Poznaj cudowne właściwości miodu z mniszka lekarskiego!
Miody są uwielbianym przez nas dodatkiem, który nadaje ciekawego charakteru i posmaku wielu potrawom. Niektóre odmiany miodów są znacznie zdrowszą alternatywą niż zwyczajny biały cukier, dlatego też najczęściej stosowane są przez osoby, które dbają o zdrowie i piękną sylwetkę. Wbrew pozorom znajdują zastosowanie nie tylko w słodkich wypiekach, ale komponują się równie znakomicie jako kontrastowy dodatek do mięs, szczególnie drobiu i indyka.
Niektóre odmiany miodów są również produktem bazowym kosmetyków, które mają na celu wydobycia naturalnego blasku naszej cery oraz zniwelowanie problemu pękających naczynek. Ciekawą i niecodzienną formą miodów są te, powstające na bazie naturalnych roślin, które spotykamy na co dzień. Smaczną i zdrową odmianą miodu jest miód z mniszka lekarskiego, który dzięki swoim właściwościom znajduje bardzo wiele zastosowań. Dziś przyjrzymy się bliżej tematowi miodu z mniszka lekarskiego – jego właściwościom, zastosowaniu oraz oddziaływaniu tej odmiany miodu na nasz organizm.
Jak powstaje miód z mniszka lekarskiego?
Mniszek lekarski jest bardzo popularnym w Polsce kwiatem, który lubi szczególnie polne drogi i łąki. Jego charakterystyczny, żółty kwiat przyciąga spojrzenia, lecz niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak zdrowy jest to kwiat i jak wiele posiada właściwości i zastosowań. Syrop z mniszka lekarskiego powinien powstać na bazie żółtych kwiatów zebranych najlepiej w maju, gdyż to pomoże uniknąć nam gorzkiego i cierpkiego posmaku powstałego miodu. Kwiaty, z których chcemy wykonać miód powinniśmy zbierać przed godziną 12, gdyż wtedy właśnie kwiaty mniszka są najbardziej „otwarte”. Do przygotowania syropu będziemy potrzebować około 1.5 litra dojrzałych kwiatów mlecza, cytryn, cukru (opcjonalnie) oraz soku ze świeżej cytryny. Odpowiednio połączone produkty w ciągu około 24 godzin dadzą nam smaczny i słodki nektar, który możemy przelać do słoiczków i przechowywać w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu nawet do 6 miesięcy.
Właściwości miodu z mniszka lekarskiego:
1) Antidotum na ból gardła – miód na bazie kwiatów mniszka lekarskiego wykazuje wiele właściwości, szczególnie tych pro-zdrowotnych i pomocnych przy utrzymaniu prawidłowej kondycji naszego organizmu. Miód z mniszka znany jest przede wszystkim jako naturalne antidotum na bóle gardła, spowodowane najczęściej sezonowymi wirusami. Dzięki ogromnej zawartości witamin i minerałów, a szczególnie obecności witaminy C pomaga zapobiegać również sezonowym przeziębieniom i infekcjom, które towarzyszą najczęściej sezonowym obniżeniom odporności.
2) Osłona przy antybiotykoterapii – antybiotykoterapia jest procesem, który wymaga przyjmowania leków osłonowych w celu uniknięcia nieprzyjemności i skutków ubocznych przyjmowania antybiotyków, jakimi mogą być bóle głowy, biegunka, osłabienie czy wymioty. Miód z mniszka lekarskiego dzięki ogromnej zawartości witamin i minerałów może w zupełności zastąpić leki osłonowe na bazie dużej zawartości witamin. Tego typu osłona jest polecana szczególnie tym z nas, którzy starają się unikać przyjmowania tabletek i stawiają na na naturalne produkty w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości
3) Lepsze samopoczucie psychiczne – miód z mniszka lekarskiego znajduje swoje zastosowanie również jeśli chodzi o psychiczną i emocjonalną sferę naszego ciała. Naturalny i w pełni bezpieczny skład miodu w połączeniu z naparem z rumianku, czy zwykłą, zieloną herbatą będzie całkowitym oczyszczeniem dla naszych zmysłów. Coraz powszechniej mówi się o tym, że miód z mniszka lekarskiego ma działanie kojące i uspokajające, a stosowanie tej naturalnej sytuacji słodzącej w naszym codziennym życiu pomaga uniknąć nam nerwu i niweluje uczucie stresu i zdenerwowania. Warto sięgnąć po ten słodki dodatek, jeśli na co dzień wykonujemy pracę bogatą w sytuację stresowe.
Miód naturalny mniszek lekarski
Zastosowanie miodu z mniszka lekarskiego:
Miód z mniszka lekarskiego stosowany jest przede wszystkim w kulinarnej sferze naszego życia i wykorzystywany najczęściej jako naturalna i znacznie zdrowsza forma słodzika, który znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim jako zdrowy zamiennik białego cukru, chociażby jako dodatek do herbat, naparów czy kaw.
Miód z mniszka lekarskiego sprawdzi się również jako dodatek do różnego rodzaju ciast, szczególnie jeśli stawiamy na zdrowe i w pełni naturalne produkty. Sprawdzi się również jako dodatek do mięs, szczególnie drobiu – odpowiednio doprawione skrzydełka z kurczaka z dodatkiem tej odmiany miodu będą wspaniałą ucztą dla naszego podniebienie i przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym z nas.
W okresie zbliżającego się lata warto wspomnieć również, że miód z mniszka lekarskiego stanowi zdrowy i naturalny dodatek do wszelkiego rodzaju koktajli odchudzających na bazie owoców. Każdy z nas bez wątpienia powinien spróbować tej odmiany miodu, a w trosce o dobre zdrowie – jak najczęściej używać miodu z mniszka lekarskiego jako zdrowego zamiennika cukru.