Problemy z zasypianiem
Problemy ze snem dotyczą wielu osób. Bezsenność jest poważną dolegliwością i na pewno nie można jej lekceważyć. Szacuje się, że zmaga się z nią nawet 30% społeczeństwa. Niestety mało kto ją leczy, zapominając, że gdy śpimy komórki odnawiają się szybciej, tak samo produkcja hormonów czy tworzenie białek. Do mięśni napływa więcej krwi, regeneruje się system kontrolujący przemianę materii. Gdy zapadamy w sen regenerujemy swój organizm i nabieramy sił na kolejny dzień. Dlatego problem ze snem nie powinien być bagatelizowany.
Jakie mogą być przyczyny problemów z zasypianiem?
Każdy organizm funkcjonuje zgodnie z pewnymi rytami biologicznymi. Tak jest od zawsze. Takim rytmem są też następujące po sobie fazy czuwania i spania. Problemy z zasypianiem są coraz powszechniejsze, bowiem znacząco zmienia się tempo życia. Żyjemy coraz szybciej, w ciągłym biegu, nie wyspani, przemęczeni, do tego należy dołączyć silny stres (często długotrwały), problemy dnia codziennego. To wszystko powoduje, że może pojawić się bezsenność.
Niegdyś problemy ze snem dotyczyły przede wszystkim osób starszych. Obecnie dotyczy on także młodych.
Najczęstsze zaburzenia snu
Wyróżnia się kilka najczęstszych zaburzeń związanych ze snem. Są to m.in. chrapanie, bezdech, lęki nocne, drżenie nóg, koszmary, lunatyzm czy nocne kurcze nóg. Problem z zasypianiem może być też spowodowany zmiennymi godzinami snu (np. praca na różne zmiany), częste drzemki w ciągu dnia, brak aktywności fizycznej w ciągu dnia, brak ciszy, jedzenie ciężkostrawnego jedzenia przed snem.
Zmień przyzwyczajenia
Okazuje się, że problem z zasypianiem może być spowodowany m.in. złymi nawykami. Mowa tu o nieodpowiednich warunkach w sypialni (np. zbyt wysoka bądź zbyt niska temperatura pomieszczenia), zbyt późnym kładzeniu się spać, picie kawy bądź energetyków wieczorami, nadmierne objadanie się przed snem.
Kto jest najbardziej narażony na problemy ze snem?
U niektórych osób istnieje zwiększone ryzyko, jeśli chodzi o problemy ze snem. Najczęściej dotykają one kobiety po klimakterium, osoby, które pracują na kilka zmian – raz w ciągu dnia, raz w nocy, osoby starsze (zazwyczaj ich sen jest płytki i krótszy) oraz u osób chorujących na depresję.
Są przyczyny bezsenności, na które nie mamy wpływu
Nie zawsze problem z zasypianiem jest spowodowany złymi wynikami czy wiekiem. Jest mnóstwo innych przyczyn – całkowicie niezależnych od człowieka. Bezenność może mieć np. podłoże somatyczne bądź somatogenne (mowa tu o osobach zmagających się z różnymi dolegliwościami bólowymi, świądem, parciem na mocz oraz objawami, które utrudniają spokojne zasypianie), egzogenne, czyli zewnętrzne (mowa tu o otoczeniu osoby zasypiającej np. zbyt silne światło, wysoka temperatura, inna strefa czasowa bądź hałas). Problemy z zasypianiem mogą mieć również podłoże psychologiczne (np., problemy, silne przeżycia, zmartwienia, konflikty osobiste), psychotyczne (urojenia, omamy, nerwice, lęki), toksyczne (spożywanie środków, które pobudzają np. alkoholu, narkotyków bądź preparatów z kofeiną) oraz neutrogenne (nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego). Zdarza się też, że pojawia się bezżenność pierwotna – jest to ta, którą trudno zdiagnozować i ciężko ustalić jej przyczynę.
Zioła ułatwiające zasypianie!!!
Jak zwalczyć problem z zasypianiem?
Czasem nie ma potrzeby podejmowania specjalistycznego leczenia i wystarczy kilka prostych trików, by uporać się z problemem z zasypianiem. Na początku warto zadbać o to, by kłaść się o stałej porze. Przed snem warto się odprężyć, np. wciąć relaksującą kąpiel i wyciszyć się. Jeśli kochamy drzemki w ciągu dnia – warto z nich zrezygnować na rzecz spokojnie przespanej nocy.
Specjaliści zalecają też, by zadbać o sypialnię. Powinna być spokojna, cicha, z dużym wygodnym łóżkiem, czystą pościelą. Osoby zajmujące się bezsennością alarmują, iż łóżko nie jest miejscem do jedzenia, ani oglądania telewizji – a już na pewno nie do pracowania. W ciągu dnia dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie.
Krótko przed położeniem się spać warto także zrezygnować z aktywności fizycznej, może ona nas zbytnio pobudzić. Do łóżka nie powinniśmy też iść zbytnio objedzeni, ani głodni. Nie pijmy mocnej herbaty, bo wiele osób zapomina, że ona także ma działanie pobudzające.