Powikłania po zakażeniu paciorkowcem

Paciorkowce to bakterie należące do grupy bakterii Gram-dodatnich, które wywołują szereg chorób, w tym w większości przypadków niegroźne paciorkowcowe zapalenie gardła i anginę ropną, jak również dużo poważniejsze takie jak kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie wsierdzia. Skąd biorą się bakterie paciorkowca i kiedy mogą doprowadzić do zakażenia? Jakie objawy ma zakażenie paciorkowcem? Odpowiadamy!

Bakterie paciorkowca – co warto o nich wiedzieć?

Pod pojęciem bakterie paciorkowca kryje się grupa bakterii Gram-dodatnich, odpowiedzialnych za rozwój wielu schorzeń. Wyróżnia się 3 grupy bakterii: A, B oraz G i w zależności od tego, do której z grup przynależy dana bakteria, zależy specyfika chorób. Najbardziej powszechne są zakażenia bakterią z grupy A1.

Paciorkowce wywołują następujące choroby1:

  • paciorkowce z grupy A – angina ropna, liszajec, róża,
  • paciorkowce z grupy B – sepsa i zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych (rzadko) (zakażenia dotyczą głównie noworodków),
  • paciorkowce z grupy G – sepsa (zakażenia tą bakterią są bardzo rzadkie, ponieważ jest to patogen zwierzęcy).

Jak można zarazić się bakterią paciorkowca?

Bakteria paciorkowiec z grupy A przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. W praktyce znaczy to tyle, że zarazić się nią można podczas bliskiego kontaktu z zakażonym. Chorobotwórcze drobnoustroje występują w wydychanym przez chorego powietrzu i przenoszą się głównie podczas mówienia, kichania i kasłania, więc im bliżej znajdujemy się takiej osoby, tym większe ryzyko zakażenia2,3.

Pamiętajmy, że bakterie mogą osadzać się także na powierzchniach. Przeniesienie ich na dłoniach do błon śluzowych również może doprowadzić do zakażenia, dlatego tak ważne jest regularne mycie dłoni i dbanie o higienę osobistą3.

Objawy zakażenia paciorkowcem

Okres wylęgania zapalenia paciorkowcowego wynosi od 12 godzin do nawet 4 dni. Choroba ma nagły początek i charakterystyczny jest dla niej bardzo silny ból gardła i ogromny dyskomfort podczas połykania3.

Zakażenie paciorkowcem – objawy to3:

  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka (>38°C),
  • żywoczerwona lub krwistoczerwona błona śluzowa w obrębie gardła,
  • obrzęk gardła,
  • wyraźnie odgraniczone skupiska wysięku na migdałkach,
  • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia,
  • tkliwe i powiększone węzły chłonne szyjne przednie.

Zakażenie paciorkowcem u dzieci zwykle ma cięższy przebieg niż u dorosłych. Warto także zauważyć, że w jego przebiegu nie występuje katar i kaszel3.

Jak leczy się zakażenie paciorkowcem?

Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowiec zazwyczaj jest wskazaniem do zastosowania antybiotykoterapii. Lekiem pierwszego wyboru jest doustna penicylina V (fenoksymetylopenicylina), choć lekarz w zależności od stanu zdrowia pacjenta może przepisać też inny antybiotyk4.

Na paciorkowiec w gardle można stosować także Chlorchinaldin. To lek zawierający chlorochinaldol, czyli substancję czynną o potrójnym działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwpierwotniakowym. Działa antyseptycznie, dzięki czemu hamuje rozwój infekcji jamy ustnej i gardła5.

Wsparciem w leczeniu zakażenia paciorkowcem jest wypoczynek i picie dużych ilości płynów. W razie gorączki zastosować można paracetamol lub NLPZ3.

Zakażenie paciorkowcem – powikłania

Rokowania w przypadku zakażenia paciorkowcem są ogólnie dobre – nawet nieleczone paciorkowcowe zapalenie gardła ustępuje samoistnie. Mimo to istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, szczególnie narażone są na nie dzieci3.

Możliwe powikłania zapalenia paciorkowcowego to3:

  • powikłania ropne (wczesne) – ropień okołogardłowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych szyjnych, ropne zapalenie ucha środkowego i/lub wyrostka sutkowatego, ropne zapalenie zatok przynosowych,
  • późne powikłania immunologiczne (bardzo rzadko u dorosłych) – gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, młodzieńcze reaktywne zapalenie stawów,
  • inne (bardzo rzadko) – zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Nieleczone zakażenie paciorkowcem wiąże się z nieco większym ryzykiem powikłań ropnych i (bardzo rzadko u dorosłych) gorączki reumatycznej3.

 

Bibliografia:

  1. Kuchar E., Jaką rolę w wywoływaniu chorób uczłowieka odgrywają paciorkowce grupy B i G? Czy można je wykryć w szybkich testach paciorkowcowych i rutynowych posiewach? Czy wywołane nimi zakażenie zagraża wystąpieniem ropnych i późnych powikłań (takich jak w zakażeniu paciorkowcem grupy A) i wymaga leczenia? Jakie leczenie stosować w takich przypadkach?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  2. Gowin E., Horst–Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna, 2012, 5.
  3. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn, Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, Interna, 2020.
  4. Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku, 2018;1(4).
  5. Witryna internetowa: http://chlorchinaldin.pl (dostęp: 2022.06.06.).

materiał partnera

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.