Por – właściwości zdrowotne, jak wykonać koktajl i macerat z pora
Por to roślina, która dopiero współcześnie zaczyna zyskiwać na popularności, jednak znana była już od wieków. Współcześnie, kiedy dominuje moda na zdrowe posiłki i zdrowy styl życia co raz chętniej sięgamy po zdrowie pochodzące z warzyw, a jednym z nich jest właśnie por. Nie tylko możemy dodawać go do sałatek czy zup, ale równie chętnie dodaje się do zdrowych koktajli, gdzie surowy, zawiera najwięcej wartości odżywczych. Jest on na tyle zdrowy, że syrop z niego może być równie pomocny w walce z przeziębieniem co syropy z cebuli, a tym bardziej kiedy mowa o chorobach układu oddechowego. O tym i wielu innych zdrowotnych właściwościach opowiemy w dzisiejszym artykule!
Pochodzenie i uprawa pora
Por jako roślina pochodzi z krajów Azji mniejszej, jednak znany był już w czasach tak zwanych biblijnych, o czym świadczą liczne zapisy na jego temat. Pierwszymi, którzy potraktowali pora jako dodatek do licznych potraw byli Włosi, wcześniej por uważany był za pokarm dla najuboższych ze względu na prostotę w jego uprawie oraz łatwą dostępność. W Polsce propagatorem pora jak i wielu innych warzyw była królowa Bona, która to sprowadziła pory w okresie średniowiecza na polskie ziemie. Jak się okazało, nie wymagał on licznych zabiegów i był niezwykle łatwy w uprawie, z tego względu powstało wiele odmian pora, w tym takie, które są odporne na zimno i są w stanie nawet zimować w ziemi. Dzięki temu jest on łatwo dostępny niemal przez cały rok, a jest to niezwykle ważne gdyż zawiera w sobie liczne składniki odżywcze.
Ciekawe! Por jako symbol
Chociaż mało kto wie, symbolem narodowym Walii jest właśnie por! Niejednokrotnie Walijczycy przychodzą na mecze z porem, aby dopingować swoją drużynę!
Właściwości zdrowotne pora
Porowi przypisuje się liczne właściwości zdrowotne, w świecie fitnessu ceniony jest przede wszystkim za właściwości do detoksu czyli oczyszczania organizmu z nadmiaru toksyn i niepotrzebnych składników. Dzieje się to głównie ze względu na dużą ilość błonnika zawartą w zielonych częściach rośliny. Z drugiej strony ma on również działanie bakteriobójcze dzięki czemu skutecznie pomaga w walce z różnego rodzaju przeziębieniami oraz co ciekawe z chorobami górnych dróg oddechowych. Dzięki działaniu wykrztuśnemu jest idealnym środkiem na kaszel, który można podawać również dzieciom! Oprócz tego stosowany jest jako środek zmniejszający bóle reumatologiczne, proponowane jest nie tylko jego jedzenie, ale również przykładanie maceratu z białej części pora w miejsca objęte silnym bólem!
Skład pora – witaminy i minerały
Aktywne działanie pora nie bierze się znikąd. Jest on niezwykle bogaty w mikro oraz makroelementy. Zawiera w sobie wysokie stężenia witamin w tym: C, A, E oraz z grupy B, a także PP. Co więcej jest on bogaty w fosfor, żelazo, wapń, potas, a nawet siarkę. Do tego wysokie stężenie żelaza sprawia, że jest on zalecany na diecie osób cierpiących na anemie. Na 100gram pora przypada aż 2 gramy błonnika, który usprawnia pracę jelit oraz przyspiesza metabolizm, oraz tylko 5,7grama węglowodanów, co sprawia że jest on niskokaloryczny – 24kcal na 100 gram pora! Oprócz tego jest on niezwykle bogaty w antyoksydanty, które przeciwdziałają wolnym rodnikom.
Por jako afrodyzjak dla mężczyzn
Co ciekawe już starożytni pokładali nadzieję w porze. Jego właściwości odżywcze pozytywnie wpływają na męską potencję! Grecy przypisywali to homeopatycznej magii czyli działaniu na zasadzie podobieństw, gdyż jak twierdzili por ma falliczny kształt, a co za tym idzie uważano go za afrodyzjak. Współczesna medycyna dokładnie bada takie możliwości w celu tworzenia zdrowych leków wspomagających problemy z erekcją i wszystko wskazuje na to, że odpowiednia porcja pora wspomaga poprawie erekcji, głównie dzięki pobudzeniu podskórnych naczyń krwionośnych, które również odpowiedzialne są za wzwód.
Warzywa górą – Katarzyna Gubała
Por na bóle reumatyczne – jak wykonać macerat
Jak już wspominaliśmy por jest dobrym sposobem na odgonienie problemów reumatycznych, dzięki aktywnym składnikom pozwala on na obniżenie obrzęku oraz zmniejszenie odczuwania bólu miejscowo. Kluczowym jest w tym przypadku podanie maceratu na skórę, a nie w formie pokarmu. Białą część pora należy przetrzeć na najmniejszych oczkach a następnie przełożyć w formie papki (absolutnie nie wolno odciskać soku) na obolałe miejsce, a następnie obłożyć specjalnym opatrunkiem i zawinąć w bandaż. Takie okłady można stosować często bez spowodowania skutków ubocznych aby zmniejszyć problem reumatyzmu.
Ciekawe! Por na kaca
Odpowiednio przygotowany koktajl z pora lub zjedzenie go na surowo zmniejsza objawy kaca po upojeniu alkoholowym!
Przeciwwskazania do stosowania pora
Chociaż por zaliczany jest do niezwykle zdrowych warzyw, są jednak osoby, którym nie zaleca się spożywania go w dużych ilościach. Są to przede wszystkim dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ por może powodować silne wzdęcia, którym ciężko jest zaradzić. Oprócz tego por zawiera drażniące olejki eteryczne, skąd bierze swój zadziorny smak, takie olejki mogą być niezwykle drażniące dla osób cierpiących na problemy żołądkowe jak wrzody żołądka czy nadkwasotę i refluks. Z tych dwóch powodów warto ograniczyć ilość spożywanego pora, aby uniknąć niepożądanych efektów.
Por w fit koktajlach – zastosowanie pora
Por tradycyjnie używany jest do potraw słonych jak sałatki oraz zupy, gdzie jego smak jest łagodniejszy, a jednak nie traci zbyt wielu cennych składników. Jednak obecnie co raz chętniej przekonujemy się do pora w postaci surowej, a nawet w koktajlach zdrowotnych! Co raz chętniej spożywamy go w połączeniu z sokami oraz szpinakiem tworząc witaminową bombę w postaci koktajlu, która nie tylko daje potężnego kopa naszemu metabolizmowi, ale również pomaga pozbyć się niechcianych toksyn z naszego organizmu! Zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim warto spożywać takie koktajle w celach prozdrowotnych, picie go codziennie sprawi, że będziemy mieć więcej energii, łatwiej nam będzie zadbać o sylwetkę oraz będziemy znacznie zdrowsi!
Syrop z pora – przepis i zdrowotne zastosowanie
Syrop z pora jest idealnym sposobem na kaszel, a zwłaszcza u dzieci, których nie chcemy truć chemią. Co więcej syrop z pora jest banalnie prosty, oraz może być przetrzymywany w lodówce do 7 dni od jego sporządzenia, chyba, że został on odpowiednio zawekowany, wtedy może stać znacznie dłużej!
Będziesz potrzebować: dużego pora, 2-3 łyżek miodu, szklankę wody na pora
Przygotowanie: pora należy zetrzeć na tarce na najmniejszych oczkach, nie wolno odlewać jego soku. Całą papkę wraz z zebranym sokiem należy przełożyć do garnka, dodać do niego miód oraz wodę, a następnie dobrze rozmieszać. Całość zagotowujemy na wolnym ogniu do połączenia składników, a następnie odcedzamy miąższ od soku. Sok należy rozlać do butelek, jeżeli zostaną zawekowane, to mogą stać nawet przez całą zimę!