Odtrucie alkoholowe w warunkach domowych

Odtruwanie alkoholowe to zabieg, którego celem jest możliwie najszybsze, bezpieczne i łagodne przywrócenie do stanu trzeźwości pacjenta. Jest to skuteczna metoda przerywania ciągów alkoholowych, detoksykacji organizmu po ciężkim upojeniu alkoholowym. Taka terapia może być pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu. Detoks również rekomenduje się osobom, którym doskwierają nieprzyjemne skutki dłuższego nadużywania alkoholu. Do typowych objawów u osób tkwiących w ciągach alkoholowych należą delirium, padaczka poalkoholowa, drgawki, majaczenie i inne. Detoksykacja prowadzi do zminimalizowania szkodliwych konsekwencji wywołanych przez alkoholizm, do przerwania nałogu, powrócenia do zdrowia oraz odzyskania dobrej formy fizycznej i psychicznej. Terapia ta polega na dożylnym podaniu elektrolitów, witamin oraz umiejętnie dobranych środków farmakologicznych. Zabieg mogą wykonywać tylko wykwalifikowani ratownicy.

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Detoksykacja może odbywać się w domu pacjenta, którego podstawowy stan zdrowia jest uprzednio badany. Polega to na sprawdzeniu alkomatem zawartości alkoholu w organizmie chorego, założeniu pulsoksymetru na palec, obserwowaniu saturacji oraz badaniu glukometrem (czy nie jest chory na cukrzycę i jakie środki można mu podać). Jeśli jest to możliwe, przeprowadza się krótki wywiad z pacjentem oraz jego rodziną, aby zweryfikować czy nie jest na coś uczulony i czy nie choruje przewlekle. Dzięki temu odtruwanie po alkoholu jest bezpieczne i trwa zaledwie maksymalnie dwie godziny. Stąd też nosi miano „odtrucia błyskawicznego”.  Może zdarzyć się, że zabieg odbywa się jeszcze krócej, jednak wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia fizycznego i psychicznego osoby cierpiącej na alkoholizm. Także wiek pacjenta oraz jego chęć współpracy mają istotne znaczenie.

Ratownicy medyczni podają pacjentowi kroplówkę przy ciągłym monitoringu jego stanu. Choremu aplikuje się glukozę, sól fizjologiczną, płyn wieloelektrolitowy, witaminy z grupy B (B1, B6 i B12), środki wzmacniające oraz indywidualnie dobrane leki, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Dzięki detoksowi z organizmu usuwany jest alkohol , zbędne toksyny oraz skutki metabolizmu. Odtrucie alkoholowe przede wszystkim przywraca fizyczną i psychiczną równowagę, wzmacnia organizm i eliminuje niepożądane skutki wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Zatem możemy powiedzieć, że detoks błyskawiczny nie jest typowym odwykiem, a profesjonalnym i natychmiastowym zabiegiem medycznym. Firmy medyczne oferujące pomoc w detoksykacji mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo oraz dyskrecję osobom mającym problemy alkoholowe.

Pozytywy płynące z odtrucia po alkoholu

Nagłe zaprzestanie picia alkoholu po zbyt długim jego nadużywaniu może nieść znaczne ryzyko, szczególnie dla ludzi cierpiących na schorzenia serca. Profesjonalne odtruwanie pozwala bezpiecznie i szybko przejść proces trzeźwienia oraz uniknąć niebezpiecznych powikłań. Również ma za zadanie łagodzić następstwa alkoholowego zespołu abstynencyjnego , który występuje po znacznym zmniejszeniu wypijanego alkoholu czy też po zupełnym jego odstawieniu. Czasem są to łagodniejsze objawy jak typowy kac, w gorszych przypadkach mogą pojawić się poważniejsze skutki typu bezsenność, drgawki, omamy, halucynacje czy też napady padaczkowe. Pewne jest, że dyskomfort jest na tyle duży, iż profesjonalne odtrucie alkoholowe zapewnia bezpieczeństwo pacjentom.

Ponowienie detoksykacji

Jeżeli stan podopiecznego jest na tyle zły, iż po długotrwałym nadużywaniu alkoholu jego poziom we krwi oraz toksyn jest bardzo wysoki, istnieje możliwość ponowienia detoksu w kilkunastogodzinnym odstępie czasowym. Wykwalifikowana grupa medyków decyduje czy jest to konieczne podczas pierwszego odtruwania alkoholowego.

Kluczową rolą w zatrzymaniu ciągu alkoholowego jest wsparcie psychiczne bliskich osób, odpowiednie żywienie, wypoczynek oraz własna motywacja chorego. Niejednokrotnie po podaniu kroplówki chory zasypia, by obudzić się trzeźwym i wypoczętym. Dlatego też odtruwanie alkoholowe rekomenduje się w warunkach domowych. Opieka i obecność najbliższych redukują stres oraz  pomagają w podejmowaniu rozsądnych decyzji o dalszym wychodzeniu z alkoholizmu

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.