Plastry przeciwbólowe – działanie, skuteczność, rodzaje

Zimne lub ciepłe okłady to często stosowany domowy sposób na radzenie sobie z bólem wywołanym przez stany zapalne lub urazy. Dobrą alternatywę dla nich stanowią apteczne plastry przeciwbólowe. Mogą również służyć jako bezpieczny zamiennik dla chętnie wybieranych tabletek i kapsułek uśmierzających ból.

Na czym polega działanie plastrów przeciwbólowych? Jakie są ich rodzaje? Na ile skuteczne są plastry przeciwbólowe?

Jak działają plastry przeciwbólowe i dlaczego skutecznie łagodzą ból?

Plastry przeciwbólowe zawierają substancje aktywne z grupy leków niesteroidowych, związki mineralne, olejki eteryczne. Przyklejone na bolącą część ciała uwalniają swoje składniki do tkanki podskórnej, niwelując w ten sposób ból. Czy plastry przeciwbólowe z aptekadlapacjenta.pl są skuteczne? Do ich podstawowych zalet należy przede wszystkim długotrwałość działania. Substancje lecznicze stopniowo przenikają do organizmu, pozwalając na komfortowe funkcjonowanie bez dokuczającego bólu. Korzystanie z nich ma mniej skutków ubocznych niż regularne sięganie po tabletki przeciwbólowe, które mogą powodować reakcje alergiczne, problemy z układem pokarmowym czy zaburzać pracę nerek.

Rodzaje plastrów przeciwbólowych

W aptekach dostępne są plastry przeciwbólowe o różnym działaniu do stosowania w przypadku konkretnych dolegliwości. Ze względu na działanie plastry przeciwbólowe dzieli się na dwie grupy:

  • plastry przeciwbólowe rozgrzewające – rozkurczają mięśnie i redukują stany zapalne
  • plastry przeciwbólowe chłodzące – z żelowym wypełnieniem, niwelują ból spowodowany przez obrzęki, stłuczenia czy siniaki

Wśród plastrów dostosowanych do poszczególnych części ciała jednymi z popularniejszych są plastry przeciwbólowe na kręgosłup. Mają one właściwości rozgrzewające, które wspomagają przywrócenie pełnej sprawności ruchowej. Kolejne często stosowane plastry przeciwbólowe są przeznaczone do przyklejania na stawy kolanowe. Działają chłodząco, łagodzą ból związany z odniesionymi kontuzjami. Plastry o właściwościach chłodzących można stosować także dla złagodzenia migren. Plastry przeciwbólowe na ból głowy z dodatkiem mentolu przynoszą ulgę i poprawiają samopoczucie. Odrębną kategorię stanowią plastry przeciwbólowe na receptę. Zawierają one silne leki z grupy opioidów, które stosuje się w przy chorobach nowotworowych lub w sytuacjach, gdy inne środki przeciwbólowe nie pomagają pacjentowi.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów

Przy korzystaniu z plastrów przeciwbólowych należy zachować ostrożność. Powinno naklejać się je jedynie na czystą, suchą skórę bez podrażnień oraz ran. Nie powinno się też przestrzegać zaleceń producenta i nie pozostawiać ich na zbyt długo. Choć stosowanie plastrów przeciwbólowych jest bezpieczne i skuteczne istnieją przeciwwskazania do ich używania. Dotyczą one głównie skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, czy z AZS. Nie jest też wskazane, aby z plastrów korzystały osoby uczulone na składniki w nich zawarte. Przed przyklejeniem plastrów przeciwbólowych dzieciom poniżej 12 roku życia zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.