Nietrzymanie moczu u mężczyzn
Problem nietrzymania moczu u mężczyzn jest dużo rzadszy niż u kobiet. Dzieje się tak ponieważ mężczyźni mają znacznie sprawniejsze mechanizmy zapobiegające gubieniu moczu. Jednak zdarza się, że ta przypadłość dotyka i brzydszą płeć. Dlaczego tak się dzieje? Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn? Na te i wiele innych pytań odpowie nasz artykuł.
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu jest dość powszechnym problemem zdrowotnym. Światowa Organizacja zdrowia określiła nietrzymanie moczu jako mimowolne, bezwiedne gubienie moczu zgłaszane przez chorego. Można dodać, że stanowi to problem higieniczny, estetyczny i społeczny. Dochodzi do niego w trakcie napięcia mięśni brzucha, w czasie wysiłku, śmiechu lub kaszlu, a w poważniejszych postaciach również w nocy i czasie spoczynku.
U mężczyzn występuje nawet 5krotnie rzadziej niż u kobiet. Zazwyczaj gubienie moczu u mężczyzn jest następstwem zabiegów chirurgicznych. Bywa jednak, że niektórzy chorzy z przerostem prostaty traktują kropelkowy wyciek (przy przepełnionym pęcherzu) jako nietrzymanie moczu. Gubienie moczu występuje także u chorych, gdy na skutek różnych chorób dochodzi do patologii unerwienia pęcherza moczowego, oraz w przypadku wad narządów moczowych i mechanicznego uszkodzenia cewki i zwieracza.
Przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn
U mężczyzn najczęściej przyczyną nietrzymania moczu jest:
- Nadaktywność mięśnia ściskającego pęcherz moczowy. Powoduje on uczucie potrzeby oddania moczu. Taka nadreaktywność, pojawia się zazwyczaj, gdy na drodze odpływu moczu znajduje się jakaś przeszkoda, najczęściej jest to powiększony gruczoł krokowy
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia. Pojawia się na skutek przewlekłej obecności przeszkody w odpływie moczu.
- Nietrzymanie moczu po zabiegach. Zazwyczaj zdarza się po operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego;
- Neurogenna dysfunkcja dolnych dróg moczowych. Obserwujemy tu nieprawidłową kontrolę nerwową działania pęcherza i mięśni biorących udział w wydalaniu moczu. Występuje u osób cierpiących na niektóre choroby neurologiczne, np.: Parkinsona.
Diagnostyka nietrzymania moczu u mężczyzn
Diagnostyka obejmuje:
- dokładny wywiad medyczny,
- dokładne badanie kliniczne,
- badanie ogólne moczu,
- określenie poziom PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego,
- badanie USG układu moczowego,
- badania urodynamiczne.
Największy wybór pieluchomajtek
Leczenie
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn skupia się na usunięciu przyczyn symptomów- czyli na leczeniu łagodnego rozrostu prostaty, korekcie patologii budowy anatomicznej lub leczeniu neurologicznym. Najważniejsze jest, zapewnienie pacjentowi odpowiednie leczenia zachowawczego do czasu uzyskania efektów terapii a farmakologicznej lub do momentu wykonania zabiegu operacyjnego.
W leczeniu gubienia moczu stosuje się:
- Zacisk Cunninghama – jest to nieinwazyjne urządzenie, używane przez pacjenta w czasie, gdy nie chce oddawać moczu;
- Cewniki założone na stałe. Można powiedzieć, że cewnik to rodzaj worka z rurką. Zakłada go lekarz bezpośrednio do cewki moczowej. Worek pełni rolę mobilnego magazynu moczu. Niestety cewniki zwiększają ryzyko zakażeń infekcji bakteryjnych i muszą być systematycznie zmieniane;
- Cewnik typu prezerwatywa – ta metoda uważana jest za najskuteczniejszą formę zachowawczego leczenia nietrzymania moczu;
- zbiornik McGuire’a na mocz – jest to rodzaj woreczka przyczepianego do pasa pacjenta. Rekomendowany jest chorym z umiarkowanym nietrzymaniem moczu;
- Środki wchłaniające. Najczęściej stosowane są przez kobiety, dlatego mężczyźni mają awersję i podchodzą z duża rezerwą do tej metody. Mowa tu o różnego rodzaju wkładkach czy podpaskach ale również pieluchomajtkach. Wszystkie te rzeczy stosowane są w celu ochrony bielizny przed ubrudzeniem oraz w celu pochłonięcia nieprzyjemnego zapachu.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn, mimo, że występuje znacznie rzadziej niż u kobiet, wcale nie jest mniej problematyczne. Nie tylko zaniża komfort życia, ale też może destabilizować poczucie własnej wartości i samooceny chorego, izolować go od społeczeństwa, powodować stany depresyjne wymagające specjalistycznej porady lekarskiej. Nietrzymanie moczu stanowi więc dużo poważniejszy problem niż mogłoby się wdawać na pierwszy rzut oka.