Pokrzywka u dzieci i dorosłych to dość częsta dolegliwość, której doświadczył niejeden z nas. Jej objawy bywają tak bardzo dokuczliwe, że skłaniają do wizyt lekarskich, które mimo wszystko często nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wywołało pokrzywkę. Pierwsze niepokojące symptomy to świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Czy wiesz jak postępować z pokrzywką u dzieci i dorosłych? Jakie leki będą najlepsze na tę dolegliwość?
Co wywołuje pokrzywkę?
Potencjalnych przyczyn pokrzywki jest bardzo wiele, dlatego postawienie diagnozy nie należy do najprostszych zadań. To jedna z najczęstszych chorób skóry. Pokrzywka u dzieci i dorosłych może być niestety objawem poważniejszych dolegliwości, a nawet zaczątkiem wstrząsu anafilaktycznego. Stąd wynika kolejny fakt, a mianowicie mechanizm wyzwalający objawy jest dość skomplikowany. Aby doszło do odpowiedzi obronnej organizmu (pokrzywki) musi w nim najpierw zaistnieć podłoże do reakcji chemicznej. Histamina wyzwalana pod wpływem różnych bodźców prowadzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i ich rozszerzenia. Bąble są wynikiem przedostania się krwi z naczyń krwionośnych do skóry. Tak powstaje charakterystyczny objaw pokrzywki. Część mechanizmów prowadzących do pobudzenia mastocytów to mechanizmy alergiczne i wówczas pokrzywka jest po prostu skórnym objawem uczulenia na różnego rodzaju substancje. Taka pokrzywka u dzieci i dorosłych wynikająca z uczulenia stanowi najczęściej reakcję ograniczoną do skóry, bywa jednak też tak, że stanowi ona pierwszy objaw rozwijającej się uogólnionej reakcji uczuleniowej, tzw. reakcji anafilaktycznej. Jednak nie każda pokrzywka u dzieci i dorosłych ma charakter alergiczny. Istnieje wiele innych mechanizmów ją wyzwalających.
Pokrzywka alergiczna u dzieci i dorosłych
Pokrzywka alergiczna jak sama nazwa wskazuje jest reakcją organizmu na drażniący alergen. Najczęściej są nimi:
- Jedzenie
- Leki
- Współistniejące choroby
- Oddziaływanie fizyczne na skórę
Oprócz oczywistych przypadków uczulenia na konkretne produkty spożywcze takie jak mleko, jaja, gluten, pszenica, konserwanty, orzechy, ryby itd., możemy wywołać reakcję niepożądaną dostarczając sobie pokarmy bogate w histaminę. Do takich należą sery, tuńczyk oraz makrela.
Wśród leków najwięcej skutków ubocznych związanych z reakcja skórną wyzwala penicylina czyli silny antybiotyk oraz jej pochodne. Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z działań niepożądanych niesteroidowych leków zapalnych czyli popularnych i łatwo dostępnych tabletek przeciwbólowych. Im częściej i więcej zażywasz leków, tym większe prawdopodobieństwo, że zareagujesz na nie, prędzej czy później, alergią.
Bardzo ciekawą grupę stanowią pokrzywki wywoływane przez różnego rodzaju bodźce fizyczne. Zadziałanie danego czynnika powoduje wysyp zmian pokrzywkowych na skórze. I tak wyróżnia się pokrzywkę z zimna, pokrzywkę cieplną, pokrzywkę świetlną (słoneczną), pokrzywkę wodną, z ucisku, pokrzywkę wibracyjną. W tej grupie mieści się także dermografizm, czyli rodzaj wywoływanej mechanicznie – bo poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry – pokrzywki, prezentującej się jako wyniosłe, czerwone linie (tzw. pismo skórne). U około 10% populacji występuje także tzw. pokrzywka cholinergiczna, która przybiera postać rozsianych grudek, pojawiających się po wysiłku fizycznym, w sytuacjach stresowych itp.
Zmiany skórne mogą wystąpić także w odpowiedzi na współistniejące choroby. Ich lista jest naprawdę długa:
- Infekcje pasożytnicze
- Zakażenie wirusowe wątroby
- Zakażenie paciorkowcem
- Choroby autoimmunologiczne: schorzenia tarczycy, toczeń, zapalenie naczyń
- Chłoniak
Pokrzywka u dzieci i dorosłych przy współistniejących dolegliwościach ciała podejrzewa się jeśli objawy są trudne w leczeniu i mają tendencję do nawrotów.
Łagodząca maść na pokrzywkę Fenistil
Objawy pokrzywki u dzieci i dorosłych
Pokrzywka u dzieci i dorosłych może przybierać różne nasilenie – od kilku niegroźnych wykwitów po ogólne zaczerwienienie skóry z osłabieniem organizmu włącznie. Wysypka to bąble, różowo-czerwony odcień skóry i charakterystyczne nasilone swędzenie, które ciężko powstrzymać szczególnie dzieciom. Ostra postać pokrzywki trwa przeważnie kilka godzin, zaś przewlekły stan alergiczny skóry utrzymuje się nawet całymi tygodniami. W około 50% przypadków pokrzywce nie towarzyszą inne objawy jak obrzęk tkanki podskórnej.
Pokrzywka i jej leczenie
Pokrzywka i jej leczenie nie jest zadaniem łatwym ze względu na wiele możliwych czynników przyczynowych. Jeśli ustalenie diagnozy nastręcza lekarzowi problemu, to należy skupić się na wewnętrznych cechach wyzwalających chorobę, których źródłem może być (lecz nie musi) stan zapalny. Niezależnie od poznania przyczyny należy skupić się na łagodzeniu objawów, które utrudniają funkcjonowanie pacjenta w domu i pracy. Najpopularniejsza grupa stosowanych leków to tabletki przeciwhistaminowe. Jeśli ten sposób zawiedzie podaje się leki sterydowe, jednak zważając na ich liczne skutki uboczne niemożliwe staje się stosowanie ich w długim czasie. Możesz wypróbować także domowych sposobów na pokrzywkę – wypić wapno i posmarować swędzące zmiany maścią z witaminą A lub delikatną emulsją dla dzieci. Pokrzywka u dzieci i dorosłych wymaga odrębnego podejścia do sprawy, dlatego najlepiej udać się z tym problemem do lekarza.