Sucha skóra to efekt, na który składa się mnóstwo czynników. Przede wszystkim o jakości stanu Twojej skóry stanowi sposób pielęgnacji. Środowisko życia ma duży wpływ na wygląd naszej skóry. Na ten przykład, gdy w nadmiarze wystawiasz ją na promieniowanie słoneczne musisz stosować kremy z filtrem, ponieważ bez tego zrewanżuje się ona Tobie czerwoną i piekącą opalenizną. Tak samo rodzaj skóry w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych, które nie zawsze są sprawiedliwe. Jedni mają skórę normalną, inni tłustą, a pozostali suchą. W ten sposób możesz zaobserwować, że skóra to nasz pancerz codziennie bombardowany niezliczoną ilością czynników. Niektóre pozostawiają większy lub mniejszy ślad, ale bez względu na to co dała Tobie natura tylko do Ciebie należy wybór sposobu pielęgnacji. W tym przypadku poznasz czym jest dbanie o skórę suchą, gdyż wymaga ona szczególnej troski.
Właściwości suchej skóry.
Rodzaj skóry bardzo często jest uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi. Istnieje wiele wyznaczników, które charakteryzują suchą skórę. Przede wszystkim sposób w jaki reaguje na zmianę pór roku, czyli różnice temperatury.
Latem taka skóra pod wpływem słońca jest czerwona i łuszczy się. Trzeba pamiętać, aby regularnie ją nawilżać. Ogólnie staje się wiotka i podatna na odkształcenia. Dodatkowo szybciej starzeje się. Wiele osób chwali sobie, że są też i plusy posiadania suchej skóry, gdyż nie wydziela nadmiernie sebum, a pory są zamknięte. To na pewno cieszy większość posiadaczek, jednakże jest w tym spory minus, gdyż brakuje jej elastyczności, jest blada i matowa.
Natomiast zimą pod wpływem niskiej temperatury taka skóra bardzo szybko przesusza się. Zaczynają pojawiać się pajączki i zaczerwienienia. Na ciele w przesuszonych miejscach może ona nawet się łuszczyć. Niestety szorstka i chropowata skóra powoduje spory dyskomfort zarówno psychiczny, jak też fizyczny.
Przyczyny suchej skóry
Sucha skóra to nie tylko przyczyna genetycznych właściwości, ale również szereg czynników zewnętrznych. Po pierwsze weź pod lupę wodę, którą stosujesz do codziennej higieny, gdyż może okazać się, że jest zbyt twarda i powoduje podrażnienia oraz wysuszanie. Co więcej może okazać się też, że kosmetyki, których używasz do codziennej pielęgnacji powodują utratę elastyczności, a zamiast pomóc wytrącają ze skóry wilgoć. Tak może się stać, gdy w nadmiarze korzystasz z matujących preparatów pielęgnacyjnych.
Ważny jest też mikroklimat, którym otaczasz się na co dzień. Powietrze w pracy to ważna kwestia, gdyż spędzamy tam około 1/3 swojego czasu w ciągu doby. Szczególnie zimą, gdy kaloryfer podkręcamy na wyższą temperaturę, a powietrze jest suche. Następnie wychodząc na zewnątrz mamy kontakt z zimnym powietrzem. Takie różnice termiczne pozostawiają ślad na naszej wrażliwej skórze.
Korzystanie z basenu także bywa istotne dla skóry. Pod wpływem chloru i detergentów bariera naszej skóry jest poddana na ich działanie. Mają one właściwości wysuszające. Tak samo środki piorące mogą podrażniać skórę. Również mając częsty kontakt ze środkami czystości ich opary reagują w kontakcie ze skórą.
Zalecenia dla suchej skóry.
Sucha skóra potrzebuje odpowiednich dla niej kosmetyków, na których jest wyszczególnione przeznaczenie. Ich celem jest głębokie odżywienie i nawilżenie.
Latem skórę trzeba nawilżać, aby nie była nazbyt sucha.
Natomiast zimą poleca się natłuszczanie w celu ochrony przed mrozem i wiatrem.
Co więcej zawsze musisz nawadniać organizm od wewnątrz. Szczególnie uprawiając aktywny tryb życia zadbaj o zrównoważony poziom wody w Twoim organizmie. Warto znać różnicę między odwodnioną, a wysuszoną skórą. Czy wiesz, że spożywanie około 2 l wody dziennie pozwoli na utrzymanie prawidłowej normy.
Pamiętaj o zastosowaniu kosmetyków z filtrem UV, gdyż pozwolą one ochronić przed promieniowaniem słonecznym. Słońce dostarcza witaminy D dla skóry, ale w nadmiernych ilościach może jej szkodzić. Opalaj się z głową i nie korzystaj przesadnie ze sztucznej opalenizny, którą oferuje solarium.
Na pewno należy unikać nadmiernych peelingów, które podrażnią naskórek. Trzeba zainwestować w maseczki odżywcze do suchej skóry. Najlepsze są naturalne metody, ale o tym dowiedzie się poniżej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie masła shea do skóry, ale bez rafinowania. Niektórzy decydują się na olej z wiesiołka.
Domowe zabiegi na suchą skórę.
Zadbaj o swoją skórę, która stanowi jeden z najważniejszych atrybutów w Twoim wyglądzie. Nie musisz wydawać na to mnóstwo pieniędzy, ponieważ wiele tajników na nawilżenie i pielęgnację skóry znajdziesz w domu. Są to naturalne produkty roślinne, które stanowią bogactwo witamin potrzebnych Twojej skórze do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie prawidłowej elastyczności skóry i spowolnienie procesu starzenia.
- Po pierwsze możesz zastosować oliwę z oliwek, po kąpieli wystarczy wetrzeć ją w ciało i poczekać do wyschnięcia. Ma ona funkcję spożywcze, gdyż jest zdrowszym zamiennikiem standardowego oleju. Jednakże równie dobrze sprawdza się w zastosowaniu zewnętrznym. Znana jest z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i E znanych z działania antyoksydacyjnego. Ponadto witamina F chroni skórę przed utratą wilgoci, a także odnawia naturalną barierę lipidową naskórka. Dodatkowo goi skórę podrażnioną oraz niweluje szorstkość skóry. Dlatego oliwa z oliwek dla osób z suchą skórą jest nawilżającym balsamem.
- Po drugie maseczka z awokado, którą możesz przygotować samodzielnie. Podobnie jak oliwa z oliwek jest w niej mnóstwo zdrowych tłuszczów. Musisz wiedzieć, że awokado poprawia procesy zachodzące w skórze, przyspiesza syntezę kolagenu, a co najważniejsze opóźnia procesy starzenia. Awokado natłuszcza, wygładza i chroni skórę przez ubytkiem wody. Ma także właściwości przeciwzapalne i świetnie działa na podrażnienia. Z tego względu maseczka z awokado pomoże suchej skórze i nada jej jędrność oraz blask. Możesz wykonać maseczkę z awokado i żółtka. Potrzebujesz: 1 awokado, 1 żółtko i cytrynę. Na początku miąższ awokado zmiksuj z żółtkiem jaja, jednocześnie zakrapiając to delikatnie sokiem z cytryny. Następnie nakładamy ją na twarz, szyję lub dekolt i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą. Twoja skóra odzyska swój promienny wygląd.
- Woda różana pozwoli dać ukojenie zmęczonej skórze. Posiada ona właściwości antybakteryjne i możesz wykorzystać ją w połączeniu z miodem, jako maseczkę. Czasami jest problem z oczyszczaniem suchej skóry, aby zbytnio jej nie podrażnić. Wtedy woda różana będzie doskonałym produktem. Mieszając 2 łyżki wody różanej z połową łyżki miodu otrzymujemy miksturę, którą nakładamy na suchą skórę. Możesz nadać matowej skórze właściwy blask.
- W międzyczasie, gdy przygotowujesz sałatkę skorzystaj z okazji i przetrzyj plasterkiem z ogórka oczyszczoną skórę. Suchej skórze brakuje elastyczności, a ogórek pomoże odzyskać napięcie i jędrność.
- Oprócz zabiegów zewnętrznych zawsze pamiętaj o właściwym nawadnianiu, czyli spożywaniu odpowiedniej ilości wody około 2 litrów dziennie. To podstawa, aby najpierw nawadniać organizm, a następnie nawilżać.