Pękające pięty

Wiele osób zmaga się z popękanymi piętami. Mało tego, że jest to bardzo nieestetyczne, to należy pamiętać, że również może być niebezpieczne.

Kiedy pękają pięty? Zazwyczaj, gdy skóra jest zbyt przesuszona (szczególnie latem należy pamiętać o jej nawilżaniu). Problem ten może być także spowodowany nadwagą i niewłaściwym obuwiem. Najczęściej pęknięcia są w zrogowaciałej części naskórka. Zdarza się jednak, że sięgają one aż do skóry właściwej. Wówczas popękane pięty bolą, krwawią, a czasem ropieją.

Uwaga! Pękające pięty są pożywką dla różnych wirusów i bakterii.

Poprzez popękaną skórę na piętach do organizmu mogą przedostać się różnego rodzaju wirusy oraz bakterie. Sprzyja to powstawaniu zakażeń, a co za tym idzie i problemów zdrowotnych. Wtedy nieunikniona jest wizyta u specjalisty i zabiegi. Warto wiedzieć, że leczenie popękanych pięt jest procesem długotrwałym i monotonnym.

Lekarz zajmując się naszymi stopami jeszcze przed rozpoczęciem leczenia musi dowiedzieć się czy są jakieś choroby, z którymi się zmagamy (szczególnie czy nie chorujemy na cukrzycę). Diabetycy mają bowiem bardzo wrażliwą i delikatną skórę na stopach. Jako, że mają upośledzone krążenie nie czują bólu. Wówczas łatwo jest zaniedbać pojawiające się rany, co może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Na stan skóry wpływa też zła, uboga dieta, niedożywienie, bądź mało płynów. Wtedy skóra staje się sucha i podatna na uszkodzenia przez co dochodzi do pęknięć.

Żeby sprawdzić ceny, z uwagi na częste ich zmiany, należy kliknąć w obrazek lub nazwę producenta znajdującą się poniżej.

Foto:

Właściwość:

Rozmiar:

Producent:

Maść na popękane pięty 50 g Gehwol
Krem nawilżający

200 ml

Allpresan

Domowe sposoby na pękające pięty:

Istnieje wiele domowych sposobów, by uporać się z popękanymi piętami. Aczkolwiek zaleca się wizytę u dermatologa, bądź w specjalistycznym gabinecie pielęgnacji stóp. Zanim rozpocznie się zabieg usuwania twardego naskórka z pięt należy moczyć stopy przez około pięć minut w ciepłej wodzie ze specjalną solą. Po ich osuszeniu rozpoczyna się zdzieranie (najlepiej diamentową frezarką) twardego naskórka, Warto wiedzieć, szczególnie jeśli ktoś próbuje sam przeprowadzać taki zabieg, że urządzenie powinno być przesuwane w jednym kierunku (zawsze równolegle do pęknięć). Gdy będzie się postępowało inaczej można spodziewać się, że pęknięcia staną się głębsze i większe. Nie zaleca się próbowania usuwania samemu głębokich pęknięć, którymi powinien zając się specjalista.

Istnieje także specjalna maska np. Gehwol Schrunden – Maść, którą nakłada się na około pół godziny na całe stopy i owija je przezroczystą folią. Takie intensywne nawiązanie jest bardzo dobre do walki z popękanymi piętami. Następnie wyciera się stopy czystym ręcznikiem i nakłada bawełniane skarpety. Gdy musimy nałożyć po tym zabiegu buty należy wiedzieć, że powinny być kryte i dobrze osuszone. Taką kurację powinno się robić raz na dwa tygodnie, do momentu kiedy skóra będzie całkowicie zdrowa. W między czasie stopy powinny być smarowane na noc maścią przepisaną przez lekarza. Należy też szczególnie dbać o ich odpowiednie nawilżanie (dobrym rozwiązaniem jest szybko wchłaniający się krem w piance np. Allpresan.

Naturalne sposoby a popękane pięty

Jeżeli dermatolog określił, że przyczyną nie są poważne choroby oraz mamy ochotę zastosować naturalne sposoby oto kilka przepisów na proste maski do stóp, które pozwolą nam na zmiękczenie tkanki.

1. Maseczka silnie nawilżająca

Będziemy potrzebować naturalnych olei jak olej z kokosa, migdału oraz inne, które lubimy. Olejki należy ze sobą wymieszać, ważne, aby nie dodawać do nich wody, gdyż woda bardzo ciężko łączy się z tłuszczami. Taką maseczkę należy nałożyć na stopy na co najmniej godzinę, a następnie stopy owinąć folią lub ręcznikiem. Należy zadbać aby w stopy było ciepło.

2. Maseczka odkażająca

Jeżeli cierpimy na silnie popękane stopy dobrą metodą będzie połączenie olei jak kokosowy, lniany czy migdałowy z łyżką miodu, który ma działanie odkażające. Maska na jedną stopę powinna zawierać co najmniej łyżkę miodu pszczelego! Miód sztuczny nie ma właściwości miodu pszczelego. Następnie należy składniki dokładnie ze sobą połączyć i nałożyć na stopy tak jak w maseczce silnie nawilżającej.

3. Delikatna maseczka

Maseczka ta może składać się z wyciągu z rumianka lub oleju z rumianka, miodu, płatków owsianych czy też miodu lub jogurtu. Tutaj dowolność jest ogromna, ważne jednak aby nasza maseczka pozostawała na stopach co najmniej godzinę!

Peeling i usuwanie martwego naskórka czyli co zrobić po nawilżeniu suchych pięt

Po dokładnym zmiękczeniu skóry jeżeli nie cierpimy na zbyt popękane stopy możemy zabrać się za złuszczanie martwego naskórka. Możemy to robić za pomocą specjalnych tarek, rolerów, a nawet obcinaczek dzięki którym pozbędziemy się martwej tkanki naskórka, która pozbawiona jest również czucia. Dobrym sposobem jest zrobienie maski z sody oczyszczonej na stopy delikatne i silnie spękane. Ważne jest również aby po takim peelingu odkazić stopy i zaaplikować krem silnie nawilżający, dzięki któremu skóra będzie miękka i delikatna.

Jak dbać o pięty aby nie pękały

W zależności od osoby tak naprawdę, każdy ma inne stopy i w różnym stopniu skóra się zsycha i odbudowuje. Jednak według złotej zasady warto jest raz – dwa razy w tygodniu wykonywać delikatny peeling, co wieczór nakładać kremy, a raz na dwa tygodnie obcinać lub silnie złuszczać martwy naskórek. W ten sposób unikniemy pękania skóry a co ważniejsze pogłębiania się pęknięć na piętach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.