Białe zęby są w dzisiejszym świecie elementem niezwykle ważnym w stworzeniu pozytywnego pierwszego wrażenia. Każdy marzy o tym, by szykowny ubiór i stosowny makijaż podkreślony był przez śnieżnobiały uśmiech. Producenci substancji stomatologicznych wyszli naprzeciw oczekiwaniom i stworzyli produkty, które pomogą nam wybielić zęby w domowym zaciszu. Pierwsze rezultaty są widoczne już po krótkim okresie stosowania, a sam zabieg nie zajmuje dużo czasu.
Czym są paski wybielające?
Paski wybielające, to nasączony specjalnym żelem prostokątny materiał, który przyklejamy do górnych, jak i dolnych zębów. Na pasku znajduje się nadtlenek wodoru, substancja o działaniu rozjaśniającym. Paski powinno się przyklejać dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem na 20 minut. Przed nałożeniem produktu, ani po, nie powinno się myć zębów, ponieważ zaburza to proces wybielania. Samo nakładanie pasków nie jest trudne, wystarczy zidentyfikować odpowiednią stronę, taką na której znajduje się warstwa żelu, i przyłożyć ją do przodu zębów, pasek zrównujemy z linią dziąseł, a następnie przyciskamy. Zadaniem pasków jest skuteczne wybielenie i likwidacja nalotu oraz wszelkich przebarwień. Po całej kuracji możemy przez długi czas cieszyć się naturalnie białymi zębami.
Bezpieczeństwo stosowania pasków
Aby wybielanie zębów samodzielnie nie przyniosło nam szkody, musimy pamiętać o kilku ważnych krokach, jakie musimy bezwzględnie podjąć. Substancja na pasku, to nadtlenek wodoru o wysokim procencie stężenia, nie jest to coś obojętnego dla naszego organizmu. Jeśli przez przypadek go połkniemy, możemy narazić się na bóle głowy oraz żołądka. Działanie wybielające nie ogranicza się tylko do zębów. Jeśli nie zmyjemy resztek produktu z rąk zaraz po aplikacji, to na skórze pojawią się nieestetyczne przebarwienia, warto wiedzieć, że ten sam środek używany jest do rozjaśniania włosów! Zbyt długie i częste stosowanie pasków może doprowadzić do uwrażliwienia dziąseł, pomocna później może okazać się miękka szczoteczka do zębów i delikatna pasta, jednak przy nadwrażliwych zębach odradza się wybielania. Kobiety w ciąży oraz karmiące kategorycznie nie powinny stosować środków wybielających, ze względu na bezpieczeństwo swojego dziecka. Profesjonalny dentysta nigdy w takiej sytuacji nie przeprowadziłby zabiegu.
Skuteczność pasków wybielających
Producenci gwarantują wybielenie zębów po użyciu pasków, jednak należy pamiętać, że ostateczny odcień zależny jest od wyjściowego. Jeśli nasze zęby są mocno przebarwione i posiadają duży nalot, to działanie środka nie będzie tak spektakularne, jak u osoby o jasnym odcieniu szkliwa i lekkim zażółceniu. Osoby o tak zwanej „ciemnej kości”, również nie powinny spodziewać się dużej różnicy w odcieniu, jednak efekt będzie widoczny. Przed wybielanie warto usunąć kamień nazębny, gdyż to on odpowiedzialny jest w głównej mierze za szarawy odcień zębów i przez niego uzyskanie satysfakcjonującego odcienia jest utrudnione. Jeśli wszystko przebiega po naszej myśli i zgodnie z zaleceniami producenta, to możemy spodziewać się wybielenia aż do 4 tonów!
Używanie pasków wybielających w skrócie, zasady wybielania
-
Nigdy nie pij ani nie jedz gdy paski są założone! To sprawi, że preparat nie będzie skuteczny, a co gorsze, przedostanie się do układu pokarmowego.
-
Paski trzymaj na zębach tyle, ile zaleci producent – dłuższe trzymanie, czy zaśnięcie z paskami na zębach grozi ubytkiem na zdrowiu.
-
Pasków bezwzględnie nie należy połykać!
-
Po aplikacji pasków zawsze umyj ręce, a już na pewno nie dotykaj nimi twarzy i nie przecieraj oczu. Odzież po kontakcie z substancją również może się odbarwić.
-
Nie myj zębów zaraz przed i po zabiegu wybielania.
-
Nie wybielaj zębów jeśli dentysta uzna, że może to uszkodzić szkliwo, lub cierpisz na wrażliwość dziąseł.
Czy warto wybielać zęby paskami?
Paski wybielające dają spektakularne efekty, jednak nie każdy może lubić tą metodę, jej wadą jest uciążliwe używanie pasków, ponieważ zbyt duża ilość śliny w jamie ustnej powoduje zsuwanie się ich z zębów. Długi czas stosowania sprawia, że na wybielanie musimy poświęcić ponad godzinę dziennie. Wielu użytkowników produktu odczuwa pieczenie w jamie ustnej po aplikacji, a podczas zabiegu często dyskomfort się wzmaga. Na rynku jest wiele produktów wybielających, które mogą okazać się dobrym zastępnikiem, jednak żaden z nich nie da nam tak mocnego efektu jak paski, chyba, że zdecydujemy się na zabieg u dentysty, jednak to jest już zupełnie inna półka cenowa (od kilkuset złotych do kilku tysięcy).
Bright white Whitestrips – paski wybielające
Biała dieta – zmiana odżywania podczas wybielania zębów
Podczas wybielania zębów bezwzględnie należy trzymać się białej diety. Dzięki temu barwniki zawarte w jedzeniu nie będą wpływały negatywnie na przebieg procesu. Stomatolodzy zalecają, aby przez 48 po wykonanym zabiegu nie spożywać pokarmów i płynów, które mogą zabarwić zęby. Szkliwo zębów po wybielaniu jest bardziej narażone na ponowną zmianę koloru.
Unikajmy sztucznych barwników o symbolach E od 100 do 199, oraz wszelkich warzyw i owoców o intensywnym odcieniu. Bezwzględnie wykluczamy także kawę, herbatę, soki, wino i papierosy. Przyprawy też nie są polecane, ponieważ wiele z nich może zabarwiać szkliwo.
Natomiast bez oporu możemy spożywać nabiał, jasne warzywa z małą ilością barwników, obrane ze skórki bakłażany, cukinie i ogórki, białe mięso, ryby, ryż, jasne kasze, delikatne produkty zbożowe.