Niedobór witaminy E
Witamina E jest zaliczana do grupy związków o podobnym sposobie działania. Należą do nich związki alfa, beta i gamma, które odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Związki te działają jak antyutleniacze, które zapobiegają utracie wielonasyconych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. Pośrednio wpływają więc na zachowanie zdrowia i urody. Dowiedziono, że wysoki poziom witaminy E chroni przed zaburzeniami systemu krążenia krwi i wpływa odmładzająco na skórę. Witaminy E pozwala spowolnić proces starzenia się organizmu. Działa jako naturalny środek moczopędny i pomaga utrzymać w dobrej kondycji skórę. Witamina E pomaga również zapobiegać nowotworom, chorobom układu krążenia, zaćmie i przyspiesza gojenie ran. I choć poszukuje się dodatkowych właściwości witaminy E, które mogłyby zadziałać w przypadku poważnych chorób jak rak czy Alzheimer, wystarczających dowodów jeszcze brak. Niedobór witaminy E jest rzadki, ale nadal spotykany. Zobacz co może on oznaczać i jak nadrobić ewentualne straty witaminowe.
Skąd niedobory witaminy E
Niedobór witaminy E w diecie jest powszechnie spotykany w krajach rozwijających się. Niedobór u osób dorosłych w krajach rozwiniętych jest rzadkością, ale jeśli już się pojawi, ma zazwyczaj związek ze złym wchłanianiem tłuszczów. Objawem niedoboru witaminy E jest niedokrwistość, ponieważ witamina E rozpuszcza się w tłuszczach a ich niski poziom wskazuje na prawdopodobieństwo takiego niedoboru. Przyczyną może być zespół złego wchłaniania lub problem z trawieniem tłuszczów, co będzie się objawiać tłustymi stolcami. Niedobór witaminy E powoduje także inne, bardzo poważne zaburzenia na tle naurologicznym. Deficyt wpływa na szybsze zużywanie neuronów mózgowych, które stają się kruche i słabe. Stąd swój początek wzięła próba leczenia czy raczej zapobiegania chorobom związanych z obumieraniem komórek nerwowych, szczególnie chorobie Alzheimera. Pomimo, że witamina E wpływa ochraniająco na komórki nerwowe, to nie zauważono, by jej zwiększone dawki wpływały znacząco na poprawę stanu osób chorych.
Inne przyczyny deficytu witaminy E w diecie to:
- Uboga, nieróżnorodna dieta
- Złe wchłanianie tłuszczów w przebiegu chorej wątroby i dróg żółciowych, zapalenia trzustki, zespołu krótkiego jelita, celiakii, mukowiscydozy.
- Bardzo rzadką przyczyną złego wchłaniania witaminy E jest wadliwy metabolizm wątroby
Objawy niedoboru witaminy E
Niski poziom witaminy E we krwi nie zwiastuje konkretnych symptomów choroby, a wiąże się raczej z deficytami neurologicznymi. U noworodków możemy zauważyć postępującą neuropatię i retinopatię. Dzieci rodzą się przedwcześnie i mają osłabioną pracę mięśni, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy E w ciele przyszłej mamy. Planując ciążę zacznij przyjmować preparaty z witaminą E, najlepiej tą z naturalnego źródła. Jeżeli dziecko urodzi się z niską masą, to bardzo prawdopodobne, że ma niedobór witaminy E w organizmie. Upewnij się o tym po rozmowie z lekarzem i zastosuj suplement diety dla niemowląt, np. witaminę E w kroplach. U osób dorosłych z zaburzeniami wchłaniania niedobór witaminy może nie dawać żadnych objawów, ponieważ organizm magazynuje ten składnik w tkance tłuszczowej. Jeżeli odżywiamy się zdrowo i nie mamy problemu z chorobą przewlekłą upośledzającą trawienie, nie musimy się bać o niedobór witaminy E w organizmie.
Objawy niedoboru witaminy E u niemowląt:
- choroba oczu
- niska masa urodzeniowa i upośledzenie
- złe nawyki żywieniowe
- problemy rozwojowe
Objawy niedoboru witaminy E u dzieci:
- choroba wątroby
- słaba koordynacja ruchowa
- osłabienie mięśni
- opadanie powiek
- powolny wzrost
Objawy niedoboru witaminy E u dorosłych:
- łagodna niedokrwistość
- objawy neurologiczne
- niepłodność
- plamy starcze
- zaćma
- choroby przewodu pokarmowego
- suche, zniszczone włosy
- powolne gojenie ran
- poronienia
Suplement diety witami A+E
Leczenie niedoboru witaminy E
Tak jak każdy niedobór witamin, także ten wymaga od nas przyjmowania suplementów diety z witaminą E. Możemy zdecydować się na suplementy diety kompletne we wszystkie składniki odżywcze lub zaopatrzyć się w konkretną witaminę. Witamina E występuje często w postaci kapsułek z płynnym środkiem lub kropli. Jeżeli planujesz ciążę zdecyduj się lepiej na preparaty dla kobiet w ciąży, które będą zawierały optymalny poziom składnika. Jeżeli niski poziom witaminy E dotyczy noworodka, powinniśmy uwzględnić jego potrzeby i zacząć karmić go mlekiem matki. Mama karmiąca przyjmująca witaminę E w kapsułkach przekaże ten składnik z mlekiem dziecku. Nawet w przypadku karmienia mlekiem zastępczym możemy wybrać taki produkt, który będzie zawierał odpowiednią dawkę.
Jeśli chcemy dla własnego zdrowia i urody zwiększyć ilość witaminy E w organizmie, powinniśmy jeść więcej orzechów, nasion, jaj, zbóż i zielonych warzyw liściastych. Dużą zawartość witaminy E znajdziemy w olejach słonecznikowym i kukurydzianym. Jeżeli nie możesz spożywać glutenu, bardzo ważne, abyś zastępował pszenicę innymi źródłami witaminy E w codziennej diecie.
Osoby dorosłe dobrze tolerują doustną suplementację. Niekorzystne objawy występują stosunkowo rzadko i raczej w sytuacjach znacznego przekroczenia zalecanej na opakowaniu dawki. Najnowsze badania dowodzą, że zbyt wysokie spożycie witaminy E może zwiększyć ryzyko udaru, dlatego nie należy przesadzać z jej suplementacją.
Jeśli martwią cię konkretne objawy, np. sucha skóra, bezpieczniej jest zastosować krem borny z witaminą A i E, który zadziała w konkretnym miejscu, a więc będzie jeszcze skuteczniejszy niż suplementacja, przynajmniej na początku.