Paraliż senny – czym jest, przyczyny, objawy, leczenie

Sen jest czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Optymalny czas snu powinien wynosić do 8 godzin. Z anatomicznego punktu widzenia, akt snu jest jedną z faz ośrodkowego układu nerwowego. Sen jest czynnością niewątpliwie przyjemną, dając ukojenie i regenerując nasze siły i energie pozwala nam na wykonywanie wielu czynności. Osoby, które nie mają problemów z zasypianiem często nie doceniają aktu sny, zaś coraz częściej słyszy się o problemach związanych z bezsennością, koszmarami sennymi, czy paraliżem sennym. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej zjawisku, jakim jest paraliż senny.

Czym jest paraliż senny?

W ogólnym nazewnictwie paraliż senny nazywany jest również porażeniem przysennym. Badania wykazały, że zjawisko paraliżu sennego jest patologią senną i zaliczamy je do zaburzeń snu. Osoby, które regularnie doznają paraliżu opisują go jako nieprzyjemne zjawisko, które wprawia w lęk, a często prowadzi do wybicia z rytmu dobowego. Ponadto, zjawisko te charakteryzuje się w większości przypadków odczuwaniem obecności lub widzeniem postaci, które są zjawami, jednak wydają się na tyle realistyczne, że osoba w stanie paraliżu odbiera je jako rzeczywiste i wzbudzające uczucie lęku i strachu. Paraliż senny trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, ustępuje najczęściej wraz z wybudzeniem się.

Objawy paraliżu sennego:

  • brak czucia w nogach i rękach, często całkowity paraliż i bezwład ciała
  • poczucie strachu, lęku, niepokoju
  • problemy z oddychaniem, płytkie oddechy lub całkowita utrata oddechu
  • halucynacje wizualne i słuchowe
  • poczucie obecności innych osób, zjaw obok siebie
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej
  • strach i poczucie zagrożenia życia
  • katapleksja
  • uczucie spadania w przepaść
  • skurcz mięśni
  • przyspieszony rytm serca
  • wzrost tętna

Przyczyny paraliżu sennego:

Główną przyczyną paraliżu sennego są poważne, długotrwałe zaburzenia snu, które są najczęstszą przypadłością osób w wieku w podeszłym wieku i dzieci. Należy pamiętać, że najczęściej jednak, zaburzenia snu nie są związane z paraliżem sennym, a dotyczą często po prostu braku wyciszenia naszego organizmu i uporządkowania myśli. Nie każde zaburzenie snu jest paraliżem sennym, który mylony bywa często z koszmarami. Ponadto, powodem może być stres, brak przywiązywania uwagi do higieny snu, problemy na podłożu psychicznym (nerwica, depresja, stany lękowe), autoagresja i przejawy zachowań i myśli samobójczych. Paraliż senny dotyka również często osób uzależnionych od alkoholu, substancji psychoaktywnych i leków.

Badanie paraliżu sennego:

Najbardziej typowym badaniem przy podejrzeniu wystąpienia paraliżu sennego jest elektroencefalografia (EEG) – badanie, które bada czynność bioelektryczną mózgu. Badanie te jest bardzo istotne w rozpoznaniu paraliżu sennego, ponieważ często okazuje się, że napady senne są objawami albo pierwszymi symptomami padaczki. Zdarza się również, że paraliż mylony jest z dolegliwością, jaką jest bezdech senny. Jeśli zauważymy jakiekolwiek z niepokojących objawów, które mogą wskazywać na paraliż senny, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ nie możemy wykluczyć innych chorób, czy schorzeń, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Olejek na zdrowy i spokojny sen

Czy można przerwać paraliż senny?

Należy pamiętać przede wszystkim, że nie możemy panikować, a kluczem do wyjścia z tej całej sytuacji jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku. Najbardziej uniwersalną metodą na przerwanie paraliżu sennego jest seria dziesięciu spokojnych, głębokich wdechów i wydechów.

Leczenie paraliżu sennego:

Najważniejszym zagadnieniem jeśli chodzi o leczenie paraliżu sennego są ćwiczenia, pozwalające na całkowite kontrolowanie naszego oddechu. W momentach, gdy strach przejmuje nad nami kontrole, umiejętność kontrolowania oddechów pomoże nam uniknąć bezdechów, czy sytuacji, w których będziemy mieli wrażenie, jakbyśmy się dusili. Możemy stosować również różnego rodzaju olejki eteryczne, które pomogą Ponadto należy pamiętać, że w leczeniu zaburzeń snu przydatne będzie wyzbycie się swoich lęków, czasem antidotum jest zwyczajna rozmowa z najbliższymi osobami o naszych troskach i obawach. Nie powinniśmy bać się również korzystać z usług poradni psychologicznych i terapeutycznych, ponieważ doskonale wyszkoleni eksperci pomogą nam zrozumieć istotę czynnika lub czynników wywołujących u nas paraliż senny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.