Poznaj właściwości lecznicze rumianku pospolitego i jego zastosowanie

Rumianek pospolity

Wśród gatunków roślin jedno z najpopularniejszych ziół na całym świecie wykorzystywane w medycynie naturalnej i kosmetyce już od bardzo dawna. Jako dzikie ziele występuje na terenach całej Europy, Uralu, Kaukazu, Iranu, Afganistanu i Indii (pola, przydroża i siedliska ruderalne). Jako gatunek zawleczony (pochodzący z innego obszaru geograficznego) znajduje się w Australii i Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą (zwykle ziele te traktuje się jako chwast)

Inne nazwy: rumianek lekarski, rumianek drobny, rumianek polny, rumianek zwyczajny, maruna, marunka, kamelki.

Charakterystyka

Należy do rodziny astrowatych.Prosta, w środku pusta, rozgałęziona łodyga (potrafiąca osiągnąć 80 cm wysokości w zależności od rodzaju) wyrastająca z cienkiego, mocno rozgałęzionego korzenia o pierzastych, delikatnych liściach. Rumianek posiada silny i aromatyczny zapach. Na końcu łodygi znajdują się białe, osiągające średnicę do 22 mm kwiaty przypominające koszyczki. Kwitnie od maja do lipca/sierpnia i jest rośliną jednoroczną.

Właściwości lecznicze

Rumianek pospolity zawiera szereg substancji wspierających jego działania. Oprócz olejków eterycznych, które działają bakteriobójczo w stosunku do bakterii Gram-dodatnich oraz grzybów Candida albicans znajdują się w nim również m.in.: związki kumarynowe, cholina, flawonoidy, śluz, sole mineralne, związki żywicowe, goryczka. Dzięki tym wszystkim substancjom wykazuje właściwości:

  • przeciwalergiczne,
  • przeciwzapalne,
  • dezodoryzujące,
  • rozkurczowe,
  • bakterio i grzybobójcze
  • uspokajające,

Rumianek jest najczęściej stosowany w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego.Rumianek również potrafi również działać rozkurczająco na mięśnie gładkie, zwalczać problemy z trawieniem, pobudzać apetyt, likwidować wzdęcia, przyspieszać proces gojenia się ran, koić nerwy oraz leczyć hemoroidy i upławy. Wykorzystywany w leczeniu wrzodów żołądka, jelit i dwunastnicy. Pomaga również zasnąć, zwalcza infekcje jamy ustnej i gardła, wspomaga leczenie zapalenia sutka, pieluszkowego zapalenia skóry niemowląt, zapalenia spojówek.

UWAGA!: Rumianek potrafi być sam w sobie alergizujący oraz uczulający. Alergikom zaleca się uważać na stosowanie tego ziela oraz skonsultować się z lekarzem specjalistą bądź farmaceutą.

Zastosowanie w Kosmetyce

Rumianek pospolity warto mieć w swojej kuchni również ze względu na jego dobroczynny wpływ na skórę. Pomaga w walce z trądzikiem pospolitym, alergią i stanami zapalnymi. Posiada on również działanie rozjaśniające, które z pewnością zniweluje przebarwienia, rozstępy i blizny potrądzikowe. Roślina zawiera też witaminy C i PP, które odpowiadają za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dlatego rumianek można polecić też osobom z cerą naczynkową i wrażliwą, szczególnie podczas zimy. Zioło można też polecić osobom o jasnych włosach co pozwoli na odzyskanie naturalnego odcienia barwy włosów, uelastyczni je, nada im połysk i pomoże w rozczesywaniu ich. Ludzie borykający się z szybko przetłuszczającą się skórą głowy też mogą wypróbować znakomite działanie rumianku. Zwalcza on również łupież i zapobiega wypadaniu włosów. Picie naparu działa ściągająco, wygładzająco i ujędrniająco co może dać równie dobre korzyści dla mężczyzn oraz kobiet w różnym wieku. Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Należy łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na 10 minut. Następnie przecedzić. W celu uspokojenia organizmu pić raz dziennie najlepiej wieczorem.

Uprawa i zbiór

Rumianek najczęściej dobrze rośnie na glebach piaszczystych jak i gliniastych lecz preferuje żyzne świeżo uprawione, przepuszczalne gleby z domieszką piasku. Za to najlepiej rośnie na bardzo nasłonecznionej ziemi. Zamiera na okres zimowy. Wczesną wiosną lub tuż po zbiorze rośliny (październik- listopad) można jej nasionka zacząć rozsiewać bezpośrednio do gruntu. Nasionka mają najlepsze warunki do kiełkowania po śnieżnej zimie i wilgotnej wiośnie.

Kiedy kwiaty jeszcze nie zwisają można zbierać świeżo rozwinięty kwiatostan rośliny. Rumianek powinno zbierać się od maja do sierpnia, regularnie wraz z rozwijającymi się koszyczkami kwiatowymi, o suchej i słonecznej porze dnia (ziele zawiera wtedy najwięcej olejków eterycznych). Do wysuszenia rumianku powinniśmy zabrać się tuż po zbiorze koszyczków kwiatowych. Rozkładamy jej cienką warstwą i pozostawiamy w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu najlepiej w temperaturze max. 40 stopni Celsjusza. Odpowiednio wysuszone kwiaty Zachowują biały kolor oraz bardzo intensywny i aromatyczny zapach.

Na szczęście rumianek występuje też jako dzika roślina możemy znaleźć go dosłownie wszędzie. Ma on bardzo dużo różnych zastosowań. Wiele firm produkujących suplementy diety, leki i kosmetyki naturalne zawierające właśnie rumianek gwarantują o jego wspaniałych właściwościach. Każdy z nas powinien te ziele posiadać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.