Otyłość brzuszna – przyczyny, leczenie, porady
Nadwaga i otyłość są coraz powszechniejszym problemem XXI wieku. Coraz więcej dzieci od najmłodszych lat cierpi na tą niebezpieczną chorobę, poprzez niezdrowy tryb życia, zbyt mało aktywności fizyczynej czy wpajanie złych nawyków żywieniowych przez rodziców i opiekunów. Aktywność fizyczna została zastąpiona poprzez gry i portale internetowe i coraz więcej osób w każdym wieku cierpi na otyłośc, która jest chorobą przewlekłą, prowadzącą do powstania zawału mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, czy cukrzycy typu II. Jedną z najczęstszych form otyłości jest otyłość brzuszna. Czym charakteryzuje się ta odmiana choroby naszych czasów? Jakie są jej przyczyny i objawy, oraz jakie leczenie powinniśmy zastosować chorując na otyłość brzuszną?
Otyłość brzuszna – przyczyny:
Za główną przyczynę tej formy otyłości uważa się niezdrowy tryb życia, bogaty w wysokotłuszczowe posiłki, a ubogi we wszelakie formy aktywności fizycznej. Osoby cierpiące na aktywność brzuszną najczęściej nie pracują fizycznie, a ich aktywność fizyczna ogranicza się do sporadycznych spacerów. Czynnikiem, który niewątpliwie sprzyja powstawaniu otyłości brzusznej jest alkohol, w szczególności piwo, które jak wiemy pozostwawia po sobie ślady jeśli chodzi o przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu. Ponadto przyczyną powstawania tego schorzenia może być nieregularne spożywanie posiłków, oraz nieregularne porcję jedzenia. Często zdarza się, że osoby chorujące na to schorzenie nie jedzą z pozoru dużych posiłków przez cały dzień, ale po całym dniu „głodówki” ich kolacja jest obfita w tłuszcze, które bezkompromisowo odkładają się na naszym brzuchu. Nierzadko zdarza się również, że otyłosc brzuszna jest objawem problemów hormonalnych, które pojawiają się zazwyczaj u pań w okresie przekwitania (menopauzy).
Otyłość brzuszna – leczenie:
Podstawą leczenia tego niebezpiecznego dla zdrowia i życia schorzenia jest całkowita zmiana trybu i sposobu życia. Pamiętać trzeba przede wszystkim o ściśle określonej diecie, która w sposób profesjonalny zostanie rozpisana przez dietetyka na podstawie naszego zapotrzebowania energetycznego, alergii na niektóre produkty, czy nietolerancji ściśle określonych składników. Najlepszą i najefektywniejszą formą leczenia otyłości brzusznej jest niewątpliwie połączenie diety z aktywnością fizyczną – na początku niewielką, ale z czasem, stopniowo zwiększaną. Osoby otyłe mają najczęściej problemy z ćwiczeniami siłowymi, czy bieganiem – należy pamiętać, że zacząć można od zwykłych spacerów, jazdy na rowerze, czy prostych ćwiczeniach, które mogą być wykonywane w zaciszu własnego domu czy mieszkania. Ciekawą alternatywą jest również coraz bardziej popularny nording walking – są to specjalne kijki, które stosować powinniśmy przy dłuższych spacerach. Ten nietypowy i popularny w ówczesnych czasach wynalazek pobudza do pracy większość mieśni, dlatego też spacery z wykorzystaniem tego produktu będą znaczniej efektywniejsze.
Nie daj się otyłości – 5 prostych rad:
- Po pierwsze – woda: regularne nawodnienie organizmu jest gwarantem jego prawidłowej pracy, a odpowiednia podaż wody niweluje uczucie głodu, oraz pozytywnie wpływa na procesy chudnięcia. Efektywna jest rónież woda z cytryną – rozpoczęcie dnia od szklanki takiego napoju sprawi, że będziemy pełni sił i energii.
- Po drugie – spacer: wielu z nas nie jest zwolennikami aktywności fizycznej, męczących i długich ćwiczeń i wylewania siódmych potów na siłowni. Ciekawą alternatywą jest zwyczajny spacer. Nawet półgodzinne chodzenie po parku pobudzi nasz organizm, dotleni, oraz sprawi, że nasze myśli będą znacznie czystsze. Regularne spacery wpływają również pozytywnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Po trzecie – produkty sezonowe: niemalże każda z pór roku niesie ze sobą ciekawe owoce i warzywa, z których pomocą możemy przez cały rok cieszyć się smacznymi, zdrowymi i niskokalorycznymi posiłkami. Lato obfitujące w sałatę, pomidory, czy ogórki pomoże nam stworzyć smaczne sałatki, zaś jesień bogata w jabłka, czy późniejsze odmiany malin pozwoli nam cieszyć się słodkimi i zdrowymi produktami na naszym talerzu.
- Po czwarte – ogranicz słodycze: słodkości spożywane przy oglądaniu ulubionego serialu, czy nocne podjadanie słodyczy skutkują tragicznym wzrostem kilogramów, a co za tym idzie – znacznym obniżeniem własnej samooceny i popadaniem w liczne kompleksy. Zdrową i smaczną alternatywą dla słodyczy są owoce – sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego są znacznie zdrowszymi zamiennikami, ale i mniej kalorycznymi.
- Po piąte – wyeliminuj alkohol: dośc paradoksalny może wydawać się wpływ alkoholu na odpowiednią masę ciała. Alkohol jednak jest produktem wysokokalorycznym, a częste spożywanie szczególnie piwa sprawia, że nasz brzuch tragicznie rośnie. Wszystko jest dla ludzi, ale należy pamiętać o umiarze. Znacznie zdrowszym i równie smacznym napojem, polecanych przy letnich grilach jest chociażby bealkoholowe Mohito, które nie dość że jest smaczne i zdrowe, to jeszcze idealnie nas ochłodzi.