Objawy i sposoby na bolesne ząbkowanie u dzieci
Bardzo trudnym okresem w życiu rodzica jak i małej pociechy jest bolesne ząbkowanie. U każdego niemowlęcia ząbkowanie jest kwestią bardzo indywidualnego, część dzieci przechodzi ją dość delikatnie a dla niektórych jest to prawdziwy dramat. Na szczęście są sposoby aby zmniejszyć bolesne skutki wyrzynania się ząbków u naszych pociech.
Ząbkowanie jest trudnym okresem dla dziecka, lecz też okresem zamartwiania się dla rodzica. Pojawia się wtedy cała masa pytań: Dlaczego jeszcze nie widać pierwszego ząbka? Tak strasznie płacze czy na pewno wszystko jest w porządku? W jaki sposób mogę ulżyć mojemu dziecku? Dlatego aby chociaż trochę zminimalizować rodzicielskie obawy warto poznać trochę teorii z zakresu dziecięcej stomatologii.
Pierwsze ząbki – początki i objawy ząbkowania
Jako, że ząbkowanie u każdego dziecka odbywa się nieco inaczej i w różnym czasie ciężko określić kiedy dokładnie zaczyna się ząbkowanie. Najważniejsze jest obserwowanie zachowania naszego dziecka, które nam podpowie czy wychodzą już pierwsze ząbki.
Pierwszymi objawami ząbkowania zanim jeszcze ujrzymy śnieżnobiałe mleczaki jest:
- Wkładanie do buzi rączek, gryzienie zabawek
- Bardzo intensywne ślinienie się
- Częsty płacz bez wyraźnej przyczyny
- Czerwienienie dziąseł
- Marudzenie
- Gorączkowanie
- Stan zapalny dziąseł
- Zmniejszenie apetytu
Pierwsze ząbki zazwyczaj pojawiają się około 4-6 miesiąca życia, nie jest to jednak żadna zasada a ten okres jest mocno umowny. Ząbkowanie może się pojawić zarówno we wcześniejszych jak i późniejszych miesiącach, jeżeli jednak obawiamy się czy na pewno wszystko jest w porządku – zawsze możemy zasięgnąć opinii lekarza.
W ramach ciekawostki – aby móc przewiedzieć w jakim czasie możemy spodziewać się ząbków u dziecka – warto porozmawiać z naszymi rodzicami. Ząbkowanie bardzo często jest uwarunkowane genetycznie, dlatego możemy spodziewać się pierwszych ząbków w czasie zbliżonym do naszego okresu dzieciństwa lub tatusia.
Bolesne wyrzynanie się ząbków – co na ból?
Dla dużej ilości dzieci wyrzynanie się pierwszych ząbków jest bardzo bolesne, mogą też pojawić się problemy zdrowotne, dlatego rodzić powinien być przygotowany na różne okoliczności.
Najczęstszym problemem ząbkowania u dzieci jest odczuwanie bólu, kiedy wyrzynają się pierwsze ząbki. Najpopularniejszym problemem na zminimalizowanie objawów jest podawanie schłodzonych gryzaczków dla dzieci – ukoi ból, zmniejszy obrzęk dziąseł oraz gryzienie dodatkowo pomaga przy swędzeniu dziąsełek. Ponadto możemy stosować specjalne silikonowe szczoteczki, których używanie zmniejsza swędzenia oraz masuje dziąsła.
Podczas trudniejszego przechodzenia tego okresu pediatrzy polecają również delikatne napary oraz leki ziołowe – głównie na bazie rumianku. Możemy też masować szczękę dziecka aby mu ulżyć. Jeśli nic nie pomaga warto wybrać się do apteki po specjalne preparaty przeznaczone dla ząbkujących dzieci. Zawsze możemy liczyć na pomoc farmaceuty w wyborze najlepszego środku. Apteki oferują nam najróżniejszy asortyment na wyrastanie ząbków – syropy przeciwbólowe i przeciwzapalne, żele i czopki.
Podobnie będziemy postępować w wypadku podrażnienia dziąseł, stanu zapalnego oraz gorączki. Jeżeli objawy zaczynają nas martwić lub pojawi się gorączka przekraczająca 38 stopni należy ją zbić, warto też porozmawiać o tym z pediatrą, który w razie konieczności przepisze odpowiednie leki.
Podczas ząbkowania u dziecka może pojawić się również bardzo duży ślinotok. Nadmiar śliny wyciekamy ręczniczkiem lub śliniaczkiem, jeśli jednak niemowlę ślini się bardzo intensywnie warto pamiętać o natłuszczaniu tych miejsc kremem. Jest to ważne aby zapobiec wysuszaniu się skóry oraz problemom skórnym.
Szczotkowanie i pierwsza wizyta u dentysty
O higienę zębów naszego dziecka powinniśmy dbać już od pojawienia się pierwszego ząbka. Na początku możemy myć ząbki jedynie zwilżoną szczoteczka, ważne jednak aby była miękka i dopasowana dla młodszych dzieci.
Z czasem powinniśmy wyposażyć się w pastę do zębów dla dzieci. Warto przyzwyczajać malucha do szczotkowania zębów i dbania o ich czystość.
Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć kiedy maluch będzie już posiadał przynajmniej większość zębów mlecznych, chyba, że coś wzbudzi naszą obawę i będziemy potrzebować konsultacji ze stomatologiem. Nie powinno się zwlekać z pierwszą wizytą u stomatologa do momentu aż dziecko zaczną boleć zęby.
Przede wszystkim dlatego, że warto skontrolować czy ma odpowiedni zgryw i ząbki rozwinęły się prawidło. Jednak jest też drugi powód – jeśli zabierzemy dziecko po raz pierwszy do dentysty, kiedy bolą go już zęby może zacząć bać się dentysty. Dlatego warto zabierać dziecko do stomatologa od najmłodszych lat, nie tylko aby mieć pewność, że zęby rozwijają się prawidłowo, ale również dlatego aby przekonało się, że dentysta nie jest niczym złym i strasznym.
Bardzo ważne jest też wybrać placówkę przyjazną i miłą dla dziecka, szczególnie podczas pierwszych wizyt, ponieważ złe doświadczenia z tego okresu mogą ciągnąć się za nim całe życie.
Artykuły dla ząbkujących dzieci
Ząbkowanie w liczbach
Jak już wcześniej wspominaliśmy ząbkowanie jest kwestią bardzo indywidualną i może przebiegać u każdego dziecka inaczej. Pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej około 3-4 miesiąca, jednak u niektórych dzieci mogą pojawić się nawet w 5-7 miesiącu. U wcześniaków ząbki najczęściej wychodzą zdecydowanie wcześniej niż u innych dzieci. W wieku 3 lat dziecko powinno już mieć śnieżnobiały uśmiech pełen mleczaków.
Czasami, chociaż bardzo rzadko dzieci mogą urodzić się już z pierwszym ząbkiem lub dwoma. Najczęściej pierwszymi ząbkami są dolne siekacze, chociaż to również jest kwestią indywidualną i czasami najpierw wyrastają górne ząbki. Jako ostatnie oczywiście pojawiają się trzonowce na samym końcu szczęki. Kiedy wyrosną już naszemu dziecku trzonowce jest to idealny moment na wizytę u stomatologa i kontrolę czy dziecko ma prawidłowy zgryz. Wcześniej możemy monitorować samemu stan ząbków naszej pociechy.