w skutkach.
Suplementy diety dla dawców krwi
Uwaga igły
Kiedy uzupełnisz już kwestionariusz pielęgniarka pobierze pierwsza próbkę krwi do badań laboratoryjnych. Jest to podstawowa morfologia krwi oraz ustalenie Twojej grupy krwi.
Czasami, jeśli systematycznie oddajesz krew w centrum krwiodawstwa, lub korzystasz z mobilnej stacji donacji krwi, próbka do badań jest bardzo niewielka. Nie jest pobierana z żyły lecz z opuszka palca. Wtedy sprawdzany jest tylko poziom hemoglobiny.
Decyzja lekarza
Kiedy lekarz ma już kwestionariusz i wyniki krwi, zaprasza Cię do swojego gabinetu. Tam najczęściej sprawdzana jest waga ciała, ciśnienie i tętno oraz przeprowadzany ogólny wywiad zdrowotny. To tez odpowiedni czas na zadanie wszystkich nurtujących Cie pytań odnośnie kwestionariusza czy ogólnie procesu donacji krwi. Po tym spotkaniu lekarz decyduje czy możesz oddać krew czy dyskwalifikuje Cię na podstawie wyników badań, odpowiedzi w kwestionariuszu lub wywiadu. Dyskwalifikacja może być czasowa, na przykład miesięczna lub permanentna.
Donacja krwi
Podczas oddania krwi nie istniej praktycznie żadne ryzyko zakażenia, ponieważ używany sprzęt jest jednorazowy. Następuje ono w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu i trwa około 10–ęciu minut.
W czasie donacji pobierane zostaną również próbki krwi do badań. Pozwoli to zdiagnozować, ewentualne nosicielstwo chorób zakaźnych. Krew do tych badań pobierana jest z worka, nie wymaga więc nakłuwania żył. Badania, które zostaną wykonane to: przeciwciała anty-HIV, test kiłowy, przeciwciała anty-HCV, RNA oraz antygen HBs.
Po oddaniu krwi
Zawsze po oddaniu krwi otrzymasz posiłek regeneracyjny- na przykład osiem tabliczek czekolady i zwolnienie z pracy w dniu donacji. Możesz też wyrobić legitymację Honorowego Dawcy Krwi, wystarczy mieć zdjęcie.
Pamiętaj, że osoby wykonujące takie zawody jak: kierowca autobusu, operator dźwigu, pilot, maszynista, pracujące na wysokości czy uprawiające głębokie nurkowanie lub wspinaczkę, mogą powrócić do wykonywania tych zajęć nie wcześniej niż po upływie 12 godzin od oddania krwi.
Wyniki
Najczęściej po 2-3 dniach od oddania krwi, możesz zgłosić się po odbiór wyników bezpłatnie wykonanych badań.
Oddanie krwi może nie jest najprzyjemniejszą rzeczą pod słońcem. Nie jest też bolesnym, traumatycznym przeżyciem. Donacja krwi, od momentu przekroczenia progu centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, do otrzymania słodkiego pakunku kilku tabliczek czekolady, trwa około godziny, a może uratować życie. Nie bój się spróbować, jeżeli nie będziesz regularnie oddawać krwi, nikt się nie obrazi- jednak może poczujesz, że robisz coś dobrego i uzależnisz się od tego uczucia?