Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie
Ostropest plamisty to roślina uprawiana właściwie na całym świecie, nie jest wymagający pod względem warunków klimatycznych. Z tego powodu możemy go również spotkać rosnącego dziko na łąkach niemal całego świata. Jego właściwości lecznicze cenione są od wieków i nawet dzisiaj jest składnikiem wielu leków aptecznych. Oprócz tego jest niezwykle łatwo dostępny w sklepach zielarskich, gdzie możemy dostać go w kilku formach, w zależności od naszych potrzeb. Ostropest wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu różnych schorzeń jak choroby wątroby, skóry czy nawet nowotwory.
Co to jest ostropest plamisty
Ostropest plamisty to roślina astrowata, wyglądem łudząco przypomina zwykły oset, z którym jest bardzo blisko spokrewniona. Zawiera cenne składniki lecznicze – sylimaryne, która ma pozyskiwana jest najchętniej z owoców czyli nasion. Dawniej liście ostropestu dodawano do sałatek i różnych potraw. Dzisiaj to rzadko praktykowana metoda jedzenia ostropestu. Dużo popularniejszy jest wyciąg z nasion pod postacią oleju lub same nasiona, często też od razu mielone. Jednak zaleca się aby samemu mielić nasiona, gdyż dłużej zatrzymują wtedy swoje właściwości.
Zdrowotne właściwości ostropestu plamistego
Najważniejszym składnikiem ostropesty jest wyżej wspomniana sylimaryna, środek ten ma właściwości anty-detoksykacyjne, antyhepatotoksyczne, antykancerogenne, a do tego obniża poziom stresu i jego skutki. Jego ogólny wpływ na komórki ludzkiego ciała to pobudzanie ich do namnażania nowych, a także regeneracji starych w sposób kontrolowany, to jeden z czynników antykancerogennych.
Przy kobiecych problemach
Ostropest plamisty polecany jest przy endometriozie, a także przy zaburzeniach miesiączkowania, kiedy są one zbyt długie, normuje miesiączki i uspokaja organizm. Oprócz tego pozytywnie wpływa przy migrenach, łagodząc je, a co więcej sprawia, że stają się co raz rzadsze. Tak jak przy krwawieniu miesięcznym tak przy innych krwawieniach ostropest pozwala na szybsze gojenie się ran, a więc skraca krwawienia nie tylko miesięczne, ale również krewienia z nosa czy inne krwawienia wewnętrzne.
Detoksykacyjne
Jedną z najważniejszych właściwości ostropestu jest jego działanie detoksykacyjne, które najbardziej widać na pracy wątroby. Ostropest jest dołączany do diet osób, które cierpią na choroby wątroby jak stłuszczenie, marskość czy przy sposobach leczenia, gdzie wątroba jest narażona na ciężkie uszkodzenia, na przykład przy chemioterapii, antybiotykoterapii. Co więcej ostropest plamisty często podawany jest również osobom uzależnionym od alkoholu, gdyż ich wątroba jest narażona na śmierć.
Przy leczeniu wątroby
Ostropest zabezpiecza ściany komórkowe wątroby umożliwiając namnożeniu się nowych komórek, regeneracji starych, a także usunięciu tych zupełnie martwych, przez co wątroba jest regenerowana nawet jeżeli była w stanie trudnym do odratowania. Oprócz tego ma działanie przeciwzapalne, zatem jeżeli chorujemy na stany zapalne wątroby jak wirusowe zapalenie wątroby typu C (ale również A i B) lub istnieją już zmiany spowodowane cukrzycą, to warto sięgnąć po wyciąg z ostropestu lub leki,, w których występuje. Są to najczęściej leki specyficznie na wątrobę.
Przy nowotworze
Ze względu na swoje właściwości kancerogenne istnieją badania potwierdzające, że regularne przyjmowanie ostropestu może unormować namnażanie się komórek nowotworowych. Czasami namnażanie komórek ustępuje. Jednak co ważniejsze regularne przyjmowanie tej rośliny może uchronić nas przed różnego rodzaju nowotworami, najczęściej wymienia się w tym wypadku nowotwór płuc i wątroby.
Przy problemach żołądkowych i pracy układu pokarmowego
Ostropest plamisty nie tylko odbudowuje zniszczoną wątrobę, ale również normuję pracę układu pokarmowego. Jako jedno z jego działań, przypisuje się mu normowanie pracy woreczka żółciowego. Przywraca prawidłową produkcję kwasu żołądkowego przy chorobach niedokwasoty, a co więcej może pobudzić perystaltykę jelit, a także wchłanianie.
Stosowanie go jako dodatek do posiłków lub jako naparu może również pobudzić apetyt!
Ziołą w tabletkach ostropest plamisty 80mg 60 tabletek
Olej z ostropestu – przy problemach skórnych
Jedną z jego bardzo ważnych właściwości jest poprawianie stanu skóry. Chociaż często mówi się o jego odmładzających właściwościach, przez co w kosmetyce stosowany jest do kremów dla skóry dojrzałej i ze zmarszczkami, to maceraty z oleju mogą pomóc w tak trudnych zmianach jak łuszczyca. Olej z ostropestu z wyciągu z nasion bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E, co nie tylko uelastycznia skórę, ale także usuwa zaczerwienienia i przebarwienia, rozjaśnia, a co ważniejsze hamuje rozwój choroby łuszczycowej.
Kwasy tłuszczowe i niewielka ilość sylimaryny wpływa najkorzystniej na zmiany łuszczycowe, chroniąc przed wpływem wolnych rodników, ale też normując pracę skóry, a zapobiegając namnażaniu się chorych komórek.
Przeciwwskazania do stosowania
Najczęściej mówi się, że przeciwwskazania istnieją ze względu na brak dokładnych danych. Tak i w tym przypadku odradza się stosowanie ostropestu w trakcie trwania ciąży i laktacji, czyli karmienia piersią. Co więcej nie wskazane jest stosowanie rośliny w przypadku poważnych chorób jak zatkanie i niedrożność kanałów żółciowych. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy nie ma przeciwwskazań o stosowania ostropestu.
Jak dawkować
Podstawową dawką, której nie należy przekraczać jest: w przypadku leków dawka zalecona przez lekarza lub zapisana na ulotce, jeżeli jednak stosujemy naturalne zioła jak nasiona czy starte na proszek nasiona dawką są 2 łyżeczki ostropestu dziennie.
Nasiona
W naturalnej postaci możemy stosować ostropest na kilka sposobów: jako napar lub dodatek do dań. W przypadku naparu należy zalać gorącą wodą dwie łyżeczki startych na pył nasion i pić codziennie przez co najmniej dwa tygodnie, a najlepiej miesiąc. Możemy również dodać łyżeczkę do herbaty czy kawy, gdyż ostropest nie ma wyraźnego smaku.
Jest także dobrym dodatkiem do musli, jogurtu czy jako jedna z przypraw do mięsa. Chociaż nie zmieni to specjalnie smaku przygotowywanej potrawy, to niewątpliwie pozytywnie wpłynie na nasz organizm.
Olej
W przypadku stosowania oleju z ostropestu, stosuje się go zewnętrznie w postaci wcierki, kremu lub maceratu. Zmiany skórne należy przetrzeć cienką warstwą oleju dwa razy dziennie, lub raz dziennie namoczyć gazik olejem i zostawić na 20-30 minut, tak, aby substancje czynne mogły zadziałać na skórę i wchłonąć się.