Nieświeży oddech w Ameryce zalicza się nawet do listy chorób, ma swój numer, a lekarze nie lekceważą go. Wszystko dlatego, że brzydki zapach z ust może świadczyć nie tyle o wymyślnym daniu z czosnku i cebuli, a o poważnych schorzeniach, dlatego zanim postanowimy zaleczyć nasz nieświeży oddech domowymi sposobami warto udać się do konkretnych lekarzy.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Przyczyn nieświeżego oddechu jest bardzo wiele. Często jest to po prostu wina posiłku i złej higieny jamy ustnej, ale niestety może też wskazywać na poważniejsze choroby!
Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Aby być pewnym, że nasz oddech nie jest spowodowany zwykłym zaniedbaniem warto upewnić się, że poprawnie dbamy o stan naszych zębów, dziąseł i języka. W tym celu warto myć zęby po każdym posiłku, a także najlepiej używać nici dentystycznej, aby wyczyścić przestrzenie między zębami. Oprócz tego warto stosować płyny do płukania ust i zębów w sytuacjach gdy czujemy, że potrzeba nam odświeżenia. Nie należy jednak zapominać o języku! Zbierają się na nim nie tyle resztki naszego posiłku, ale bakterie. Jeśli więc widzimy biały osad na całej jego długości warto wymyć też język, najlepiej specjalną szczoteczką do tego lub zwykłą szczoteczką do zębów z gumowym wierzchem.
Problemy dentystyczne
Oczywistym jest, że chore zęby mogą wydzielać przykry zapach, dlatego warto udać się do specjalisty, który zbada stan naszego uzębienia. Wszelkiego rodzaju ubytki w zębach czy choroby dziąseł mogą powodować bardzo nieprzyjemny odór, a do tego zostawiać nieprzyjemny posmak. Oprócz stanu naszych zębów warto upewnić się czy wszelkiego rodzaju protezy lub korony są dobrze ulokowane i nie mają zbyt porowatej powierzchni, na której najchętniej osiadają bakterie i tworzy się kamień nazębny.
Problemy żołądkowe
To stosunkowo najrzadsza dolegliwość powodująca nieprzyjemny zapach z ust, ponieważ związana jest z chorobami przewlekłymi lub wrodzonymi. Zaliczamy do nich: owrzodzenie żołądka, problemy z właściwym wchłanianiem, zwężenia przełyku, a także refluks i uchyłek. Oprócz przypadku owrzodzenia żołądka, w którym powodem przykrego zapachu są wrzody, to przy uchyłku spożywane jedzenie zalega w zagłębieniu przełyku gdzie nie docierają sole trawienne, a więc złogi mogą powoli gnić. Tego typu schorzenia należy leczyć u specjalistów!
Problemy laryngologiczne
Bardzo częstą przyczyną przykrego zapachu z ust mogą być problemy z zatokami, migdałkami lub spowodowane alergiami czyli w skrócie problemy laryngologiczne. Kiedy chorujemy na nasze migdałki czy zatoki, na przykład występują stany zapalne, to przez nasze gardło spływają nieprzyjemnie pachnące wydzieliny, które mogą powodować brzydki zapach wydobywający się z naszych ust. Tak samo jest w przypadku chorób nieżytowych nosa spowodowanych alergiami. Co gorsza przy zapaleniu migdałków mogą tworzyć się specyficzne zakłębienia, w których tak jak przy uchyłku pokarmowych będą odkładać się złogi pokarmów i niestety są one źródłem odoru.
Problemy oddechowe
Chociaż w pierwszej chwili nie przychodzi nam to do głowy, źródłem nieprzyjemnego zapachu wcale nie muszą być nasze posiłki, resztki pokarmowe, ale wręcz przeciwnie – grzybice. Grzybica układu oddechowego czy gruźlica mogą powodować ów nieprzyjemny smród. Jednak co ciekawsze do takich problemów oddechowych możemy też zaliczyć jedzenie cebuli czy czosnku, z których olejki eteryczne po zjedzeniu przedostają się z krwią do płuc, a stamtąd ulatniają z naszym oddechem zarówno przez nos jak i przez usta! Może to być przyczyną wielogodzinnego bardzo przykrego zapachu z ust, na który nie pomoże żaden środek odświeżający.
Listerine stay white ochronny płyn do płukania ust 500ml
Ślina a brzydki zapach z ust
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ślina nie tylko nawilża naszą jamę ustną, nadtrawia pewne składniki naszych pokarmów, ale co najważniejsze dezynfekuje i oczyszcza właśnie wnętrze naszych ust aż po gardło! Z tego powodu problemy z produkcją za małej ilości śliny mogą wzmagać brzydki zapach z ust, kiedy to wnętrze nie jest prawidłowo oczyszczane w naturalny sposób. Dzieje się tak kiedy nasze ślinianki chorują lub przez przyjmowanie leków na przykład na nadciśnienie tętnicze. W takich przypadkach możemy wspomagać się częstym popijaniem i płukaniem ust najzwyklejszą wodą, lub ziołami. Wszelkiego rodzaju zioła jak rumianek można bezpiecznie popijać w niedużych ilościach, aby zabić brzydki zapach. Oprócz tego można stosować szałwię, jednak lepiej wypluć napar z niej po przepłukaniu ust, gdyż łatwo o przedawkowanie!
Codzienna higiena jamy ustnej
Jeśli nie cierpimy na żadną z tych chorób warto zadbać o prawidłową higienę naszych ust i zębów. Powinniśmy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej chociaż raz dziennie, a także warto wspomagać się płynami do ust, które zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i namnażaniu bakterii na języku. Warto również dokładnie oglądać zęby i dziąsła, aby jak najszybciej zauważyć niebezpieczne zmiany. Jeżeli przy szczotkowaniu natkniemy się na krew należy zgłosić się do dentysty.
Leczenie
Jeżeli nasz brzydki zapach z ust spowodowany jest chorobami wyżej wymienionymi jedynym sposobem leczenia jest udanie się do specjalisty, który zajmie się naszymi schorzeniami. Wyleczenie ich prawdopodobnie będzie skutkować wyleczeniem skutków jakim jest nieprzyjemny zapach. Oprócz tego można stosować pastylki na nieświeży oddech lub gumy do żucia bez cukru czy cukierki eukaliptusowe.