Nieżyt żołądka – po czym go rozpoznać i jak przeciwdziałać
Nieżyt żołądka to współcześnie jedna z najczęstszych chorób, można wręcz ją zaliczać do chorób cywilizacyjnych. Wszystko prawdopodobnie ze względu na współczesną dietę oraz tryb życia, który nie sprzyja delikatnej śluzówce naszego żołądka i układowi pokarmowemu. Co gorsza jest to choroba dosyć trudna do wykrycia a jej skutki są bardzo nieprzyjemne niejednokrotnie prowadzące do takich powikłań jak nowotwór śluzówki. Dzisiaj dowiemy się więc po czym rozpoznać nieżyt żołądka, kiedy udać się do lekarza oraz w jaki sposób zapobiegać chorobie oraz jej nawrotom.
Czym jest nieżyt żołądka
Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie śluzówki przewodu pokarmowego, może powodować objawy nie tylko żołądkowe jak nudności czy wymioty, ale może również powodować zgagę, brzydki oddech, a nawet problemy gastryczne jak rozwolnienia. Nieżyt żołądka stosowany jest jednak do całego szeregu chorób, które są ściśle ze sobą powiązane i należą do różnych form zapalenia żołądka, ścian śluzowych oraz wszelkich tkanek w okolicy przewodu pokarmowego. Medyczna nazwa nieżytu żołądka to zapalenie błony śluzowej żołądka, jej przyczyny mogą być szeroko rozumiane, a w związku z tym również leczenie jest wysoce skomplikowane.
Uważaj! Niebezpieczne substancje
Uważaj na substancje drażniące, które mogą powodować wzmożenie problemów gastrycznych u osób z nieżytem oraz u tych, którzy go przechodzili.
Po czym rozpoznać nieżyt – objawy
W zależności od formy nieżytu wyróżniany jest różny okres pojawiania się objawów. Sam nieżyt dzieli się na ostry, czyli taki, kiedy objawy są wyjątkowym utrapienie, dodatkowo są bardzo silne, ale trwają stosunkowo krótko. Drugą formą jest nieżyt żołądka przewlekły czyli taki, który regularnie się objawia w sposób stosunkowo łagodny, jednak utrudniający funkcjonowanie jednostki, a do tego na objawy nie działają konwencjonalne metody leczenia domowego i stan przeciągać się może nawet latami. Do typowych objawów sugerujących nieżyt żołądka a zatem jak najszybszą wizytę u lekarza powinny nas skłonić:
-
nagły i nieuzasadniony spadek masy ciała
-
uczucie nudności niekoniecznie z wymiotami
-
wymioty
-
biegunki i rozwolnienia
-
brak apetytu a nawet wstręt do pokarmów
-
wzdęcia
-
szybkie uczucie sytości nawet przy niedużych posiłkach
Najczęstsze przyczyny nieżytu żołądka
Przyczyn nieżytu żołądka jest wiele, a zatem ich przyczyny są różne, mogą być spowodowane mechanicznym uszkodzeniem, a mogą być wywoływane przez tak potencjalnie błahe przyczyny jak stres. Do licznych zachowań powodujących zapalenie ścian śluzowych żołądka zalicza się:
- stres
- nadmierne spożywanie alkoholu
- palenie nikotyny
Oraz urazy pozostałe:
- naruszenie ścian śluzowych żołądka przy operacjach
- długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych
- choroby autoimmunologiczne
- refluks przełykowy
- rekonstrukcja przewodu pokarmowego
Co bezpośrednio może powodować nieżyt
Mimo wielu przyczyn odpowiedzialnych za nieżyt żołądka medycyna wyróżnia jednak główny powód wszelkich zapaleń błon śluzowych przewodu pokarmowego, są nimi Helicobacter Pylori. Bakteria ta jest niezwykle rozpowszechniona i póki nasze ściany żołądka i błony śluzowe nie są uszkodzone o tyle nie jesteśmy narażeni na działanie tej bakterii. Szacuje się, że aż 70% społeczeństwa ludzkiego jest nosicielem tej bakterii, a co za tym idzie zarażenie się nią jest niezwykle łatwe. Wykrywa się ją podczas tradycyjnych badań na nieżyt żołądka jak gastroskopia czy endoskopia, zatem naturalnym jest, że podczas wszelkich badań potwierdzających stan zapalny od razu pobiera się wymaz aby upewnić się czy potrzebne jest dodatkowe leczenie.
Ranigast Max 20 tabl powlekanych
Diagnostyka nieżytu
Nieżyt rozpoznaje się na podstawie licznych badań oraz przede wszystkim wywiadu lekarskiego. Aby określić, czy występujące schorzenie nie jest reakcją na jeden z przyjmowanych leków oraz czy jest na tyle poważny aby wymagał tak nieprzyjemnych badań jak gastroskopia konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, w którym lekarz musi uzyskać takie informacje jak: okres trwania problemów gastrycznych, stopień nasilenia problemów, przyjmowane w tym czasie leki, ewentualne stosowanie używek oraz częstotliwości ich stosowania (mowa tu zarówno o alkoholu, narkotykach czy zwykłych papierosach), pokarmów oraz charakteru diety jaką stosujemy, chorób na które cierpieliśmy i cierpimy, zwłaszcza gdy mowa o chorobie wrzodziejącej oraz ewentualnych chorobach w rodzinie na tym tle. Na podstawie sporządzonego wywiadu lekarz określa czy mowa tutaj o stanie zapalnym błon śluzowych i zleca badania potwierdzające tezę, a są to:
- gastroskopia
- morfologia
- badanie moczu
- endoskopię
- test na obecność bakterii Helicobacter Pylori
- EKG oraz RTG
- badanie kału
Pamiętaj! Nieżyt a wizyta u lekarza
Nieżyt jest niebezpieczną chorobą, której nieleczenie może spowodować liczne powikłania, dlatego z podejrzeniem nieżytu należy udać się do lekarza jak najszybciej po skierowanie do gastrologa.
Sposoby leczenia nieżytu żołądka
Leczenie jest niezwykle różne w zależności od tego co jest powodem naszego nieżytu żołądka. Jeżeli są nimi leki, używki czy ostre posiłki lub inne czynniki, które są możliwe do wykluczenia konieczne jest więc ich usunięcie z życia, aby zapobiec nawrotom choroby. Jeżeli z kolei powodem są bakterie konieczne jest leczenie antybiotykiem, aby się ich pozbyć oraz późniejsze kontrole czy udało się pozbyć przyczyny. Kolejnym sposobem przy chorobach autoimmunologicznych konieczna jest suplementacja diety witaminą B12, a w skrajnych wypadkach bywa konieczne wycięcie fragmentu lub nawet całego żołądka. Nie jest to jednak powód do obawy, gdyż żołądek z powrotem się rozciągnie! Leczenie jak widać jest niezwykle zależne od typu choroby na którą cierpimy, dlatego konieczne jest odwiedzenie specjalisty w przypadku podejrzenia nieżytu żołądka.
Profilaktyka – jak zapobiegać nawrotom i samej chorobie
W przypadku gdy powodem są bakterie czy czynniki mechaniczne możliwe jest przeciwdziałanie nawrotom choroby. Niestety nie jest to możliwe, jeżeli cierpimy na nieżyt żołądka spowodowany czynnikami autoimmunologicznymi. Jeżeli jednak z innych powodów chorujemy warto na dłuższy okres zmienić dietę lub na stałe, powinna być ona łagodna bez drażniących substancji jak chili, cebula, czosnek, a zwłaszcza imbir. Przygotowywane potrawy nie powinny być tłuste, a raczej delikatne oraz łatwostrawne, aby w żołądku nie pojawiało się więcej enzymów trawiennych, które mogą powtórnie naruszyć ściany żołądka. Oprócz tego warto porzucić używki takie jak papierosy oraz ograniczyć do minimum alkohol oraz przede wszystkim nie stresować się za bardzo!