Owsiki – co trzeba o nich wiedzieć, by skutecznie leczyć owsicę?
Owsiki to najpowszechniejsze pasożyty atakujące organizmy naszych dzieci. To podstępne małe nicienie, które bytują w organizmie żywiciela. Do zakażenia owsicą dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z jajeczkiem pasożyta. Owsik do organizmu przedostaje się poprzez drogi oddechowe i pokarmowe. Dziecko, wkładając brudne ręce do buzi, może przenieść te małe jajeczka bezpośrednio do organizmu. Jajeczka pasożyta mają bardzo dużą wytrzymałość – poza organizmem żywiciela parafią przetrwać nawet trzy tygodnie, by potem wraz z kurzem przedostać się do dróg oddechowych. Do zakażeń dochodzi najczęściej w dużych skupiskach, tam, gdzie z higieną jest na bakier. Przedszkola i szkoły to doskonałe źródło zakażeń.
Objawy owsicy
Owsica w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów. Połknięte jajeczko umiejscowione w jelicie potrzebuje od 2 do 4 tygodni, aby dojrzeć. Dojrzała samica nicienia najczęściej nocą migruje w okolice odbytu, tam składa tysiące jajeczek i infekcja zaczyna się rozwijać, dając charakterystyczne objawy. Pojawia się uporczywy, nasilający się nocą świąd okolic odbytu, niespokojny sen, ciągłe rozdrażnienie i zmęczenie. Występują również bóle brzucha, utrata apetytu, nudności, a czasami wymioty. Dziecko w trakcie snu potrafi także zgrzytać zębami. Owsica jest chorobą zakaźną, łatwość zarażenia jest na tyle wysoka, że objawy mogą dosięgnąć wszystkich domowników.
Leczenie owsicy
Często zadajemy sobie pytanie o to, jak długo trwa leczenie owsików. Tak naprawdę czas całej kuracji zależy od nas samych i od tego, jak bardzo przyłożymy się do przestrzegania zaleceń.
Kurację należy rozpocząć od razu po potwierdzeniu zakażenia. W aptece bez recepty dostępne są preparaty lecznicze, które należy zastosować zgodnie z załączoną ulotką. Pamiętajmy, że kuracji poddają się wszyscy domownicy.
Aby kuracja przyniosła efekty, musimy także bezwzględnie przestrzegać zaleceń higienicznych. Pościel, bieliznę i wszystkie rzeczy materiałowe, w tym zabawki, należy dokładnie wyprać i poddać działaniu wysokich temperatur. Mieszkanie trzeba dokładnie wysprzątać i zdezynfekować. Pamiętajmy, że jajeczka owsików potrafią przetrwać nawet do 3 tygodni poza organizmem żywiciela. Jak długo trwa leczenie owsików? Kuracja powinna zakończyć się po przebyciu całej terapii preparatami leczniczymi. Ulotka mówi, aby w po przyjęciu pierwszej dawki preparatu przyjąć kolejna po upływie 2 tygodni. Przestrzegajmy ściśle zaleceń, a kuracja przebiegnie szybko i skutecznie.
Zapobieganie
Ciężko ustrzec się przed niewidzialnym wrogiem, ale jest to możliwe. Nauczmy dzieci przestrzegania podstawowych zasad higienicznych takich jak mycie rąk po przyjściu z dworu czy wyjściu z toalety. Postarajmy się uzmysłowić dziecku, że wkładanie brudnych zabawek i nieumytych owoców do buzi to nie najlepszy pomysł.