Niedobór witaminy K
Witamina K to rozpuszczalna w tłuszczach substancja o kluczowej roli w procesie krzepnięcia krwi. Z tej funkcji znamy ją wszyscy, ale witamina K to coś jeszcze – to mocne kości, zdrowe serce i silny organizm. Mimo tych licznych zalet o witaminie K nie wspomina się często w kontekście zdrowia i urody, dlatego dziś o tym czym jest niedobór witaminy K i jak go rozpoznać.
Witamina K jest absolutnie niezbędna dla zdrowych kości, zapobiega chorobom serca i wspiera procesy fizjologiczne. Jest ważnym dodatkiem do witaminy D, która buduje tkankę kostną. Badania naukowe potwierdzają, że gdy brakuje witaminy K, brakuje także witaminy D, bo oba składniki są ze sobą nierozerwalnie związane. Odpowiedni poziom witaminy K nie tylko pomaga utrzymać odpowiednią krzepliwość krwi, ale chroni także przed innymi problemami zdrowotnymi.
Zacznijmy od tego, że witamina K występuje w 3-ech postaciach: K1, K2 i K3.
Witamina K1 występuje w roślinach, zwłaszcza zielonych warzywach. To dzięki niej nasza krew krzepnie w odpowiednim stopniu.
Witamina K2 pochodzi z bakterii, które wyściełają twój układ oddechowy. Trafia do ścian naczyń krwionośnych, kości i wszystkich tkanek twojego ciała. Ta postać witaminy K jest szczególnie polecana, bo jest naturalna i zupełnie nietoksyczna. Produkuje ją ludzki organizm i wydziela sfermentowana żywność. To najkorzystniejsza forma witaminy K polecana do spożywania i suplementacji. Jej największe ilości znajdziesz w sfermentowanej soi – typowego składnika kuchni azjatyckiej. Naturalną witaminę K2 znajdziesz w suplemencie Now Foods.
Witamina K3 to syntetyczna forma witaminy K, która jest najmniej polecana, ale przy niedoborach nie koniecznie taka zła jakby się wydawało. Problem polega na tym, że istnieją dowody na to, że może być toksyczna, dlatego obecnie coraz częściej się z niej rezygnuje na rzecz naturalnej witaminy K.
Może wydawać się nam, że witaminy nie są tak ważnym składnikiem diety, ale gdy już je utracimy zaczynamy dostrzegać ich wagę. Skutki niedoboru witaminy K mogą być naprawdę poważne: od osteoporozy, przez żylaki po zapalenie płuc. Spektrum jest naprawdę szerokie i chyba jedno z największych gdyby porównywać je z innymi witaminami. Przyjrzyjmy się więc funkcjom witaminy K w organizmie człowieka.
Funkcje witaminy K
Witamina K sprzyja twojemu sercu, bo zapobiega twardnieniu tętnic charakterystycznemu dla chorób wieńcowych i niewydolności sercowej. Witamina K utrzymuje wapń z dala od tętnic i tkanek, gdzie mógłby wywołać wspomnianą chorobę wieńcową. Aby wspierać układ krwionośny należy przyjmować odpowiednie dawki witaminy K i D, które pomoże ustalić dla ciebie twój lekarz. Witamina K z powodzeniem działa także na skórę, dlatego jeśli masz problem z widocznymi naczynkami stosuj preparaty jak Pharmaceris N z witaminą K uszczelniające naczynia i redukujące pajączki.
Witamina K zapobiega osteoporozie
Witamina K2 pomaga zapobiegać osteoporozie, a bezwzględnie najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych kości to dużo ruchu i dieta bogata nie w mleko, ale w: kapustę, sałatę, jarmuż, brokuły, brukselki, szpinak, owoce. Źródła witaminy K to przede wszystkim zielone rośliny. Ilość witaminy K jaką w nich znajdziemy jest proporcjonalna do zawartości zielonego barwnika – chlorofilu. Im więcej chlorofilu, tym więcej witaminy K w danym jedzeniu. Witamina K jest w stanie poprawić gęstość kości, ponieważ wychwytuje wapń i inne minerały kierując je do wnętrza tkanki. Składnik zapobiega urazom kości, zaś niedobór witaminy K zwiększa ryzyko osteoporozy, ale nie martw się, jeśli już zachorowałeś, ponieważ witamina K sprawdzi się także w regeneracji osłabionych kości. Pod tym względem przoduje witamina K2, bo ona wywiera najbardziej aktywne działanie na nasz organizm.
Aby nieco zarysować ciekawe zdania na temat wapnia i witaminy K w budowie naszych kości, niedawno dokonano odkrycia, że spożywanie wapnia z mleka i przetworów mlecznych naraża nas na osteoporozę. Rozwiązanie zagadki może leżeć właśnie po stronie witaminy K, którą spożywają krowy dające mleko. Jeśli żywi się roślinami bogatymi w chlorofil, nasze mleko będzie prawdopodobnie lepiej przyswajalnym źródłem wapnia. W ten sposób ustrzeżesz się przed niedoborem wapnia i jego złym wykorzystaniem.
Niedobór witaminy K może zwiększać ryzyko zachorowalności na raka – takiego odkrycia dokonali lekarze badający pacjentów na onkologii. Dodatkowe dawki witaminy K przyniosły ulgę w raku płuc, wątroby i białaczce. Ma to związek z wpływem witaminy K na krzepliwość krwi i być może jej związkiem z produkcją szpiku kostnego. Zwiększone dawki witaminy K chronią także przed rakiem prostaty, co zostało potwierdzone wynikami wieloletnich badań nad tym zagadnieniem.
Suplement diety dla niemowląt z witaminą K
Czym grozi niedobór witaminy K
Witamina K posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dlatego jej niedostatek zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju infekcji zarówno bakteryjnej jak i grzybiczej. Niedobór witaminy K może przyczyniać się do choroby Alzheimera, ponieważ substancja posiada właściwości antyoksydacyjne. Witamina poprawia także odpowiedź organizmu na insulinę, co zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.
Aby zwiększyć przyswajalność witaminy K warto przyjmować ją z posiłkiem, w obecności tłuszczów, w których się rozpuszcza. Do obiadu dodawajmy zielone warzywa – to chyba najłatwiejszy ze sposobów dostarczenia jej sobie w naturalny sposób. Nie zapominajmy mimo to o fermentowanej żywności jak wspomniana wcześniej soja. To ona potrafi najlepiej uzupełnić poziom witaminy K w organizmie. Nie bez powodu mówi się o antynowotworowych właściwościach soi. Suplementy diety z witaminą K2 nie są szkodliwe ani toksyczne, więc można je bezpiecznie przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza Lubna opakowaniu.
Kto (nie)powinien przyjmować witaminę K
Witamina K jest zalecana dla wszystkich osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób przewijających się w tym artykule. Dlatego jeśli w twojej rodzinie występowała osteoporoza, rak, choroba serca itd., to powinieneś zadbać o dostarczenie sobie większej ilości witaminy K. Możesz zacząć przyjmować także suplementy diety z witaminą K. Nad suplementacją powinny zastanowić się także osoby chorujące na złe wchłanianie, ale w ich przypadku lepiej sprawdzą się preparaty multiwitaminowe, np. Doppelherz Aktiv A-Z, bo uzupełnia wszystkie niedobory a dodatkowo ma opóźnione uwalnianie gwarantujące większą przyswajalność składników aktywnych. Po drugiej stronie znajdują się osoby, które nie powinny przyjmować witaminy K, a na pewno skonsultować to wcześniej ze swoim lekarzem: pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe i ze skłonnością do krzepnięcia krwi.