Objawy Bólu wątroby – Jak ją leczyć?

Gdyby odczuwamy ból wątroby  – w jej wnętrzu toczy się stan zapalny. Ale taka diagnoza jest raczej niejednoznaczna. Skąd bowiem mamy mieć pewność co jej dolega – marskość albo wirusowe zapalenie wątroby? Zobacz co może oznaczać boląca wątroba i wypróbuj domowe sposoby na ból wątroby.

Wątroba ma do spełnienia wiele zadań:

  • Produkuje żółć, która bierze udział w trawieniu tłuszczów, białek i węglowodanów
  • Produkuje heparynę odpowiadającą za krzepliwość krwi
  • Wytwarza białka odpornościowe
  • Przechowuje witaminy A, D, B12 i żelazo
  • Gromadzi zapasy glikogenu na wypadek spadku energii
  • Neutralizuje szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny

Lek wspomagający pracę wątroby

To pokazuje, że ból wątroby nie jest łatwy do zdiagnozowania. Co najczęściej wywołuje ból wątroby? Przede wszystkim przejedzenie, które zmusza wątrobę do intensywnej pracy. Trawienie tłuszczu jest dla niej nie lada obciążeniem. Podobnie działa na nią alkohol, który pozostawia wątrobie do rozkładu etanol – szkodliwy związek toksyczny. Co prawda boląca wątroba jest spowodowana tylko jej powiększeniem, ponieważ sama jest nieunerwiona, ale i tak potrafi dać się we znaki. Ból pod prawymi żebrami po obfitym posiłku i alkoholu zredukują tabletki na wątrobę, np. Essentix, które zawierają składniki wspomagające trawienie i oczyszczanie narządu z toksyn. Do tego działają osłaniająco i wspierająco na cały układ trawienny. Dlatego biorąc tabletkę na wątrobę pozbywamy się także kilku innych dolegliwości: wzdęć, mdłości, biegunki lub zaparć i nieprzyjemnego uczucia pełności.

Objawy bólu wątroby

Gdy nasza wątroba nie daje nam spokoju, przyjrzyjmy się czy nie doszło do zapalenia wirusowego lub marskości. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • Osłabienie, zmęczenie
  • Stan podgorączkowy
  • Utrata apetytu
  • Czerwone plamki na tułowiu
  • Zażółcenie skóry i białek oczu

Możemy także doświadczyć dolegliwości takiej jak atak kolki żółciowej. Wtedy doskwierać nam będzie ostry, kłujący ból w nadbrzuszu, nudności i dreszcze. We wszystkich tych wypadkach należy udać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować objawy i dobrać odpowiednie leczenie. Boląca wątroba może być niebezpieczna, a jej trwałe uszkodzenie będzie bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Jak leczyć wątrobę

Nagły ból wątroby atakujący podczas spotkania rodzinnego wymaga od nas na pewno chwili odpoczynku. Odstąpmy od stołu i powstrzymajmy się od jedzenia. Dobrym pomysłem jest rozgrzanie bolącej wątroby, aby poprawić jej trawienie i złagodzić nieco ból. Masujmy delikatnie brzuch do ustąpienia objawów. Zamiast popijać napoje lub alkohol spróbuj zaparzyć zioła, np. ziele dziurawca.

Na ból wątroby dobrze działa także mięta, jałowiec, kminek. Zażyj lek na wątrobę z mniszkiem lekarskim lub karczochem, które ułatwiają trawienie. W karczochu znajduje się cynareina, która przyspiesza odtruwanie organizmu i regeneruje komórki wątrobowe.

Jeżeli ból wątroby powtarza się, a my przyjmujemy dużo leków na różne schorzenia powinniśmy pomyśleć nad profilaktycznym przyjmowaniem leków na wątrobę, np. Proliver. W ten sposób ustrzeżemy się przed przykrymi dolegliwościami przy jedzeniu.

Pierwszym krokiem do zdrowej wątroby jest odpowiednia dieta, która odciąży narząd. Zabronione jest spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu, który zawsze jest dużym problemem dla chorej wątroby. Dieta powinna być różnorodna, odżywcza, ale przy tym pozbawiona ostrych przypraw i nietłusta. Unikaj produktów, które mogą wywołać wzdęcia. Dieta na wątrobę ma za zadanie zmniejszyć wydzielanie żółci oraz obniżyć cholesterol. Wskazane są warzywa, owoce, ryby i chude mięsa gotowane na parze lub pieczone.

Nie zapominajmy także o sposobie jedzenia – spożywajmy kilka małych posiłków dziennie o w miarę stałych porach. Aby wspomóc pracę wątroby przyjmujmy suplementy diety, np. DoppelHerz Aktiv na wątrobę. Działanie wątroby można porównać do filtru, dlatego od jej sprawnego funkcjonowania zależy zdrowie całego organizmu. Doskonale wiedzą o tym osoby z uszkodzeniami wątroby, które zmagają się z różnymi dolegliwościami wywołanymi zwiększeniem szkodliwych substancji w organizmie. To co jemy i zażywamy ma istotny wpływ na kondycję wątroby, dlatego naszym zadaniem jest jej jak najbardziej ulżyć. Pocieszający jest fakt, że komórki wątrobowe mają dużą zdolność do regeneracji, dlatego zażywanie suplementów diety może przynieść znaczną poprawę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.